25.05.2015 | Tisková zpráva

Vyjádření ČSLH k výrokům Marka Černoška

Výroky Marka Černoška, obsažené v Prohlášení výkonného výboru České asociace hokejistů k situaci v českém hokejovém hnutí, jsou podle názoru ČSLH jasným důkazem jeho nekompetentnosti v problematice financování ledního hokeje a sportu vůbec.
1. Pokud jde o transparentnost využití veřejných příspěvků, na kterou prohlášení poukazuje, státní podpora je realizována v několika programech, které přesně definují jak výši příspěvku, tak účel, na který může být využit. S výchovou mládeže v klubech souvisí program podpory sportovně talentované mládeže, přičemž veškeré prostředky z uvedeného programu směřují na mládežnické trenéry. Jejich využití je pravidelně auditováno a kontrolováno. Zatím poslední kontrolu využití finanční prostředků poskytnutých ze státního rozpočtu na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže, provozování sportovních zařízení, organizaci sportovních akcí a podporu sledge hokeje provedl v roce 2014 Nejvyšší kontrolní úřad, přičemž v případě ČSLH nebyly zjištěny žádné závady ani nedostatky.

2. Pokud jde o celkovou podporu mládeže ze strany ČSLH, na kterou prohlášení rovněž odkazuje, investice v této oblasti jsou nejrychleji rostoucí položkou svazového rozpočtu a v posledních pěti letech vzrostly o 80 %, ze 47 na téměř 90 milionů Kč. Zahrnují jak mládežnické reprezentace, tak podporu mládeže v klubech, ať už se jedná o Akademie ČSLH (přes 30 milionů Kč), projekt Hokejová výzbroj pro nejmenší (přes 30 milionů Kč) nebo nově o zajištění profesionálních trenérů mládeže pro nejmenší kluby.

Vzhledem k tomu, že se jedná o příspěvky z veřejných rozpočtů, jsou příslušné údaje – na rozdíl například od odměn profesionálních hokejistů – veřejně dostupné na internetových stránkách MŠMT i v tiskových informacích ČSLH.

3. Pokud jde o financování extraligy, předseda CAIHP, což je alarmující, zjevně neví, že veškeré finanční náležitosti jsou řešeny smlouvami mezi společností BPA sport marketing a jednotlivými extraligovými kluby. Jinak by se v této souvislosti neobracel na ČSLH, z jehož prostředků ani z veřejných dotací není profesionální soutěž financována.

ČSLH respektuje, že cílem CAIHP je v první řadě „reprezentace a ochrana zájmů profesionálních hráčů ledního hokeje“, upozorňuje však, že profesionální hokej včetně mezd a odměn hráčů je financován výhradně z prostředků, které zajišťují kluby. Jejich vzájemné vztahy upravuje Přestupní řád ČSLH, Registrační řád ČSLH a Hráčské smlouvy, jejichž principy byly v minulosti několikrát posuzovány nezávislými soudními a jinými institucemi, přičemž ve výsledcích těchto šetření nebyly zpochybněny, což na druhé straně neznamená, že by této problematice nebyla věnována trvalá a náležitá pozornost.

Jakkoli se v prohlášení Marka Černoška uvádí, že jeho cílem „není řešit zásadní problémy skrze média a veřejnost“, skutečností zůstává, že prohlášení rozeslala CAIHP sdělovacím prostředkům, zatímco ČSLH ho do dnešního dne neobdržel. Za nepravdivé tvrzení, týkající se údajného výroku předsedy ČSLH Tomáše Krále o „výši finančních subvencí do hokeje“, ponese předseda CAIHP právní důsledky.

Právě nekompetentnost v problematice financování hokeje a neznalost jeho právní základny považuje ČSLH za jednu z hlavních příčin toho, že CAIHP zatím – i přes mimořádně vstřícný přístup svazu – nezaujala v našem hokejovém prostředí takové místo, jaké by jí příslušelo.