19.08.2013 | Jakub Petr, Petr Svoboda

Trenérské hodnocení Ivan Hlinka Memorial Cupu 2013

Ivan Hlinka Memorial Cup v Břeclavi již tradičně znamená pro tým U18 jednu z největších prověrek celého juniorského reprezentačního cyklu a s přihlédnutím na soupisky jednotlivých týmů, patří dle našeho názoru mezi 3 nejlepší juniorské turnaje na světě.
Pochopitelně nejen z tohoto důvodu jsme se k turnaji snažili přistoupit velmi zodpovědně a sami hráči si dobře uvědomovali hodnotu tohoto podniku.

Trénink v přípravných kempech jsme rozdělili do dvou rovin. V dopoledních hodinách jsme i těsně před turnajem trénovali ve dvou skupinách. Kromě individuálních dovedností jsme pracovali na standardních situacích (buly v UP, OP) a věnovali se problematickým fázím herního konceptu, což se nám při menším počtu hráčů na ledě dařilo lépe.

V odpoledních fázích jsme se snažili zapracovat na herním konceptu hry v souladu playbookem, který je téměř totožný s playbookem týmu U20, což považujeme, včetně úzké spolupráce s trenéry U20 za velmi důležité a prospěšné.

Herní koncept a jednotlivé varianty jsme pochopitelně zapracovávali s ohledem na soupeře v turnaji, o kterých jsme měli dostatek informací. V nominaci se objevili hráči ročníku 1996 a dva hráči ročníku 1997. V její finální fázi došlo vlivem zranění (A. Rašner) k jedné změně.

Mužstvo si prošlo v turnaji určitým vývojem. V úvodní fázi jsme nebyli schopni přenést do utkání systémové věci, kterým jsme se věnovali v přípravných kempech, svou roli sehrál i přílišný respekt k soupeřům.

Hodnocení utkání

Příprava: ČR – USA 0:1
V přípravném utkání s USA jsme předvedli solidní výkon, kdy jsme měli velké problémy v koncovce a nevyužili obrovské množství šancí.

Negativa:
  • Koncovka, důraz a pohotovost zakončení
  • Vyhodnocování rovnovážných situací při dobruslování
  • Osobní souboje u mantinelu
Pozitiva:
  • Četnost střelby
  • Přesilové hry – správné řešení (horší koncovka)
  • Hra v oslabení
  • Pokrytí OP
ČR – Kanada 0:4
V úvodním utkání turnaje jsme předvedli solidní výkon pouze v první třetině, klíčovým momentem pro vývoj utkání byl gól na konci první třetiny. Všechny branky jsme inkasovali v oslabení.

ČR – Švýcarsko 4:3sn
V tomto utkání se nám hrubě nepovedl vstup do utkání a celá první třetina byla z našeho pohledu laxní, jednoznačně nejhorší na turnaji. Od druhé třetiny jsme se prezentovali zcela odlišným výkonem, a právě zde nastal zlomový okamžik nejen v tomto utkání, ale v celém turnaji.

Přesto nás stále trápila koncovka a paradoxně jsme i s notnou dávkou štěstí vstřelili 2 branky v oslabení (power – play 5-5) v závěru utkání, po předchozím nepochopitelném vyloučení, kdy nám nebylo dovoleno střídat brankáře v rámci taktické varianty (z důvodu již vybraného oddechového času).

• Tlak do branky, četnost střelby
  • Bruslení (zlepšený pohyb od 2. třetiny)
  • Samostatné nájezdy
ČR – Švédsko 5:2
V klíčovém utkání jsme předvedli velmi zodpovědný výkon, podložený velmi dobrým brankářem. Mužstvo splnilo stanovenou taktiku, příkladné bylo nasazení, bojovnost, sebeobětování a týmová práce.
Negativa:

• Komplikované řešení situací pod tlakem v OP
  • Vyhodnocování situací při delších střídání (snaha být vždy kreativní – ztráty kotoučů...)
Pozitiva:

• Výkon brankáře
  • Pokrytí OP a následné založení pod tlakem
  • Blokování střel!!!
  • Přesilové hry
  • Hra v předbrankovém prostoru ÚP(clonění, dorážení), OP (obránci - chytání střel)
  • ÚP řešení situací 1-1, 2-2 v hloubce pásma
  • Zlepšená hra obránců – kreativita, mobilita
Semifinále: ČR – USA 3:5
V semifinálovém utkání jsme předvedli zřejmě nejlepší výkon na turnaji, po individuální chybě jsme zápas ztratili v polovině 3. třetiny, přesto si myslíme, že jsme se prezentovali velmi dobrým výkonem.
Negativa:

• Koncovka
  • Individuální chyby – vyhodnocování situací pod tlakem (snaha být vždy kreativní….)
Pozitiva:

• Dodržování herního systému
  • Forecheck (změny rytmu)
  • Hra v ÚP
O 3. místo: ČR – Rusko 3:2
V zápase o třetí místo jsme předvedli poctivý týmový výkon. V první polovině utkání jsme byli lepším týmem, klíčová mohla být přesilovka 5-3 za stavu 2:0 ve druhé třetině. Nepodařilo se nám využít vyložené šance, soupeř v závěru snížil a ve třetí třetině byl lepším týmem. V této fázi měla naše  defenzivní hra solidní parametry, vše bylo podloženo vynikajícím výkonem brankáře.
Negativa:

• Ztráty kotoučů (útočná modrá)
  • Koncovka (razance a pohotovost střelby)

Pozitiva:

• Týmový výkon
  • Dodržování herního konceptu
  • Defenziva (ÚP, SP, OP) s následným přechodem do útoku
  • Brankář

Celkové hodnocení turnaje

V turnaji jsme obsadili konečné 3.místo, tudíž bereme naše vystoupení  jako úspěšné. Určitě nás mrzí vstup do turnaje, jsme přesvedčeni, že v možnostech týmu bylo prezentovat se v úvodních čtyřech třetinách odlišným způsobem.

Velice rádi konstatujeme, že všichni hráči byli velmi dobře kondičně připraveni, což nám umožnilo prezentovat se aktivním stylem hry po celou dobu turnaje. Určitě bychom chtěli ocenit práci klubových trenérů, co se tohoto aspektu týče.

Kromě individuálních výkonů bychom rádi vyzvedli bojovný duch tohoto týmu s poctivým přístupem nejen v turnaji, ale i v přípravných kempech.

Pozitiva:

• Kondiční připravenost
  • Dodržování herního konceptu po většinu všech utkání
  • Blokování střel
  • Ofenziva (individuality), hra v ÚP
  • Zlepšená komunikace (v defenzivě i ofenzivě)
Negativa:

• Střelba (razance, pohotovost) – velké rozdíly mezi jednotlivými hráči
  • Defenzivní hra holí
  • Silová připravenost (velké rozdíly mezi jednotlivými hráči)
  • „Práce v únavě“ (koncentrace, dodržování taktiky…..)

Doporučení do klubů:

• Pokračování v nastoleném tréninku síly
  • Zařazování kondičního bruslení (viz. seminář v Břeclavi)
  • Individuální trénink střelby!!!
  • Individuální trénink dovedností (práce s detaily)
  • Výživa (denní režim)

Herní projev soupeřů

Charakteristika hry Kanady:

• Nejlepší tým turnaje s klasickou charakteristikou a typickými prvky. Dynamika bruslení, střelba, tlak do branky, výborní ve hře na malém prostoru.
  • V tréninku věnují spoustu času detailům - jednoduchá cvičení, velký počet opakování.
  • Velmi dobře sehrané standartní situace v různých fázích hry.

Charakteristika hry Švýcarska:

• Jeden z nejlepších týmů na turnaji. Nebyli poraženi v normální hrací době. Velmi organizováni v OP,často mění „rytmus“ forecheckingu (aktivně – trap).
  • Mužstvo bylo velmi dobře kondičně připraveno, výborné bruslení, razantní střelba. Silní v předbrankovém prostoru, clonění, dorážení.

Charakteristika hry Švédska:

• Umístění na turnaji určitě neodpovídá kvalitám tohoto týmu.
  • Tento tým charakterizuje výborný pohyb a precizně zvládnuté individuální dovednosti.
  • Po ztrátě kotouče vyvíjejí  pohybem okamžitý  velký tlak na soupeře s cílem o opětovné získání kotouče na svou stranu.
  • V soupeřově předbrankovém prostoru dokázali vyvolávat při dohrávání situací obrovský tlak na brankáře a defenzivní hráče soupeře. Po zisku kotouče vždy směřovali přímočaře vpřed.
  • Obránci se snaží být za každé situace herní a kreativní, což v situacích pod tlakem vede k chybám…….

Charakteristika hry USA:

• Výborné bruslení, velmi silní v osobních soubojích.
  • Během turnaje několikrát přistoupili k pasivnější hře (trap 1-3-1).
  • Solidní přesilové hry, hra obránců.
  • Tlak do branky, hra na malém prostoru, razantní střelba.

Charakteristika hry Ruska:

• Individuálně výborní hráči, se schopností prosadit se v situacích 1-1 ve všech částech hřiště.