12.11.2015 | ČSLH

V Českém Krumlově oslavili 80 let hokeje, zprovoznili také nové zázemí

Před 80 lety vzniklo v Českém Krumlově první hokejové družstvo. V minulém týdnu uspořádali zástupci HC Slavoj Český Krumlov oslavu, jejíž součástí bylo několik hokejových zápasů a také otevření nových šaten a zázemí tamního zimního stadionu, které byly zrekonstruovány za podpory MŠMT ČR. Za Český svaz ledního hokeje se akce zúčastnil metodik Zdeněk Vojta.
Součástí oslav byl také turnaj VTM ročníku 2001, ve kterém o zlatý pohár bojovaly Jihočeský kraj, Středočeský kraj a Vysočina. Diváci byli také svědky zápasu krajské ligy mužů mezi domácím Slavojem a HC Jiskrou Humpolec. Podívejte se na fotogalerii z akce nebo si přečtěte historii českokrumlovského hokeje z pera Mgr. Karla Kašáka níže:

80 let historie krumlovského hokeje

Lední hokej – nejrychlejší sportovní hra dvacátého a jednadvacátého století patří k chloubám československého a českého sportu.

Hokejové nadšení proniklo brzy i do našeho města, kde po první světové válce byla většina obyvatel německé národnosti. Přesto se již v roce 1935 našlo několik nadšenců, kteří pod hlavičkou Sokola založili první české družstvo ledního hokeje v Českém Krumlově a vybudovali v místech dnešního zimního stadionu první české hokejové hřiště. Hřiště bylo bez osvětlení s nízkými asi 20cm vysokými mantinely. Němci měli hřiště v prostoru dnešních tenisových dvorců a zúčastňovali se pravidelných hokejových soutěží německých klubů. Mezi první české hokejové nadšence a hráče patřili bratři Buchtelové, Ludvík Stropek, Antonín Podruh a vynikající brankař Karel Přibyl a další. Družstvo se však nezúčastňovalo mistrovských soutěží. Neexistovalo žádné družstvo žáků ani dorostenců.

Po osvobození z německé okupace v roce 1945 byla obnovena činnost hokejového oddílu v rámci TJ Sokol Č. Krumlov. Hlavními iniciátory obnovení činnosti hokejového oddílu byli ing. Zoch (reprezentant ČSR ve volejbale), Václav Puffer a Ludvík Štěpánek. Hrálo a trénovalo se na hřišti vybudovaném na rybníce Ledový. Hřiště sloužilo i pro rekreační bruslení veřejnosti. Mantinely byly nízké a osvětlení hřiště tvořilo pouze několik lamp, které sloužily pro veřejné bruslení, ale pro hokejové zápasy bylo osvětlení nedostatečné. Úpravou ledové plochy se zabývali „dobrovolníci“- členové hokejového oddílu.

Ze hřiště se nejprve shrabal ručně hrably sníh k mantinelům a následně lopatami vyházel mimo hřiště. K povrchové úpravě ledové plochy se používaly velké saně se sudem s vodou a hadrem zavěšeným na zádi. Na hadr se ze sudu vypouštěla voda, která se rovnoměrně roztírala po ledě a vytvářela konečnou „glazuru“. Pod tíhou vyházeného sněhu (při zápasech pod hloučky diváků) led často praskal. Aby se tomu zabránilo, prosekával se kolem hřiště pás ledu, takže hřiště bylo jakousi velkou ledovou krou. Od roku 1947 bylo hřiště opatřeno novými mantinely o výšce 40 cm. V prvních letech nemělo hokejové družstvo potřebné vybavení pro hráče. Jako dresy sloužila trička oddílu volejbalu, chrániče holení byly často jen provizorní a hrálo se v civilních kalhotách a rukavicích. Situace ve vybavení se postupně zlepšovala. Brankař L. Štěpánek si sám vyrobil drátěnou ochranu obličeje, kterou možná používal jako první brankař v republice. Hokejky tehdy byly s lepenou čepelí nebo tzv. „samorostlé“ od hornoplánského truhláře Brejchy neboli „Brejchovky“.

Jako zázemí pro hokej i bruslení sloužila dřevěná budova se společnou lokálně vytápěnou šatnou pro všechny účastníky. Byla zde i samostatná místnost správce, kde se prodávaly vstupenky na hokej i bruslení, a byla zde i možnost zakoupení teplého čaje. První oficiální zápas byl sehrán se Sokolem Kremže, který v předcházejících letech, v době okupace vykazoval dobrou výkonnost. Výsledek 3:8 byl pro naše nezkušené družstvo přijatelný. Od roku 1948 se družstvo zúčastňovalo pravidelné soutěže okresního přeboru dospělých. Bylo posíleno několika hráči z Křemže, kde oddíl zanechal své činnosti. (J. Tůma)

Rok 1975 - dokončení výstavby umělé ledové plochy - splněný sen českokrumlovských hokejistů – otevření zimního stadionu

Snaha o vybudování umělé ledové plochy v Českém Krumlově spadá do období kolem roku 1960. Tehdy se nabízelo řešení spojit vybudování zimního stadionu s právě probíhající rekonstrukcí a modernizací místního pivovaru, kde bylo v té době instalováno nové chladicí zařízení. Jeho kapacita by se dala v chladnějším období pozdního podzimu a v zimě využít pro výrobu umělého ledu. Této myšlenky se ujala skupina hokejových nadšenců v čele s veteránem krumlovského hokeje V. Pufferem a zabývala se možností vybudovat umělou ledovou plochu v blízkosti pivovaru, a sice na bývalé Říhově zahradě (dnešní parkoviště pod poštou). Bohužel zůstalo pouze u myšlenky a tužeb. Chyběla projektová dokumentace i zájem příslušných orgánů.

Elán a nadšení hokejistů však neusnul. Počátkem roku 1970 a během dalších let obnovuje hokejový oddíl své úsilí o možnost vybudování zimního stadionu v Č. Krumlově. Tento podnět nachází v roce 1973 pochopení městských a okresních orgánů a zimní stadion se začíná rodit. Nebyla to lehká práce pro nikoho.Vypracování projektové dokumentace, získání finančních prostředků, zařazení do programu akce „Z“, získání dostatečného počtu brigádnických hodin od sportovců i občanů a od podniků pomoc propůjčením vhodné stavební mechanizace. Značný kus náročné práce v tomto směru, ale i při samotné realizaci stavby, odvedl vedoucí stavebního odboru MěNV M. Podhola.

Vlastní výstavba stadionu započala v roce 1974 přípravou základů, položením základní betonové plochy vyzdívkou ochozů a rekonstrukcí osvětlení. Základní betonová plocha prodělávala zatěžkávací zkoušku již v sezoně 1974-1975 při zajišťování přírodního ledu. Vlivem nepříznivého zimního počasí se však nedařilo přírodní led zajistit. Nesehrál se zde ani jediný mistrovský zápas. O to větší chuť byla poprat se s časem a během roku 1975 zajistit provoz stadionu s umělým ledem, což se na poslední chvíli podařilo. Zde je třeba vyzdvihnout obětavou práci Karla Fišera, který opustil své zaměstnání a pracoval na výstavbě zimáku bez ohledu na čas jako mistr stavař (duševně i fyzicky). Velkou obětavost při dobrovolné brigádnické práci na stavbě prokazovali i mnozí další členové hokejového oddílu a z nich především Miroslav Mráz, který ještě při zahájení prvního zápasu na umělém ledě opravoval a dodělával některé detaily stavby.

Na jaře 1999 byla zahájena stavba zastřešení zimního stadionu. Byla dokončena na podzim téhož roku. Slavnostní zahájení provozu ZS pod střechou se konalo dne 28.10.1999, probíhal celodenní program. Představila se všechna mládežnická družstva a večer se konalo mistrovské utkání krajského přeboru I. družstva mužů Slavoje Č. Krumlov se Spartakem Pelhřimov.

Velmi citelně zasáhly klub povodně v roce 2002. V roce, kdy zahajovalo družstvo mužů první sezonu ve II. lize, byly v srpnu kompletně zničeny kabiny a kanceláře klubu. Díky devastující povodni, kdy voda dosahovala cca 1 m nad úroveň ledové plochy stadionu, bylo nutné kabiny zdemolovat a postavit narychlo provizorní řešení. Na tuto stavbu poskytli někteří krumlovští podnikatelé stavební buňky, které byly smontovány, a vzniklo tak alespoň jednoduché zázemí, ligová sezona mohla začít. Na rozdíl od ligové účasti, která vydržela pouhý rok, provizorní zázemí sloužilo až do roku 2014. Tedy celých 12 let, kdy se vedení klubu a města Český Krumlov nedařilo najít odpovídající řešení této situace. Oboustranně tak vznikala jistá averze mezi oběma subjekty.

V roce 2014 klub obdržel dotaci z programu Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, o kterou žádal již podruhé. Nové vedení města, včetně zastupitelů, a zároveň i klubu našlo společnou řeč a město 30% povinným podílem na dotaci pomohlo HC Slavoji při jejím získání. V srpnu roku 2014 tedy začala výstavba dlouho očekávaných kabin a zázemí klubu, která skončila úspěšnou kolaudací v březnu roku 2015. Většina hráčů a funkcionářů vnímá tento bod jako důležitý mezník v existenci klubu. Nové kabiny, samozřejmě vedle kvalitnějšího trenérského přístupu, určitě přispějí k rozšíření zájmu o mládežnický hokej a sport jako takový. V současném 21. století, století mobilů, internetu a tabletů, sloužily původní kabiny spíše jako strašák než jako místo, kam by rodiče chtěli přivést sportovat své děti. A o úloze sportu v dnešní době netřeba polemizovat.

Dne 7. 11. 2015 proběhne na zimním stadionu v Českém Krumlově oficiální otevření nové budovy šaten a zároveň oslavíme 80 let krumlovského hokeje. Během slavnostního dne, na který jsou zváni nejen současní i bývalí hráči, trenéři a fanoušci klubu HC Slavoj, ale také ostatní sportovci a veřejnost, bude probíhat na zimním stadionu turnaj krajských výběrů z jižních, středních Čech a kraje Vysočina za účasti zástupců ČSLH. V 17.00 hodin začne utkání mužů HC Slavoj proti HC Jiskra Humpolec. Ve stanech před zimním stadionem bude během celého dne připraveno občerstvení. Hráčům, trenérům a funkcionářům, kteří se dlouhodobě mimořádně podíleli a podílejí na rozvoji ledního hokeje nejen v Českém Krumlově budou předána, za účasti zástupců Českého svazu ledního hokeje, České unie sportu, města Český Krumlov a klubu HC Slavoj Český Krumlov, čestná uznání.

V textu byly použity pasáže z připravované publikace k 80.letému výročí hokeje v Č. Krumlově sepsané ing. Josefem Tůmou.

Galerie