S hokejem začínala od útlého věku v hlavním městě, kde si ke sportu vybudovala neskutečnou lásku.„Na hokejové začátky vzpomínám úplně v tom nejlepším, s kluky jsme měli výbornou partu. Byli jsme spolu od přípravky až do deváté třídy, což se většinou moc nestává. Většinou někteří odpadnou nebo přijdou noví. Na Spartě jsem měla výborné podmínky i trenéry, za to jsem jim velmi vděčná,“ cení si Hesová.
V pubertě ale přišel čas na posun. Jak karierní, tak životní. Ambiciózní česká gólmanka hodila strach za hlavu a učinila velký krok. Zvolila možnost zámoří, kde si podmínky nemůže vynachválit.
„V patnácti letech jsem odešla do zámoří do BK Selects Academy, je to v Rochesteru v New Yorku. Skok to byl obrovský. Jak jsem hrála v Česku s kluky, většinou jsem potkala jednu nebo dvě holky ve druhém týmu. Najednou jsem hrála jen s holkami! Bylo nás tam asi čtyřicet a začínaly jsme spolu bydlet, byl obrovský skok. Musím ale říct, že mi to vyhovuje a jsem strašně ráda, že jsem tenhle krok udělala,“ hodnotí přesun do zámoří.
Podstatné také je, že se nedívala na svou cestu krátkozrace, ale komplexně. Na střední škole je totiž nejen pod dohledem výborných trenérů, ale také je přímo na očích skautů, kteří si pečlivě vybírají posily pro univerzitní celky.
„Největší očekávání bylo, že mě uvidí univerzity a budu mít větší možnosti,“ potvrzuje. „Tím, že skauti a trenéři objíždějí turnaje, je to něco úplně jiného, než kdybych byla v Česku a jen posílala videa. Dalo mi to o hodně více možností. Nakonec mi to i pomohlo v rozhodnutí, kam jít na vysokou,“ říká a dále pokračuje: „V Americe to funguje tak, že stačí jen verbální závazek. Ve čtvrťáku na podzim se podávají přihlášky na vysokou. Už od září minulého roku jsem tenhle závazek dala Dartmouth College, letos už budu jen podávat přihlášku. Doufám, že mi to klapne a půjdu tam.“
Ve Spojených státech navíc není z rodiny sama, studuje a hraje tam totiž i její starší bratr Václav, jenž se snaží prosadit na univerzitě. „V Americe by se to asi nepovažovalo jako příliš daleko, ale s bráchou jsme od sebe asi osm hodin autem, takže se moc nevídáme. Píšeme si ale celkem často, minimálně jednou do týdne,“ popisuje jejich vztah Michaela.
Oba tak mají zkušenost s americkým pojetím hry. A zvlášť ten, který nabízí z ženského pohledu Hesová, je velmi zajímavý. „Holky v Americe jsou takové zarputilé. S tím se člověk v Česku moc nesetká. Většinou je to baví, ale že by tam jely hlava nehlava, to není úplně u všech. V Americe to tak má každá holčina nastavené, jdou do všeho, i kdyby jim to mělo zlomit nohu. Pak se s nimi hraje trošku lépe,“ popisuje mentalitu hráček v zámoří Hesová.
Mimo působení ve Spojených státech patřila Michaela Hesová i do několika mládežnických reprezentačních výběrů. Do těch sice věkově stále patří, ale její velký talent ji vynesl do dospělého výběru. „Musím říct, že áčko je ohromný skok z osmnáctky. Holky jsou větší, silnější, vyspělejší a mají lepší střely. Když jsem s nimi byla na mistrovství, upřímně mě to šokovalo. Jak jsem s nimi teď už podruhé, je to trošku lepší. Oproti osmnáctkám je hra hodně fyzická,“ přiznává.
Jak správně naznačila, není to její první sraz. Byla totiž v brankářské trojici na minulém mistrovství světa, kde sledovala české tažení za bronzem ze střídačky. I tak ale nastřádala velké zkušenosti. „Zážitek to byl výborný, i zkušenost. I přesto, že jsem si nezachytala, s naším gólmanským trenérem jsme byli skoro každý den na ledě. Procházeli jsme video, dělal se mnou spoustu různých tréninků, za což jsem mu vděčná. Nakonec z toho padla medaile. I když jsem nechytala, mám z toho obrovský zážitek,“ líčí svou zkušenost.
Jak vidno, má toho spoustu za sebou. Primární je ale budoucnost, která pro ni vypadá velmi slibně. Čeho by tedy chtěla v budoucnu dosáhnout? „Jelikož je tohle moje poslední sezona na střední, určitě chceme vyhrát celostátní mistrovství, které je v dubnu. V reprezentaci mě moc láká účast na příštím mistrovství v Čechách. Takový ultimátní sen je určitě olympiáda a uspět na ní, nejlépe vyhrát,“ zakončuje.