30.03.2024 | David Zlomek

Mladí gólmani bojují o posun do U16. Kluci se zlepšují, těší sekretáře brankařské komise

Brankařská komise zažívá nabitý ročník, ve kterém pořádá kempy pro mladé brankáře. Ke konci března se uskutečnil poslední kemp pro kategorii U15. Hlavním cílem bylo zjistit, které gólmany z ročníku nominovat do reprezentace do šestnácti let. „Bude těžké vybrat,“ říká pro ceskyhokej.cz Vladimír Dohnal, metodik a sekretář brankářské komise.

Celosezónní proces

Pro brankáře této kategorie začala sezona už v létě. Nejen tréninky, ale pro některé také první kempy, na kterých měli šanci zaujmout zkušené trenéry z reprezentačních výběrů a brankařské komise.

„V létě jsme zmapovali brankáře ročníku 2009, kteří před sebou měli přechod do 9. třídy. Měli jsme dva kempy, na které bylo vybráno 48 brankářů. Další brankáři byli v náhradnících, i ty jsme během sezony sledovali,“ popsal Dohnal.

Proces pak pokračoval: „Z těchto gólmanů jsme poté vybrali ty, které jsme doporučili do turnajů VTM. Nebyli to všechno nutně extraligoví gólmani, některé jsme měli vytipované i z nižší soutěže.“

Důvod všeho? Jednoduchý, v podstatě jde o to, aby si gólmani vytvořili šanci na přesun do reprezentace do šestnácti let. „Je to jeden z hlavních cílů,“ potvrdil Dohnal.

Gólmani tedy měli celý podzim na to, aby se předvedli, jelikož si komise udržovala pečlivý přehled. Většina z nich v extralize 9. tříd, nicméně šanci dostali i zástupci z ligy 9. tříd. Někteří z nich se pak účastnili pravidelných turnajů Výchovy talentované mládeže.

Po pár měsících došlo k redukci počtu brankářů, kteří byli pozváni na prosincový kemp. „Byly zvlášť pro východní a západní část republiky,“ přidal Dohnal. „To už jsme stáhli na 36 gólmanů, na každém z kempů jich tedy bylo osmnáct. Zase jsme si udělali další obrázek o jejich posunu.“

Své si uvědomovali i brankáři samotní. Kempy pro ně sloužily nejen jako příležitost ukázat se, ale také motivace trénovat v národním dresu a připomenout si, že konkurence je velká.

„To vždycky pomůže. Kluci vidí, že musí a že na jejich místo chce několik dalších gólmanů. A ano, motivace je vidět. Na akcích trénují se lvíčkem na hrudi, je to něco navíc. Je dobře, že je to povzbudí,“ přikývl Dohnal.

„Bude těžké vybrat jména pro nominaci“

Poslední zastávkou byl na konci března kemp v Poděbradech, kam komise pozvala už jen osmnáct gólmanů. „Kluci se ještě budou moct ukázat na turnaji VTM v Benešově i na mezinárodním turnaji v Salcburku,“ připomněl sice Dohnal, nicméně dodal, že rozdíly mezi vybranými gólmany nejsou nikterak velké.

„Na začátku byly rozdíly celkem značné, ale teď jsou opravdu minimální a bude těžké vybrat jména pro nominaci do zmiňované U16,“ přiznal.

Dobrá práce trenérů

Kromě kvality gólmanů ho potěšil i fakt, že se mladí brankáři přes sezonu výrazně zlepšili, a to díky práci v klubu.

„Byli jsme potěšení tím, že se kluci opravdu během sezony zlepšovali. Na jednu stranu je to logické, projevuje se dlouhodobý trénink, nicméně náš potěšilo, že kluci byli lepší v činnostech, které jsme jim třeba na začátku sezony vytkli. Od komunikace až po práci s hokejkou. Je to samozřejmě i zásluha trenérů v klubech,“ pochválil klubové kouče, kteří hráli velkou roli.

„Kluboví trenéři se totiž zúčastňovali některých kempů U15 i kempů pro veřejnost v krajích, kde působí. Takže jsme měli prostor si o tom popovídat i si některé věci prakticky ukázat v trénincích. Komunikace byla dobrá, zůstala i během sezony. Měli jsme od trenérů kladné ohlasy,“ dodal.

Vladimír Dohnal na závěr také připomněl, že celá tato práce je jen počátkem dlouhého procesu, který se táhne přes všechny věkové kategorie.

„Postupujeme pyramidou. V U16 cílíme zhruba na osm gólmanů a čím vyšší věková kategorie, tím nižší číslo gólmanů. Vše pak směřuje k U20, kde chceme zhruba čtyři brankáře ze dvou ročníků,“ zakončil.

Související články