15.04.2014 | Robert Reichel

Trenérské hodnocení turnaje čtyř reprezentací U16 v Oskarshamnu

S reprezenatcí hráčů do šestnácti let jsme v dubnu 2014 absolvovali turnaj čtyř zemáí ve Švédsku. Sehráli jsme zde tři turnajová a jendo přírpavné utkání. Trenérské veřejnosti předkládáme hodnocení této akce.
Před turnajem proběhlo pětidenní soustředění na Kladně a v Oskarshamnu. Během soustředění hráči absolvovali tréninky na ledě a na suchu, rozbory videa a jedno přípravné utkání proti Švédsku. V trénincích jsme pracovali na forčekinku (napadání pravým a levým křídlem), hře v obranném pásmu, přesilových hrách a oslabení.

Přípravné utkání

Švédsko - ČR  1:2 po prod. (1:0,0:0,0:1,0:1)
Reichel (Kačírek), Pavlík (Hrdinka)

Přípravné utkání jsme vyhráli díky dvěma brejkovým situacím, které se nám podařilo proměnit. Utkání se hrálo v dobrém tempu, hráči si zvykali na mezinárodní hokej.

Turnaj čtyř zemí

Švédsko – ČR 2:3 (1:0,1:1,0:2)
Polák (Hrdinka), Zachar TS, Zachar (Bělohorský, Hrdinka)

První utkání turnaje jsme nezačali nejlépe a soupeř nás zejména v první třetině dostával pod tlak. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb, dařilo se nám více držet na kotouči a ve vyrovnaném zápase se nám podařilo v závěru dvěma góly utkání otočit a zvítězit.

Rusko - ČR U16 4:0 (0:0,1:0,3:0)

Druhé utkání se nám po dvě třetiny dařilo držet vyrovnané skóre díky dobré defenzívě a výkonu brankáře. Měli jsme i několik brankových příležitostí, které jsme nedokázali proměnit. Soupeř se dostal do vedení díky dvěma brankám v přesilových hrách a v závěru už si vítězství pohlídal.

ČR – Finsko 2:3 (0:1,1:1,1:1)
Kačírek, Najman (Kodýtek)

Třetí utkání turnaje se nám opět nevydařil vstup do utkání. Hráli jsme pasivně, vraceli kouče a pouštěli soupeře do tlaku. Zlepšení od druhé třetiny. Dvakrát se nám podařilo dotáhnout náskok soupeře, ale ten rozhodl v přesilové hře. Naší nedisciplinovaností hrál 4 PH po sobě ve třetí třetině.

• Síla v osobních soubojích a vyhrávání kotoučů v situacích 1-1
  • Přesilová hra – 0 branek (11 PH) (hráli všichni hráči) – malá kreativita obránců na modré čáře (pohyb, naznačování, střelba zápěstím, chybí překvapivost a rychlost v zakončení od útočníků)
  • 4 obdržené branky v oslabení – útočníci nedokáží reagovat na kreativitu obránců (změny směru, naznačování), obránci mají problémy s rychlým přístupem v před brankovém prostoru
  • V některých částech utkání obava hrát s kotoučem, odevzdávání kotouče soupeři
  • Důraz v zakončení a v před brankovém prostoru
  • Hra obránců na útočné modré čáře (mobilita, najít si prostor pro střelbu)
  • Návyky vrácení kotoučů a hry, místo rychlého přechodu do protiútoku

Hodnocení soupeřů

Švédsko
Velice šikovní hráči. Nikdo z nich výrazně nepřevyšoval. Výborní bruslaři a hráči s vysokou individuální technikou. Rychlí a šikovní v situacích 1 na 1 a kreativní při přečíslení.

Finsko
Kolektivní výkon bez výrazných individualit. Silní hráči v situacích 1-1. Jak kolem mantinelů, tak v před brankovém prostoru. Týmová taktika na vysoké úrovni – dodržují systém, křídla na mantinelech a centři na ose bez výměny míst.

Rusko
Nejlepší tým na turnaji. S kolektivním a disciplinovaným výkonem po celé utkání. Individuální technika hráčů na vysoké úrovni. Tvrdá a přesná střelba. Hráči jsou velice silní na kotouči a dokáží jak kombinovat, tak se prosadit individuálně. Minimální množství chyb.

Doporučení do klubů

• Práce na malém prostoru (hra na malém prostoru, cvičení 1-1, 2-1, 2-2) – minimálně 4x týdně (hráči Ruska a Švédska používají tyto cvičení i během rozbruslení před utkáním)
  • Mobilita a kreativita obránců – odbruslování a posuny s kotoučem na útočné modré čáře (najít si prostor ke střelbě)
  • Síla rukou i nohou
  • Maximální intenzita ve všech činnostech
  • I od top hráčů vyžadovat obranné dovednosti a dobrou defenzivu
  • Rychlý přechod z obrany do útoku (zbytečné předržování nebo vracení kotoučů)
Ukázky cvičení:
A – 2-1 na malém prostoru, kreativita a rychlé zakončení útočníků, obránci stále čelem ke kotouči
B – 1-1 snaha o prosazení se k brance, ne za branku nebo bod pro vhazování

A – Obránci se uvolňují proti blokujícím útočníkům, druhý útočník cloní před brankou