„Právě nestrannost a nezávislost považujeme pro důvěryhodnost prošetření podnětů za rozhodující,“ uvedl v této souvislosti člen výkonného výboru ČSLH Bedřich Ščerban. „Partneři nás o přijatých podnětech pravidelně informují, v případě potřeby jim poskytujeme konzultace, vyhodnocení včetně komunikace s oznamovatelem a případných dalších kroků je však zcela v jejich pravomoci. Spolupráci jsme rozšířili také na oblast prevence a rádi bychom v ní pokračovali i v budoucnosti.“
Na etickou linku protikorupčních organizací došlo od října 2015 celkem 16 podnětů, týkajících se především přestupů a hostování hráčů nebo výkonů rozhodčích. Jejich autory jsou fanoušci, příbuzní hráčů a trenéři, v jednom případě bývalý hráč. Provozovatelé linky s nimi komunikují přímo, v případě potřeby mohou ke spolupráci nebo zjednání nápravy vyzvat ČSLH. V současné době neprošetřují žádný podnět, který by se týkal podezření na systémovou korupci či nestandardní praktiky v ledním hokeji.
„Při prošetřování podnětů jsme identifikovali i některé nejasné pasáže ve vnitřních předpisech ČSLH, který na naše připomínky reagoval výzvou ke spolupráci a v budoucnosti tak budeme moci naše připomínky konzultovat a ČSLH je v odůvodněných případech zohlední,“ uvedla Sylva Kloboučková, právnička Transparency International ČR. „Spolupráci se svazem, který nám vychází vstříc, hodnotíme pozitivně, a věříme, že i díky kampani Etické linky se povědomí o možnostech, které poskytuje, ještě rozšíří.“
„Jsme rádi, že se vedení ČSLH postavilo ke spolupráci čelem, se všemi souvisejícími riziky a náklady,“ doplnil Jan Hanák, zakladatel občanské iniciativy Loveckorupcniku.cz, která stála u zrodu projektu. „Klíčovou podmínkou spolupráce byla nezávislosti a za celých šest měsíců jsme nezaznamenali ani jediný náznak snahy tuto nezávislost narušit. Mohu garantovat, že ČSLH nemá žádnou možnost ovlivnit, kterými podněty se budeme či nebudeme zabývat. Ze žádného z podnětů, které jsme obdrželi, nicméně nevyplynulo, že by v ledním hokeji existovala systémová korupce a dosud jsme se nesetkali ani se žádným dílčím korupčním selháním.“
Ve spolupráci ČSLH, Transparency International ČR a iniciativy Loveckorupcniku.cz vznikly rovněž plakáty, letáky a bannery, informující hokejovou veřejnost, jak postupovat, pokud se s korupčním či podezření vzbuzujícím jednáním setká.
Obsahově připravily všechny materiály Transparency International ČR s iniciativou Loveckorupcniku.cz, ČSLH zajišťuje jejich výrobu a distribuci do hokejových klubů. Hráči, trenéři, rozhodčí a činovníci, ale i fanoušci nebo další zájemci na nich najdou potřebné kontakty, stejně jako základní informace a doporučení.