19.04.2019 |

Takhle to válí Češi! Osmnáctka rozstřílela Švýcary osmi brankami

Po nevydařeném vstupu do mistrovství světa, kdy česká reprezentace překvapivě podlehla Bělorusku 3:4, si výběr trenéra Hadamczika spravil chuť, a to i s úroky. V jediném sobotním duelu skupiny A totiž smetl Švýcarsko poměrem 8:2.

Že by se zápas mohl vydařit, to naznačily už úvodní desítky sekund, již ve třetí minutě totiž vůbec první přesilovou hru v utkání využil Filip Koffer a ukázal, že se páteční trénink početních výhod vyplatil. Do přestávky pak stihl na 2:0 zvýšit Adam Raška.

Do druhé periody Češi naskočili ještě horlivěji než do té první, během prvních tří minut nasázeli další dvě branky a vyhnali z modrého půlkruhu Andriho Henauera, kterého mezi třemi tyčemi nahradil Noah Patenaude.

Ale ani ten nedokázal zastavit českou mašinu, Švýcaři sice nedlouho po změně gólmanů snížili na 1:4, středoevropští mladíci si však vzali svůj čtyřgólový náskok ještě před druhou sirénou zpět. Závěrečnou periodu si poté již bez výraznějších problémů pohlídali, i napotřetí přestříleli své soupeře a mohli se radovat z vysoké výhry 8:2.

Dvěma góly k devastaci sýrařské velmoci přispěli Martin Lang a Filip Koffer, druhý jmenovaný zaznamenal navíc i jednu asistenci, dvě klíčové nahrávky si pak připsal obránce Marcel Barinka. Premiéra na šampionátu se také povedla brankáři Lukáši Paříkovi, ten pochytal 41 z celkových 43 střel Švýcarska a s 95,35% úspěšností zákroků se zařadil v turnajovém žebříčku na druhé místo.

Jediný zápas skupiny B již takovou kanonádu nenabídl, avšak stále si pro fanoušky překvapil nadprůměrnou gólovou nadílku, Rusové si totiž poradili s Lotyšskem 5:1. Tento souboj však neměl tak jednoznačný průběh, jak výsledek nasvědčuje, ačkoliv se Rusko dostalo v první třetině do vedení, hokejisté z pobaltské země dokázali se svým soupeřem ve 27. minutě srovnat krok, alespoň co se skóre týče.

Zlomovým bodem celého utkání se ale stalo 51 sekund dlouhé období krátce po polovině druhé třetiny, kdy zásluhou tref Semjona Čisťakova a Dmitrije Šešina odskočili papíroví favorité do dvoubrankového náskoku. Na to již Lotyši odpovědět nedokázali, v samém závěru navíc ještě dvakrát inkasovali, z toho jen jednou do odkryté klece.

Švýcarsko “18” - Česko “18” 2:8 (0:2, 1:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 25. Rubanik (Chanton, Knak), 51. Dähler – 3. Koffer (Myšák, Barinka), 13. Raška (Barinka), 22. Lang (Haš), 23. A. Rutar (Pšenička), 39. Rychlovský(Koffer), 41. Lang (Přikryl), 52. Najman (Kubíček), 57. Koffer (Najman, Rychlovský)

Rozhodčí: Kova (FIN), Morozov (RUS) – Badyl (BLR), Bowles (USA)

Vyloučení: 8:4.

Využití: 1:3.

Střely na branku: 43:59 (5:20, 18:19, 20:20)

Diváci: 582.

Nejlepší hráči: Denys Rubanik – FIlip Koffer.

Švýcarsko “18”: Henauer (23. Patenaude) – Rubanik, Fiedler, Delémont (A), Baragano, Ugazzi, Pezzulo, Guggenheim, Chanton – Knak (C), Marchand, Bardh – Valenza, Dähler, Jobin – Canova (A), Salzgeber, Stoffel – Schlaepfer, Fuss, Zuercher.

Česko “18”: Pařík (Škorpík) – Kubíček (A), Kučeřík, Mlčák, Haš (A), A. Rutar, Volráb, Žůrek – Přikryl, Lang (C), Mužík – Raška, Barinka, Myšák – Teplý, Toman, Pšenička – Najman, Koffer, Rychlovský – Peterek.

Dnešní zápas skupiny B:

Lotyšsko “18” - Rusko “18” 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 27. Ansons (Polcs) – 14. Grošev (Bryzgalov), 32. Čisťakov (Nikolajev, Amirov), 33. Šešin (Chusnutdinov), 60. Amirov (Nikolajev), 60. Mingačjov (Grošev).