16.04.2017 | Zuzana Spurná

Slováci poprvé tříbodoví, Češi přes dobrý výkon podlehli Američanům

Během pátého dne mistrovství světa se k velkému překvapení schylovalo především v utkání mezi Ruskem a Běloruskem, když se až do 57. minuty Bělorusové drželi na dostřel papírově silnějšího soupeře. Nakonec se ale museli smířit s prohrou. Jednoho z favoritů, a to USA, trápili i Češi, i ti ale museli skousnout prohru. První výhru na mistrovství světa, a to dokonce s nulou, ale slavili domácí Slováci.

Skupina A

Do utkání vstoupili poměrně překvapivě lépe Švýcaři, kteří dlouho hledali recept na kanadského brankáře. McGrath ale zvládl odolat švýcarskému náporu a nakonec to byla Kanada, která se radovala z prvního gólu zásluhou Jacka Studnicky. O chvíli později vedli Kanaďané o dva góly po brance Codyho Glasse. V polovině utkání přidal Jack Studnicka další zásah a Kanada vedla o tři branky. Švýcarsko ale zápas ještě pořádně zdramatizovalo, když se v rozmezí šesti minut trefil Keija Weibel a Philipp Kurashev. Javorové listy pak ale znovu zabraly a po střelách Codyho Glasse a Kyla Olsona vedly znovu o dvě branky. Švýcaři ale nesložili zbraně, a tak v 57. minutě znovu snižoval Nando Eggenberger. Tříbodovou výhru, už třetí na turnaji, si ale Kanaďané pojistili v závěru ještě dvěma brankami, a to z holí Stelia Mattheose a Mackenzieho Entwistla.

Kanada – Švýcarsko 7:3 (2:0, 1:2, 4:1)
Branky: 10. Studnicka, 13. Glass, 24. Studnicka, 42. Glass, 50. Olson, 58. Mattheos, 60. Entwistle – 33. Weibel, 39. Kurashev, 57. Eggenberger.

I v utkání mezi domácím Slovenskem a utrápenými Lotyši se na první branku čekalo poměrně dlouho. V osmnácté minutě se však jako první mezi střelce gólu zapsal Matúš Havrila a poslal domácí výběr do vedení. Téměř o deset minut později přidal druhý přesný zásah v přesilovce Adam Růžička, ve 32. minutě vedli Slováci už o tři branky, když se za záda lotyšského brankáře trefil Miloš Roman. Lotyšsko pak znovu zabralo, domácí hráči si ale nechtěli před svými fanoušky nechat utéct první vítězství, a tak si tři body pojistili čtvrtou brankou z hole Martina Fehérváryho.

Slovensko – Lotyšsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 18. Havrila, 27. Ružička, 32. Miloš Roman, 43. Fehérváry.

Skupina B

Češi začali proti Američanům výborně, když se už ve druhé minutě před americkým brankářem dobře zorientoval Ondřej Machala a po souboji Kerna s jedním ze soupeřů poslal puk do horní části St. Cyrovy branky. Zámořský výběr ale dokázal do konce první třetiny díky dvěma gólům během necelých dvou minut vývoj utkání otočit. Na začátku druhé části navíc poslal Američany do dvoubrankového náskoku Jacob Tortora. V polovině zápasu vedli Američané po přesné střele Maxe Gildona už 4:1. Ostapu Safinovi ale stačila necelá půlminuta a náskok USA snížil na dva góly. Dvě minuty před koncem zápasu pojistil výhru Američanů pátým přesným zásahem Max Gildon, který tak završil svůj hattrick.

USA – Česká republika 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky: 13. B. Tkachuk, 14. Gildon, 24. Tortora, 32. Gildon, 58. Gildon – 2. Machala, 32. Safin.

Ve velmi vyrovnaném utkání mezi Ruskem a Běloruskem se nakonec na začátku druhé třetiny z první branky radovali střelecky aktivnější Bělorusové, když přesnou mušku prokázal Arťom Anosov. Rusům ale stačily necelé dvě minuty a bylo vyrovnáno, když se za záda Grišenka trefil Ivan Čechovič. Po dalších dvou minutách zvedali Rusové ruce nad hlavu znovu a poprvé v utkání vedli zásluhou Kirilla Slepce. Hra se pak ale znovu velmi vyrovnala, a tak se na další branku čekalo až do poslední desetiminutovky, kdy síť za Grišenkem rozvlnil Andrej Svečnikov. O pět minut později udělal definitivní tečku za utkáním svou druhou přesnou střelou Ivan Čechovič.

Rusko – Bělorusko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 29. Čechovič, 30. Slepec, 51. Svečnikov, 56. Čechovič – 27. Anosov.