21.04.2013 | Lucie Štěrbová, Martin Pešout

MS do 18 let: Český tým mocně dotahoval, Finům však podlehl o gól

Soči - Česká reprezentace sice potrápila i druhého favorita ze své skupiny A, ani tentokrát však body nebrala. Proti Finům dokonce prohrávala o čtyři branky, ve třetí třetině pak korigovala na konečných 3:4. V dalším zápase pak českou osmnáctku čekají domácí Rusové. V pondělních utkáních posléze sborná přehrála Lotyšsko, Kanada rozdrtila Švýcary a Němci odsoudili tým Slovenska k boji o záchranu.
Finsko – Česko 4:3 (1:0, 3:0, 0:3)

Česká osmnáctka vstoupila do utkání jednoznačně aktivněji. V první třetině byl poměr střel 22:5 ve prospěch českého týmu. První branku ale paradoxně dalo po chybě české obrany Lotyšsko. Zápas pak Češi ztratili v průběhu druhé dvacetiminutovky, kdy po vlastních chybách inkasovali další tři branky. Ve třetí třetině se Česku zásluhou Roba, Kämpfa a Vrány podařilo snížit na 3:4, nicméně srovnat se už českým mladíkům nepodařilo.
„Byly jsme herně mnohem lepší, ale chyběl nám důraz před brankou,“ komentoval utkání trenér Bukač mladší. V úterý pak Čechy čeká poslední zápas ve skupině. Střetnou se s domácím Ruskem.

Finsko: Saros (Husso) – Lintuniemi, Honka, Mäkinen, Ilvonen, Kuronen, Pulli – Mustonen (C), Lehkonen, Ikonen – Tanus, Rauhala, Kapanen – Antonen, Kinnunen, Westermarck – Autio, Ojamäki, Kiviranta – Ainali, Puhakka.
Česko: Svoboda (Pacl) – Klok, Štencel (C), Košťálek, Pyrochta, Kokeš, Dvořák, Němeček – Kämpf, Kaše, Rob – Vrána, Přikryl, Kohout – Pastrňák, Zdráhal, Zbořil – Indrák, Pokorný , Kubalík – Zacha.

Branky a nahrávky: 15. Kapanen (Ilvonen, Autio), 22. Antonen (Kinnunen, Lintuniemi), 29. Kapanen (Rauhala), 33. Kapanen (Ikonen) – 43. Rob (Štencel), 49. Kampf (Kaše, Rob), 59. Vrána (Kaše, Zacha). Vyloučení: 7:7 + Kubalík (CZE) 10 OT. Bez využití. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 24:44. Průběh zápasu: 4:0, 4:3.

Kanada – Švýcarsko 10:1 (2:0, 6:1, 2:0)

V zápase Kanady se Švýcarskem poprvé na turnaji došlo na dvoucifernou výhru. Kanada Švýcary smetla poměrem 10:1 – a to hlavně zásluhou čtyř branek, které dala v rozmezí dvou minut ve druhé třetině. Čestnou branku Švýcarů dal v polovině zápasu Malgin.

Kanada: Martin (Desrosiers) – Heatherington, Bowey, Morin, Morissey, Bigras, Theodore, McKeown – McDavid, Klimchuk, Reinhart (C) – Dickinson, Ritchie, Dauphin – Baptiste, Laplante, Gauthier – Bennet-McDowell, Garlent, Nastasiuk – Verhaeghe.

Švýcarsko: Aeberhard (41. Waeber) – Baltisberger (C), Busser, Harlacher, Müller, Dufner, Rathgeb, Siegenthaler – Suter, Bandiera, Fuchs – Malgin, Fazzini, Hogger – Hugli, Hischier, Marchon – Pfranger, Brandli, Aeschlimann.

Branky a nahrávky:
8. Nastasiuk (Verhaeghe, Bennett-McDowell), 11. Bennet-McDowell (Nastasiuk, Verhaeghe), 22. Morrissey (Ritchie), 27. Klimchuk (Theodore, McDavid), 31. Morrissey (McDavid, Klimchuk), 36. Baptiste (Theodore, Gauthier), 38. Dauphin (Ritchie), 38. Heatherington (Verhaeghe, Nastasiuk), 47. Reinhart (Klimchuk), 50. Dauphin (Birgas, Theodore) – 29. Malgin (Hogger, Müller). Vyloučení: 4:5. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 35:21. Průběh zápasu: 4:0, 4:1, 10:1.

Německo - Slovensko 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)

Zápas o přežití sehrály týmy Německa a Slovenska. Vítěz postupoval do čtvrtfinále, poražený putoval do bojů o záchranu. Dvě třetiny byli diváci svědky vyrovnaného boje v Šajba Areně. TŘetí třetinu ovšem ovládli hokejisté Švýcarska, kteří tak po zápase měli podstatně lepší náladu. Slováky pak čeká série s Lotyšskem, která rozhodne o setrvání obou celků v elitní skupině MS.

Německo: Reich (Weitzmann) – Bender, Moser, Wagner, Schwarz, Muller, Saftel, Walch – Tuomie, Draisaitl, Kahun – Pfohl, Michaelis, Gollenbeck – Eisenschmid, Schmidpeter, Sedlar – Shevyrin, Kammerer, Vollmayer – Eder.

Slovensko: Godla (44. Okoličány) – Bačik, E. Černák, A. Sloboda, Boboš, Gula, L. Dubeň, Holenda – R. Varga, Ti. Šille, Šoltés – Cehlárik, Rehák, Lantoši – Beták, K. Horvát, Ambróz – M. Predajniansky, S. Petráš, J. Žilka.

Branky a nahrávky: 5. Tuomie (Draisaitl, Kahun), 11. Kahun (Draisaitl, Tuomie), 34. Tuomie (Draisaitl, Kahun), 39. Kahun (Bender, Draisaitl), 44. Eder (Eisenschmid, Muller), 56. Draisaitl (Kahun, Pfohl) – 6. Lantoši (Cehlárik), 17. Lantoši (Sloboda, Cehlárik), 23. Šoltés (Varga, Černák). Vyloučení: 3:3 Využití: 1:0. Střely na branku: 21:34. Průběh zápasu: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 6:3.

Rusko – Lotyšsko 10:2 (3:1, 3:1, 4:0)

O druhou dvoucifernou výhru se na turnaji postaral domácí celek, který deklasoval rozdílem třídy Lotyšsko. Těm se sice podařilo ze stavu 0:3 snížit na 2:3, Rusové pak ale přepnuli na jiný rychlostní stupeň a dalšími sedmi brankami rozhodli o své doposud nejvyšší výhře na turnaji.

Rusko: Bocharov (od 48. Serebrjakov) – Glukov, Demidov, Rafikov, Judin, Zub, Gavrikov, Lysenko, Stetsenko – Ivanov, Šatskij, Ničuškin (C) – Buchnevič, Tkačjov, Barbašev – Svečnikov, Galejev, Tolčinskij – Alexejev, Lešenko, Setdikov.

Lotyšsko: Nazarovs (od 28. Resetnikovs) – Bernhards, Jaks, Bindulis, Mamcics, Zemitis, Grinbergs, Karelis – Bukarts, Maslovskis, Golovkovs (C) – Homjakovs, Aploks, Egle – Petersons, Zembergs, Smits – Batna, Osipovs, Krievins – Birzitis.

Branky a nahrávky: 2. Zub (Galejev), 8. Buchnevič (Barbašev), 18. Glukov, 28. Ivanov (Glukov, Tolčinskij) 30. Barbašev (Tkačjov, Rafikov), 34. Judin (Buchnevič, Tkačjov.), 46. Tkačjov (Barbašev, Rafikov), 48. Demidov (Ivanov, Ničuškin), 58. Zub (Lešenko, Setdikov), 59. Buchnevič (Ničuškin, Glukov) – 18. Egle (Aploks, Homjakovs), 21. Bernhards (Maslovskis, Golovskovs). Vyloučení: 4:7. Využití: 4:1. Střely na branku: 36:22. Průběh zápasu: 3:0, 3:2, 10:2.

Videoohlasy s Lubošem Robem, Jakubem Vránou a trenérem Luďkem Bukačem po utkání Česko vs. Finsko