18.04.2012 | Jiří Juřík

Trenérské hodnocení turnaje juniorských výběrů v Petrohradu

V termínu od 11. do 14. dubna 2012 se v ruském petrohradu uskutečnil turnaj šesti juniorských týmů, kterého se kromě českého výběru, domácho Petrohradu a Ruska účastnili také Finové, Slováci a Švédové. Náš tým skončil po dvou porážkách v základní skupině a následné výhře nad Slovenskem na páté příčce.

Charakteristika hry českého týmu

V přípravném soustředění jsme se snažili zapracovat na herním konceptu hry v souladu s playbookem reprezentace U20. V začátku soustředění jsme sehráli přípravné utkání s ČR U18. U hráčů se projevovaly nedostatky, se kterými se potýkáme v extralize juniorů. K našemu překvapení se se stejnými nedostatky potýkali i hráči nominovaní z CHL. Jako bychom potřebovali jedno utkání potřebné k adaptaci na mezinárodní hokej. Oproti silným soupeřům máme rezervy v taktické hře, herní disciplíně a některých individuálních dovednostech, především v zakončení – přesnost a razance střelby, přihrávání a zpracování přihrávky, intenzitě pohybu a z toho pramenící přespřílišný počet vyloučených (v prvních 2 utkání 24 dvouminutových trestů).

Pozitiva:
  • solidní výkon brankáře se Švédy
  • selekce hráčů do nastávajících přípravných kempů U-20
  • v případě koncentrace hráčů držíme herní koncept (utkání se Švédy)

Negativa:
  • zakončení – branková impotence (3 utkání = 1 vstřelená branka)
  • nutná adaptace na podmínky mezinárodního hokeje
  • mentální odolnost některých hráčů – přílišný respekt ze soupeře
  • řetězení chyb – hráči vybírají špatné varianty řešení herních situací (více individuálních chyb po sobě)

Doporučení do klubů:
  • zakončení – všechny způsoby střelby (přesnost a razance), tečování, dorážení (pohotovost, připravenost a výběr pozice) a clonění
  • práce holí v osobních soubojích z pohledu útoku a především obrany
  • přihrávání a příjem přihrávky (začít s přihrávkami v pauzách mezi jednotlivými cvičeními ve stoje nebo v pohybu)
  • vedení osobního souboje (technika a taktika osobního souboje, udržení správného přístupu nebo odstupu k soupeři s kotoučem nebo bez kotouče)
  • více zařadit činnosti na malém prostoru

Herní projev soupeřů

Charakteristika hry výběru Petrohradu:
Soupeř byl sestaven z obou petrohradských týmů MHL – SKA a Stříbrní lvi (roč.91-94). Předčil nás v intenzitě pohybu, nasazení, ofenzivním individuálním výkonu jednotlivců a hře na malém prostoru. Snažili se o velmi rychlý přechod do útoku, vytahovali 1 – 2 útočníky na útočnou modrou čáru se snahou uplatňovat dlouhé přihrávky a tím roztáhnout náš obranný tvar. Předčil nás v osobních soubojích 1 na 1 v práci holí z pohledu ofenzivy i defenzivy.

Charakteristika hry Švédska:
Po celé utkání se drželi stanoveného herního konceptu, který podpořili výborným pohybem a individuální výbavou hráčů. Přesilové hry stavili do „deštníku“. V přesilových hrách stavili při vhazování v útočném pásmu 2 hráče na mantinel. Po celé utkání dokázali vytvářet svým pohybem tlak na kotouč.

Charakteristika hry Slovenska:
Při forčekinku soupeř zavíral oba mantinely. Při založení přesilových her vytahoval 2 útočníky na útočnou modrou čáru. V útočném pásmu při přesilových hrách hráli přihrávky mezi útočníky za brankou, kteří hledali střílející obránce. V utkání se projevila nízká psychická odolnost soupeře.

Reporty z utkání

1.utkání, 11. 4. 2012, VÝBĚR PETROHRADU - CZE 3-0 (1-0, 2-0, 0-0)
V úvodu utkání jsme drželi daný herní koncept, z kterého vznikly i brankové příležitosti. V dalším průběhu díky herní a taktické nedisciplinovanosti jsme byli často vylučovaní, což soupeř třikrát gólově potrestal. My jsme své příležitosti ke skórování nevyužili.