06.08.2012 | Jakub Petr, Karel Mlejnek

Trenérské hodnocení turnaje U19 ve Füssenu

Na začátku srpna se reprezentačníd evatenáctka představila na turnaji v německém Füssenu, kde změřila síly s výběry hráčů do dvaceti let Německa, Slovenska a Švýcarska. Mladí čeští hokejisté si připsali dvě výhry a jednu prohru. V turnaji zvítězil tým Švýcarska, Češi skončili druzí. Nejen odborné veřejnosti předkládáme trenérské hodnocení této akce.

Charakteristika hry českého týmu

V přípravných dnech jsme se snažili zapracovat na herním konceptu hry v souladu s playbookem U20. V začátku soustředění bylo na některých hráčích vidět, že juniorské týmy ještě nezačaly své předzávodní období nebo mají jen po „záběhovém“ prvním týdnu na ledě. Oproti původní nominaci došlo k několika změnám z důvodu potřeb U-20. Na finální soupisce figurovalo 7 útočníků roč. 1993 a 1 brankář roč. 1993. U hráčů se projevovaly přetrvávající nedostatky se zakončením.  Oproti silným soupeřům (Švýcarsko U-20) máme rezervy v taktické hře, herní disciplíně a některých individuálních dovednostech, především v zakončení – přesnost a razance střelby, psychická odolnost – vzít zodpovědnost na sebe, prosadit se do zakončení a vystřelit.

Doporučení do klubů:

• zakončení – všechny způsoby střelby (přesnost a razance), tečování, dorážení (pohotovost, připravenost, výběr pozice, „čtení“ dorážky) a clonění, každodenní tlak na hráče v této oblasti v rámci TJ ve všech cvičeních
  • práce holí v osobních soubojích z pohledu  obrany
  • vedení osobního souboje z pohledu defenzivy (technika a taktika osobního souboje, udržení správného přístupu nebo odstupu k soupeři s kotoučem nebo bez kotouče) především v boxu
  • provádět dovednosti na malém prostoru (souvislost s hrou „SPOLU“)

Herní projev soupeřů

Charakteristika hry Německa:
Při založení útoku z OP pod naším forčekinkem drtivou většinu kotoučů „ometali“, kotouče kontrolovaně a rychle neposouvali do SP. Ve SP se snažili kotouče protečovávat nebo nastřelovat do hloubky našeho obranného pásma, na což ihned navazoval agresivní forčekink.

Charakteristika hry Švýcarska:
Po celé utkání se drželi stanoveného herního konceptu, který podporovali velmi dobrým pohybem a vedením osobních soubojů. Při založení útoku z OP proti odstoupené obraně zakládali s pěti hráči z hloubky, stejně tak zakládali i přesilovou hru.  Přesilové hry v ÚP hráli s pootočením na modré čáře do „deštníku“. Při vhazování v útočném pásmu stavěli křídelního útočníka na mantinelu na střelu s držením hole do osy hřiště. Dokázali měnit rytmus hry, v první třetině agresivně forčekovali, ve druhé třetině hráli hodně odstoupenou obranu SP.

Charakteristika hry Slovenska:
Při založení přesilových her vytahovali 2 útočníky na útočnou modrou čáru, kde se křížili, další dva hráči šli z pod brankové čáry po mantinelech.  V útočném pásmu při přesilových hrách po vytažení kotouče útočníkem k modré čáře bližší obránce sjížděl k brance a vzdálenější se posouval na pozici vrcholu „deštníku“.  Odstoupenou obranu se snažili stavět s PK, který vyháněl hru nalevo, SÚ se vázal se SÚ. Měli problémy s pohybem, kvalitou dovedností. Pod tlakem v OP „ometali“ kotouče, nekomunikovali, „neposouvali“ kotouče. V utkání se projevila nízká psychická odolnost soupeře.

Reporty z utkání

2. srpna 2012, Německo - Česko 1:2 (0:1,0:1,1:0)

Po většinu utkání jsme dodržovali herní koncept. V porovnání se soupeřem jsme se velmi dobře pohybovali. Slabinou se ukázala nedostatečná komunikace při hře pod tlakem a především pohotové, razantní a překvapivé zakončení, v mnoha momentech jsme s koncovkou doslova otáleli.