17.02.2013 | Karel Manhart

Trenérská zpráva trenéra reprezentace žen z kvalifikace OH

Reprezentační výběr žen sehrál na začátku února tři utkání olympijské kvalifikace ve Weidenu. Předkládáme hodnocení přípravných kempů, přátelských utkání i samotného turnaje.
Reprezentace žen ČR A startovala již na třetí kvalifikaci na OH. V roce 2004 v Podolsku (CZE-RUS 0:3, CZE-JAP 1:4), 2008 v Shanghaii (CZE-JAP 2:3, CZE- CHN 3:4, CZE-NOR 1:2 sn) a v letošní sezoně ve Weidenu (CZE-KAZ 5:1, CZE- GER 1:3, CZE-CHN 3:2sn).

V tomto období prošlo družstvo výraznou generační výměnou a na každém takovémto turnaji sbírají hráčky důležité zkušenosti. Přesto, že máme družstvo stále s velmi nízkým věkovým průměrem, hra i výsledky se neustále zlepšují. Na tuto kvalifikaci jsme odjížděli s cílem postoupit a s vědomím, že všechny soupeře můžeme porazit. O našem neúspěchu se rozhodlo ve vyrovnaném utkání s domácím Německem, kde se projevily větší zkušenosti soupeřek.

Přípravný kemp 28.01. – 02.02.13

Na první část přípravy jsme pozvali tři brankářky a dvacet tři hráček do pole. V průběhu kempu několik hráček prodělalo nachlazení a dvě hráčky (viroza) jsme poslali předčasně domů. Do širší nominace jsme zařadili 8 hráček z juniorské reprezentace, které jsme sledovali na MS ve Finsku. Ze Švýcarska jsme povolali 4 hráčky, 1 z Německa, 6 hráček ze zámoří, které jsme doplnili hráčkami z naší soutěže.

V rámci kempu jsme absolvovali 7 TJ v délce 75 min., speciální TJ (brankařky, obrana a útok) dvakrát po 30 min., video- rozbor hry soupeřů ve třech blocích po 45 min, s hráčkami proběhly osobní pohovory a sehráli jsme dvě přípravné utkání s družstvem Japonska.

• cílem bylo vyzkoušet a najít optimální složení jednotlivých pětek
  • na hráčkách byla znát mírná nervozita (boj o místo v sestavě)
  • i když jsme výsledkově neuspěli ani v jednom utkání, přípravu hodnotíme pozitivně
  • po utkání jsme zveřejnili konečnou nominaci (2+7+11)

Druhý kemp, kvalifikace Weiden 4. - 10. února 2013

Do plánovaného odjezdu družstvo absolvovalo ještě 3 TJ v délce 90 min., kde jsme se zaměřili na spolupráci jednotlivých pětek (hra v UP, přechod SP), hra 5-5 v pásmu z útočného i obraného pohledu, hra na malém prostoru 3-3, nácvik bule a PH.

střelba 25:23
Do utkání s Němkami jsme nastoupili s vědomím, že může jít o rozhodující utkání o postup. Po vydařeném vstupu do turnaje a dobře zvládnutém utkání z listopadového turnaje, kde jsme Němky porazili, bylo družstvo sebevědomé a od začátku bylo viditelné naše odhodlání se poprat o vítězství.

Pozitiva:
  • udržení vysokého tempa a bojovnosti v celém utkání
  • ve hře 5-5 jsme byli aktivnější (dobře sehraný forček, udržení UP)
  • po inkasování dvou rychlých branek v oslabení (na 1-2, 1-3) družstvo nepolevilo, maximální snaha o kontaktní branku – závěr druhé třetiny
  • projevila se soudržnost družstva i za nepříznivého stavu
Negativa:
  • neproměňování gólových příležitostí (v rovnovážném stavu jsme neskórovali)
  • nevytvořili jsme si dostatečný prostor k tvrdé střelbě z vrcholu kruhů (nerozebrání obraného bloku soupeřek)
  • špatně sehrané po sobě jdoucí oslabení v polovině utkání (inkasovali jsme ve 28. a 30. min.)
  • nevyužitá početní výhoda v závěru utkání
Hra soupeřek byla postavena na zabezpečené obraně, nám se těžko dařilo proniknutí do jejich obrané zóny. Velmi dobrý výkon německé brankářky, pohotové a jednoduché řešení situace obrany před brankovištěm nám znemožnilo vstřelit branku z dorážek.
Dobře jsme pracovali v UP, bohužel však bez efektu finální nahrávky. Družstvo podalo bojovný výkon, v rozhodujících momentech chyběly zkušenosti.

10.02.13
CHN – CZE  2:3 sn  ( 0:1, 0:0, 2:1, 0:0, 0:1)
střelba  13:42
Po ztrátě postupu na OH bylo pro družstvo velkým úkolem udržet v tomto utkání náš herní projev. Bohužel se nám to nepodařilo a předvedli jsme nejhorší výkon na tomto turnaji a možná i v celé sezoně. Špatný pohyb hráček jak na kotouči, tak i bez kotouče, nepřesná a nedůrazná střelba poznamenala celý průběh tohoto utkání. I přes to, že jsme působili odevzdaně, jsme měli vyhrát minimálně čtyřbrankovým rozdílem. Soupeřky vytahovaly obě křídla až na dlouhou modrou čáru a využily naší nedůraznosti ve SP v druhé polovině třetí třetiny ke srovnání skóre. V prodloužení jsme opět nevyužili možnosti rozhodnout a toto trápení skončilo až ve druhé sérii nájezdů. Z takových to utkání se musíme poučit. Výkon, kterým jsme turnaj zakončili, byl pro nás velkým zklamáním.

Doporučení

Pro obě naše ženské reprezentační družstva je v této etapě důležité sehrát v sezoně víc kvalitních utkání (GER, RUS, SWE, FIN, SUI). Tyto zkušenosti z kvalitních zápasů nejsme schopni ničím nahradit. Je potřeba vytvořit program přípravy, který nás bude zdokonalovat jak ve hře samotné, v teoretické přípravě, tak i v oblasti mentální. Možností startu v A týmu hráček z juniorské reprezentace stoupá v družstvu zdravá konkurence, s kterou se musíme naučit pozitivně pracovat. Družstvo má silný základ v ročnících 90, 91, 92 a 96, všechny tyto hráčky prošly juniorskou reprezentací a základy získaly v chlapeckých oddílech, proto je v následujícím přípravném období důležité nasbírat co nejvíce zkušeností s družstvy hrající stabilně v elitní skupině MS žen.