29.12.2011 | Jan Šimek

Rusko nadělilo Lotyšsku čtrnáctku, Kanada převálcovala Dánsko

Další den juniorského mistrovství světa v kanadské Albertě je za námi a dva zápasy, které se daly charakterizovat jako souboje Davida s Goliášem, překvapení nepřinesly. Ve skupině A se Rusové střetli s Lotyšskem, nedali mu sebemenší šanci a zvítězili 14:0. Druhé utkání obstaralo duo Kanada - Dánsko a už po první třetině bylo jasné, kdo je na ledě pánem. Javorové listy nakonec vyhrály jednoznačně 10:2 a podobně jako Rusko také doposud neztratily na turnaji ani bod.

Jevgenij Kuzněcov a jeho devět ran do vazu Lotyšů

Outsider z Lotyšska se od začátku zápasu bránil ruským nájezdům, ale první třetinu ještě přežili hokejisté z Pobaltí důstojně, prohráli totiž pouze 0:1, a že by se v dalším vývoji zápasu daly očekávat brankové hody, to se říci nedalo. Opak však byl pravdou. Ve druhé třetině rozjel našlapanou ruskou lokomotivu dvěma góly Jevgenij Kuzněcov a lotyšský odpor byl rázem zcela zlomen. Předtím se navíc stihl prosadit také Sergejev. Další branky přidali Želdakov spolu s Gusevem, který se trefil hned dvakrát – 0:7.

Pokud byla druhá třetina ve znamení brankostroje sborné, pak se ta třetí dala označit za hotovou gólovou explozi. V rozmezí úvodních pěti minut třetí části se totiž Rusko trefilo hned čtyřikrát a závěru dokonali lotyšskou zkázu Kosov, Chochlačev a Nestěrov, kteří ještě korigovali na konečných 14:0. Hrdinou zápasu byl útočník Jevgenij Kuzněcov, jenž zaznamenal tři branky a šest asistencí, a o pouhý bod tak zaostal za rekordním zápisem Švéda Petera Forsberga. Ten dokázal téměř před dvaceti lety v souboji s Japonskem nasbírat deset kanadských bodů (3+7).

Lotyšsko - Rusko 0:14 (0:1, 0:6, 0:7)
Branky a nahrávky: 11. Grigorenko (Kučerov, Gusev), 21. Sergejev (Jakupov, Arzamascev), 28. Kuzněcov (Jakupov, Antipin), 31. Kuzněcov (Gusev, Nestěrov), 33. Želdakov (Kuzněcov, Gusev), 36. Gusev (Kuzněcov, Nestěrov), 39. Gusev (Kučerov, Kuzněcov), 41. Kulikov (Kuzněcov, Zemčenko), 42. Chochlačev (Jakupov, Naumenkov), 43. Kuzněcov (Gusev, Kučerov), 45. Zemčenko (Kulikov, Kuzněcov), 52. Kosov (Apalkov, Barbašev), 54. Chochlačev (Tělegin, Antipin), 55. Nestěrov (Gusev, Kuzněcov).

Kanadskou jízdu nezastavila ani severská bojovnost

Hostitelské Javorové listy vlétly do utkání s podceňovaným Dánskem jako uragán a již v 7. minutě se mohly radovat z dvoubrankového vedení, o které se postarali dvěma přesnými zásahy Howden a Connolly. Když pak v závěru první třetiny zdvojnásobili kanadský náskok Stone se Stromem, bylo nadmíru jasné, že Kanada si dokráčí pro povinné vítězství.

Ve druhé dvacetiminutovce přidali mladí Kanaďané další tři branky a Dánsko bylo zralé na ručník. Na začátku třetí fáze utkání však junioři ze Skandinávie zabrali a v 49. minutě dokonce ve třetí třetině vedli v poměru 2:0, ale Kanada neponechala nic náhodně a dílčí skóre závěrečné části otočila po dvou gólech Gormleye a jednom zásahu Gallaghera. Posledně jmenovaný vyslyšel volání domácího publika a nadělil Dánům nepopulární desítku, když uzavřel na 10:2 pro kanadský výběr.

Dánsko - Kanada 2:10 (0:4, 0:3, 2:3)
Branky a nahrávky: 44. Meyer (Christensen, Bau-Hansen), 49. Kristensen (Jensen, Bjorkstrand) - 3. Howden (Harrington, Murray), 7. Connolly (Gormley, Jenner), 17. Stone, 19. Strome (Stone, Huberdeau), 21. Harrington (Connoly, Howden), 25. Stone (Harrington, Murray), 36. Hamilton (Harrington, Schwartz), 52. Gormley (Scheifele), 56. Gormley (Howden, Hamilton), 57. Gallagher (Jenner).