18.04.2013 | Jiří Veber, Karel Beran

Trenérské hodnocení turnaje čtyř reprezentací U17 v Kravařích

Poslední akcí pro reprezentační výběr hráčů do 17 let v sezóně 2012/13 byl turnaj čtyř zemí v Kravařích ve dnech 12. – 14. dubna. Přípravu jsme vzhledem k přátelským utkáním se Švédskem (8. a 10. dubna) zahájili již ve čtvrtek 4. dubna.
V přípravě jsme se snažili pracovat na základních principech hry českých reprezentačních výběrů. V obranné činnosti jsme se věnovali především hře v našem předbrankovém prostoru, kde máme velké problémy v pokrývání prostoru i soupeřů (řešení, čtení i reagování).

Přípravná utkání se Švédskem

CZE – SWE 4:7 (0:3,3:2,1:2)
CZE – SWE 3:4 (0:1,2:1,1:2)

Reprezentace Švédska v tomto ročníku patří do světové špičky. Tuto pověst potvrdila prvním místem na World U17 Hockey Challenge ve Victoriaville, Drummondville.

Švédové nás v úvodní třetině prvního utkání jasně přehráli. Na našich hráčích byl vidět velký respekt a nervozita. Naše hra působila velmi mdle.  To se projevilo především naším špatným pohybem, nepřesnostmi a zbytečnými ztrátami kotoučů. Můžeme být rádi, že nám v této třetině soupeř vstřelil pouze 3 góly (z toho dva v početní výhodě).

Od nástupu do druhé třetiny z našich hráčů vše spadlo a začali jsme hrát hokej, za který jsme se nemuseli stydět. Kluci si začali víc věřit, což se projevilo vytvářením a hlavně proměňováním gólových příležitostí. Jsem přesvědčen, že za předvedený výkon jsme si nezasloužili prohrát takovýmto rozdílem.

V druhém utkání jsme navázali na výkon z druhé a třetí třetiny prvního zápasu. Byli jsme vyrovnaným soupeřem. Rozhodla herní vyspělost a individuální kvalita Švédů.

Utkání turnaje čtyř zemí

CZE – RUS 2:6 (1:2, 1:2, 0:2)
 Utkání začal lépe soupeř, kterému jsme se postupně dokázali vyrovnat. V druhé třetině jsme srovnali skóre na 2:2, ale Rusové dvěma slepenými góly odskočili na 2:4. Rozhodující byli naše individuální chyby, které soupeř dokázal potrestat. Náskok soupeře jsme již nedokázali dotáhnout, naopak soupeř nás v závěru zápasu opět potrestal za naši nedůslednost.

CZE – FIN 1:8 (1:3, 0:3, 0:2)

Zápas jsme od úvodního vhazování nezvládli, soupeři jsme pomohli individuálními chybami. Náš gólman sice hned v první minutě zneškodnil trestné střílení, ale hráči tuto pomoc nevyužili. Po dalších minelách jsme třikrát inkasovali. Jediným světlým momentem a náznakem možného zlepšení bylo naše snížení na 1:3 v závěru první třetiny. Ale soupeř byl nad naše síly, dál byl častěji na kotouči, silnější v osobních soubojích a efektivní ve využívání brankových příležitostí.

CZE – SWE 3:6 (1:1, 1:2, 1:3)
Naším cílem bylo uspět v posledním utkání se soupeřem, s kterým jsme se dvakrát střetli před samotným turnajem, a získat třetí místo. To se nám dařilo plnit pouze dvě třetiny. O lepší výsledek jsme se připravili neproměňováním šancí a opět nedůraznou hrou v našem předbrankovém prostoru.

Hra českého týmu

Pro celý realizační tým jsou naše výsledky velkým zklamáním. Nemůžeme se utěšovat a namlouvat si, že v určitých pasážích utkání jsme předváděli konkurence schopný hokej, kdy jsme si vytvořili brankové příležitosti. To je hodně málo, vlastně nic. Výsledky hovoří jednoznačně. Chtěli jsme se prezentovat hokejem, který je založený na základních atributech jako je nasazení, obětavost a herní disciplína, bez kterých se dnešní hokej nedá hrát, natož vítězit. Problémy jsme měli v obranné hře v našem obranném pásmu. Objevovaly se velké individuální chyby, za které nás soupeř dokázal trestat. Našim klukům chybí důslednost.

Vědí, proč hrají hokej? Proč trénují? Jaké mají cíle? Pro zábavu? Pro radost? Pro rodiče, pro odměnu (od rodičů)? Atd... Další věcí a to mě zaráží, je emoční stránka.  Už v trénincích mi u kluků chybí to základní - soutěživost.  Ať jde jen o to zvítězit v tréninkové hře, v situaci jeden na jednoho, dva na jednoho, vstřelit branku či naopak jí zabránit.