Když se ještě turnaj hrál pod názvem Pohár národů, zavítal v roce 1998 do Bratislavy a Trnavy a v roce 2000 do Kežmaroku. Od roku 2002 se pak psala tradice spolupořádání Břeclavi a Piešťan, kterou na slovenské straně „narušila“ mezi lety 2015 a 2017 znovu Bratislava.
Nakonec to byly Piešťany, které se do historie turnaje zapsaly z pohledu výsledku slovenských reprezentantů nejvýraznějším písmem. Díky předloňskému ročníku, kdy tým kolem superhvězd Juraje Slafkovského a Šimona Nemce došel do finále a získal stříbro. Naprosto zasloužené stříbro.
Stejná generace, byť oslabená o pár nejzářivějších jmen, navíc na stejném zimáku loni na jaře vyhrála mistrovství světa U18 nižší divize a oslavila návrat do elitní skupiny.
Piešťany navíc byly domovem výběru reprezentantů v národním rozvojovém programu, hostily i řadu dalších mezinárodních akcí, velmi často za účasti českého týmu.
Po zmiňovaném šampionátu se nad nimi ale – obrazně řečeno – roztáhla černá mračna.
Tehdejší provozovatel stadion kvůli havarijnímu stavu chladícího zařízení a střechy uzavřel. Od města následně dostal výpověď a radnice se postarala o rekonstrukci střechy; na splnění druhého „úkolu“ však zatím nedošlo. Město čeká na schválení dotace a návrat místních mládežníků na led je zatím v nedohlednu. Tím pádem i návrat dalších velkých akcí.
Vedení slovenského svazu proto muselo před nadcházejícím 32. ročníkem Hlinka Gretzky Cupu hledat nový domov. Našlo ho nedaleko, ve zhruba padesát kilometrů vzdáleném Trenčíně.
„K určení finálního dějiště nás vedlo více důvodů. Trenčín je hokejové město, navíc pan Ivan Hlinka, jehož jméno turnaj nese, v minulosti působil v Trenčíně. Zápasy Hlinka Gretzky Cupu zpravidla navštěvují desítky skautů a právě Trenčín je velkou líhní slovenských hokejových talentů,“ vysvětlil prezident Slovenského svazu ledního hokeje Miroslav Šatan.
Výčet zmiňovaných talentů se na zemi patřící z hokejového hlediska do druhého sledu zdá až neuvěřitelný. Zdeno Chára, Marián Hossa, Marián Gáborík, částečně i Žigmund Pálffy, Pavol Demitra... V Dukle vyrůstala, případně jí v letech klíčového vývoje prošla obrovská řada známých jmen.
„Trenčín v minulosti dodal řadu hráčů do NHL i slovenské reprezentace. Věřím, že zde v roce 2023 právě objevíme další,“ doplnil Šatan, který se v místním klubu rovněž odrazil do velkého hokeje.
Že absolutně nejde o nouzovou volbu, dosvědčují i další okolnosti. Zimní stadion Pavla Demitry nedávno prošel modernizací a místní publikum je po hokeji hladové: Trenčín letos vyprodal halu na přípravné zápasy mužské reprezentace proti Německu a Rakousku před mistrovstvím světa.
K tomu si můžete přidat zmiňovanou symboliku, tedy propojení s minulostí Ivana Hlinky.
Legendární útočník odehrál v nejvyšší československé soutěži 532 utkání. 524 v dresu Litvínova – a zbývajících osm za Trenčín!
Stalo se tak v sezoně 1978/79, kdy si Hlinka plnil v Trenčíně vojenskou službu. Stejný osud později zavedl do města i Vladimíra Růžičku, Miloše Holaně, Antonína Stavjaňu, Zdena Cígera a další osobnosti.
Zlepšená práce se slovenskou mládeží a narůstající počet talentů, kteří patří mezi nejlepší i v celosvětovém měřítku, dávají naději, že nyní by se v Trenčíně mohli ukázat další budoucí hráči NHL. Byť jen na týden.
„Historie zimního stadionu je tak silná a významná, že dokáže motivovat mladé talenty v úsilí stát se jednou hokejisty světové úrovně. Hlinka Gretzky Cup je skvělou příležitostí pro Trenčín, aby dokázal, že je skvělou volbou pro konání tak významné akce. Děkujeme za důvěru a přiležitost,“ vzkázal primátor města Richard Rybníček.
Slováci vyzvou v základní skupině Švýcarsko, Kanadu a Finsko, předtím ještě sehrají generálku proti Spojeným státům. Usilovat budou o to, aby znovu zůstali ve hře až do soboty a získali další medaili. Minulý rok skončili na kanadské půdě šestí.
Úvodní foto: HockeySlovakia.sk