Tématické články - Pro trenéry

Studium trenérské licence "A" v akademickém roce 2011/12
Od pondělí 3.10. začíná druhý ročník studia trenérské licence „A“ na UP Olomouc. Týden nato zahájí 28 nově přijatých trenérů, kteří v červnu úspěšně složili přijímací zkoušky své studium na FTVS Praha.
Koordinační cvičení na tento týden, včetně teroretického úvodu
V návaznosti na zveřejnění anotace závěrečné práce Petra Trojana s názvem "Rozvoj koordinačních schopností v ročním tréninkovém cyklu v kategorii sportovních tříd (6. – 9. třída)", obhájené na FTVS UK v Praze v roce 2007, zveřejňujeme jednotlivá koordinační cvičení představená v této práci. Celá série se bude skládat z 19 částí a bude vycházet pravidelně každé pondělí. Nyní předkládáme stručný teoretický úvod a první čtyři cvičení.
Anotace závěrečných prací TŠ FTVS UK Praha - č. 10
Představujeme další z řady závěrečných prací trenérů studujících trenérskou licence "A". Tentokrát je autorem Petr Trojan, který práci obhájil v roce 2007. Téma zní: „Rozvoj koordinačních schopností v ročním tréninkovém cyklu v kategorii sportovních tříd (6. – 9. třída)." Pro rozvoj koordinačních cvičení na ledě uvedl Petr Trojan zásobník 64 graficky znázorněných cvičení, která chceme z hlediska jejich zajímavému obsahu zpřístupnit trenérům na našich webových stránkách. Celá série se bude skládat ze 17 částí a bude vycházet pravidelně každé pondělí. V první části uvádíme stručný obsah celé práce včetně praktických příkladů koordinačních cvičení v přípravě mimo led. V dalších týdnech se zaměříme na koordinační cvičení v tréninku na ledě tak, že vždy uvedeme čtyři cvičení, a to pod názvem: „Koordinační cvičení na tento týden“.
Hodnocení účasti Karlových Varů na Junior Club World Cupu 2011
Odborné veřejnosti předkládáme hodnocení účasti družstva juniorské akademie klubu HC Energie Karlovy Vary na turnaji "Junior World Club Cup", který se uskutečnil v ruském Omsku v termínu od 30. srpna do 3. září 2011. Jediný český zástupce mezi osmi účastníky obsadil celkové druhé místo. Hodnocení zpracovali karlovarští trenéři Jiří Ryžuk (hlavní trenér a metodik mládeže) a Karel Mlejnek (hlavní trenér juniorů).
Poznatky z trenérského semináře v Břeclavi, srpen 2011
V polovině srpna 2011 se uskutečnil v Břeclavi během turnaje U18 trenérský seminář. Zúčastnilo se 75 trenérů z celé ČR (NOEN ELJ, ELSD, ELIOD ELMD). Nyní, poté, co jsme získali písemné podklady od všech přednášejících, přinášíme rešerše jednotlivých prezentací. Navíc přednáška švédského trenéra Rikarda Gronborga, komplet v originále v anglickém jazyce a včetně videa je k dispozici na ČSLH u p.Marka Chlupatého.
Příspěvek Miroslava Přerosta o dobruslování
Všichni víme jak důležité je u hokejistů rozvíjet jejich individuální dovednosti. Zaměřujeme se cíleně na rozvoj bruslení, techniky hole, přihrávky a jiných útočných dovedností. Trochu ve skrytu nám postávají neméně důležité individuální činnosti obranné. Víme jak pomáhá týmu dobré blokování střel, což nebývale dobře ovládají všichni finští hráči všech juniorských kategorií. Vidíme, jak výborně pracují holí kanadští a američtí hráči při získávání kotouče bez fyzického kontaktu se soupeřem. Vidíme také, jak se dokáží ofenzivně zapojit do útoku ruští obránci. Ale je tu i další téma, o kterém jsem přesvědčen, že výrazně ovlivňuje náš úspěch či neúspěch na mezinárodním poli v mládežnických kategoriích.
Lekce od „Nejlepšího trenéra 20.století“
V době , kdy brzy začnou mistrovské mládežnické soutěže a kdy zápasy, jejich výsledky a průběžná umístění mužstev mládežnických extraligových kategoriích budou zainteresovanými pečlivě sledovány, mě zaujal článek v americkém tisku od dr.J.C. Maxwella. Pojednává o úspěších a trenérské filosofii trenéra Johna Woodena. Je v mnohém inspirativní. Poukazuje na disciplinu, detail v tréninku, důležitost práce pro tým, respekt k ostatním a nutnost vzdělání.
ČSLH pořádá semináře pro vedoucí trenéry Sportovních středisek (žáci)
Český svaz ledního hokeje připravil na září 2011 semináře pro vedoucí trenéry Sportovních středisek. Semináře se konají 19. září v Ostravě (kapacita 50 trenérů), 20. září v Jihlavě (40 trenérů) a 26. září v Karlových Varech (40 trenérů). Začátek je vždy v 14:00, konec v 19:00. Témata jsou následující: celoroční suchá příprava hráčů LH; organizace tréninků v žákovských kategoriích; rovnovážné situace-sebeprosazení; technika bruslení, bruslařské přechody, silově obratnostní bruslení.
Luděk Bukač: Jak co nejlépe trénovat
Trenérské veřejnosti předkládám článek s výstižným názvem: "Jak co nejlépe trénovat". Uvedeny jsou čtyři konkrétní body, na které se trenéři mají zaměřit. Vše doplněno praktickými příklady. Pro článek byl použit materiál z webové stránky www.thetalentcode.com, kde je možné získat další informace a inspiraci.
Video: Řešení rovnovážných situací na Memoriálu Ivana Hlinky
Na velmi prestižním turnaji Memoriál Ivana Hlinky, který se pravidelně koná na začátku sezóny v Břeclavi a na Slovensku v Piešťanech, jsem měl možnost, ale ne jen já, porovnat jednotlivé systémy, styly a jednotlivé individuální dovednosti zúčastněných týmů. Poznatků je více. Rád bych se však zaměřil na jeden markantní rozdíl mezi námi a týmy Kanady, USA a Švédska, s kterými jsme měli možnost se střetnout.