05.01.2014 | Jakub Petr, Petr Svoboda

Trenérské hodnocení prosincových akcí reprezentace U18

S reprezentační osmnáctkou jsme v prosinci 2013 absolvovali dvě akce. Nejprve před Vánocemi tři domácí utkání proti Rusku, poté turnaj pěti zemí ve švýcarském Zuchwilu. Předkládáme souhrnné hodnocení obou akcí.

Charakteristika hry našeho týmu

V prosinci čekal náš tým velice náročný program, v podobě 7 utkání ve 12 dnech s velmi kvalitními soupeři. V první fázi jsme absolvovali týdenní blok, v němž jsme sehráli tři utkání s Ruskem.

Na tuto akci jsme pozvali 26 hráčů (3 brankáře, 8 obránců a 15 útočníků). Mezi nominovanými se objevili někteří hráči po delší odmlce, kteří si o nominaci řekli kvalitními výkony na klubové úrovni.

Na turnaj do Švýcarska jsme odjeli v počtu 22 hráčů (2 brankáři, 7 obránců, 13 útočníků). V nominaci pochopitelně chyběli hráči nominováni na MS U20.

V rámci soustředění jsme denně absolvovali dvě tréninkové jednotky na ledě. V dopoledních hodinách byl tým rozdělen na dvě skupiny, odpoledne následoval společný trénink. Speciálně v dopolední fázi, při menším počtu hráčů na ledě, jsme se věnovali „hře s detaily“ z ofenzivního i defenzivního pohledu našeho herního systému. Neopomíjeli jsme ani kondiční stránku a zcela úmyslně jsme šli do zápasového programu z plného tréninku.

Během turnaje ve Švýcarsku jsme již tréninkový program přizpůsobili rozlosování, kdy jsme sehráli 4 utkání ve čtyřech dnech (1 tréninková jednotka v den odjezdu a 2 tréninky před utkáními v prvních dvou dnech turnaje).

Výše zmíněný program tréninků a utkání nám ukázal kondiční, ale i psychickou připravenost a odolnost jednotlivých hráčů. Znovu se nám potvrdilo, že ne všichni jsou schopni na mezinárodní úrovni opakovaně předvést výkon určitých parametrů a tzv. „pracovat v únavě“.

Co se týče úvodního bloku tří utkání s Ruskem, spokojeni jsme byli s úvodním zápasem, v dalších dvou už to byly pouze určité fáze (jednotlivé třetiny). Obecně jsme se znovu přesvědčili, že pokud dodržíme herní plán především z defenzivního aspektu, můžeme proti soupeři, jako je velice kvalitní mužstvo Ruska, pomýšlet na úspěch. Naopak jakékoliv chvilkové odchýlení od naší strategie znamená okamžité problémy v celkovém obrazu hry a záhy i v konečném výsledku (druhá a třetí třetina druhého utkání).

Na turnaji ve Švýcarsku jsme se prezentovali dobrým výkonem v úvodních třech zápasech, když jsme porazili velmi dobře hrající Slovensko, Švýcarsko a prohráli s Finskem gólem v poslední minutě v dvojnásobném oslabení. Celkový pozitivní dojem určitě kazí závěrečná porážka s Německem, která nás připravila o celkové prvenství v turnaji. Nutno přiznat, že jsme v tomto utkání nebyli lepším týmem a kondičně jsme zápas nezvládli, z čehož pramenily hrubé chyby, kterými jsme soupeři vítězství darovali. Přestože to bylo poslední utkání celého náročného bloku a možná by se dalo polemizovat o únavě apod., my jsme přesvědčeni, že tým, který chce na turnajích, které nás čekají, uspět, musí tato závěrečná utkání zvládat!

Nejen kvalitní soupeři, ale také velmi náročný program, rychlý sled tréninků, utkání, schopnost hráčů vše akceptovat a prezentovat se výkony s vysokými parametry, toto vše nám velmi pomohlo do finální části sezóny a nezakrýváme, že i velmi ovlivní nominaci směrem k jejímu vrcholu v podobě světového šampionátu.

Určitě jsme byli spokojeni s přístupem všech hráčů na ledě i mimo něj.

Hodnocení utkání s Ruskem

ČR - Rusko 3:2pp (0:0, 0:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 49. Jenyš (Rašner), 54. Smejkal (Rašner, Veselý), 63. Pyrochta.
V utkání jsme předvedli solidní výkon, který byl podpořen velmi dobrým výkonem brankáře. Soupeři jsme se vyrovnali po bruslařské stránce, mužstvo precizně dodržovalo stanovenou taktiku.

ČR – Rusko 0:6 (0:0, 0:3,0:3)

Do druhého  utkání  jsme nastoupil i v pozměněné sestavě a  na předchozí zápas navázali pouze v úvodní třetině, která skončila bez branek. V následujících dvou jsme upustili od zodpovědné defenzivní hry, která tým zdobila nejen v prvním utkání, ale i na předešlých akcích. Soupeř nás převyšoval bruslením, v osobních soubojích a především razancí a přesností v zakončení.

Negativa:
  • Individuální chyby – detaily související s dovednostmi
  • Hra v OP – pokrytí slotu, situace 1-1
  • Hra v obou předbrankových prostorech
  • Buly

ČR – Rusko  2:5 (1:1,1:2,0:2)

Branky a nahrávky: 18. Špaček (Abdul, Jenyš), 35. Černoch (Ordoš).
Ve třetím utkání jsme předvedli o poznání lepší výkon než ve druhém zápase, vrátili jsme se k hernímu projevu z prvního utkání, včetně zodpovědné defenzivní práce.  Ovšem musíme přiznat, že soupeř nás znovu převyšoval v pohybu, zvláště ve 3. třetině, kdy utkání v přesilové hře rozhodl. Rozdíl byl rovněž v řešení situací 1-1 z ofenzivního pohledu a v razanci a pohotovosti zakončení (najetí, timing, zakončení ze „slotu“).

ČR – Slovensko 3:1 (1:1, 1:0,1:0)
Branky a nahrávky: Jenyš (Veselý), 40. Veselý (Švarc, Pyrochta), 46. Černoch (Mikliš).

V úvodním utkání jsme střetli s týmem Slovenska, pozdějším vítězem turnaje.  V prvních dvou třetinách měl zápas vyrovnaný průběh. Soupeř se prezentoval velmi aktivním napadáním, výborným pohybem a snahou o rychlý přechod do útoku po zisku kotouče. Náš tým podal dobrý výkon, vycházející ze solidní defenzivy. Znovu jsme neproměnili několik jasných brankových příležitostí, několikrát trefili tyč. Pozitivem je určitě hra v předbrankovém prostoru soupeře (clonění, tečování, dorážky). Z těchto situací jsme vstřelili všechny tři branky. Ve třetí třetině jsme již soupeře přehrávali, vítězství bylo podpořeno rovněž výkonem brankáře.

Negativa:
  • Koncovka
Pozitiva:
  • Výkon brankáře
  • OP - blokování střel, obránci chytání střel
  • ÚP řešení situací 1-1, 2-2 v hloubce pásma, vytváření střeleckých příležitostí
  • Hra v předbrankovém prostoru (důraz, clonění, tečování, výběr místa, dorážky)

ČR – Švýcarsko 4:1 (0:0, 2:0,2:1)

Branky a nahrávky: 32. Zbořil (Jenyš), 39. Veselý, 51. Ordoš (Smejkal), 54. Smejkal (Ordoš).

Náš nejlepší výkon na turnaji, precizní dodržení taktiky. Kompaktní hra v defenzivě, soupeře jsme rovněž přehrávali ofenzivně. Kreativita v útočném pásmu, vytváření brankových příležitostí.

Negativa:
  • Vyhodnocování situací při delších střídání (snaha být vždy kreativní – ztráty kotoučů….)
Pozitiva:
  • Forecheck (změny rytmu)
  • Hra v ÚP
  • Přesilové hry
  • Oslabení

ČR – Finsko 3:4 (1:0,1:2,1:2)

Branky a nahrávky: 12. Smejkal (Ordoš), 26. Špaček (Rašner), 56. Vopelka (Beneš)

Ve třetím utkání na turnaji jsme pokračovali ve výkonu z předešlého dne a polovinu zápasu soupeře přehrávali. Poté jsme přišli o dvoubrankové vedení  a hra se vyrovnala. Rozhodující gól jsme inkasovali 40 vteřin před koncem při dvojnásobném oslabení. Přes porážku si myslíme, že výkon týmu měl podobné parametry jako předchozí den.

Negativa:
  • Komunikace v OP pod tlakem
  • Individuální řešení situací v „únavě“….(3.zápas v řadě)
Pozitiva:
  • Hra v ÚP
  • Oslabení

ČR – Německo 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Špaček (Ordoš, Mašín).

Poslední utkání turnaje se nám nepovedlo zvláště v první třetině, kdy jsme individuálně chybovali a soupeř nás potrestal “pouze” 2 góly. Ve druhé třetině se náš herní projev rapidně zlepšil, vypracovali jsme si množství šancí, ale skórovali pouze jednou. Nutno přiznat, že jsme již v tomto utkání nestačili kondičně, z čehož pramenilo nezvyklé množství chyb. Soupeř nám dělal problémy aktivním napadáním a agresivním způsobem hry.
Hráčům nelze vytknout přístup ani bojovnost, jelikož jsme hráli o první místo v turnaji, ale jak jsem již zmínil v úvodu, i přes náročnou porci zápasů tyto závěrečná utkání turnaje, pokud chceme uspět, musíme zvládat.