České příznivce nejvíc potěšily výkony Adama Benáka. Postavou nejmenší a věkem čtvrtý nejmladší hráč celého turnaje zaujal porcí deseti bodů za dva góly a osm nahrávek, čímž překonal dosavadní rekordy českých reprezentantů na turnaji. V jednom ročníku dosud nejvíc bodoval Jan Jeník (2017 – 6+1), za všechny své účasti Eduard Šalé (2021 a 2022 – 5+4). Jeníkův počin „vylepšil“ také druhý plzeňský šikula z prvního útoku, Adam Titlbach (5+3).
V kanadském bodování turnaje obsadil Benák třetí místo, ale jen vinou menšího počtu branek. Předčili ho Kanaďan Berkly Catton, s osmi góly i jasně nejlepší střelec turnaje, a Američan Trevor Connely (5+5). O bod hůře si vedli Finové Tuomas Suoniemi a Emil Hemming (oba 4+5), stejně jako Kanaďan Ryder Ritchie (3+6). Titlbach byl v pořadí sedmý.
Zmínění dva Adamové byli z hlediska produktivity od zbytku českého mužstva přece jen trochu odskočení. Po pěti bodech zaznamenali Matěj Kubiesa (4+1) a Ondřej Kos (3+2), po čtyřech Oskar Lisler (2+2) a Šimon Pohludka (1+3). Ve vyrovnaném kádru neskóroval z útočníků pouze Danny Chludil, jenž do hry jako třináctý forvard téměř nenaskakoval. Pouze tři zadáci nezapsali ani bod, nejvíc se z obránců dařilo Adamu Jiříčkovi (0+3).
Letošní turnaj nepatřil brankářům, padalo totiž spoustu gólů. Statistikám vévodí Američan Kam Hendrickson, ten však odchytal jen dvacet minut, během nichž neinkasoval. 90procentní úspěšnost překonal pouze švédský talent Herman Liv (93,67 %), syn Stefana Liva, jenž tragicky zahynul při havárii letadla hokejistů Jaroslavle. Oba čeští strážci se vešli do první pětky, Jakub Milota (89,91 %) byl třetí a Matyáš Mařík (88,24 %) pátý.
Velká zajímavost se váže k jinému českému reprezentantovi. Podle statistik portálu eliteprospects.com se Adam Jecho stal jednotlivcem s nejvíce odehranými zápasy na Hlinka Gretzky Cupu v historii! Vysoký útočník zaznamenal při třech účastech 14 startů, o jeden víc než Rus Michail Grigorenko, který se rovněž zúčastnil tří ročníků (2009 až 2011). Ostatní hráči už jeli maximálně na dva turnaje. Sluší se ale říct, že kompletní statistiky jsou na zmiňovaném webu k dispozici až od roku 2005.
Národní celek kouče Davida Čermáka si vedl dobře v celé řadě statistických ukazatelů. Vyslal 170 střel na branku, průměrně tedy 34 na utkání, což bylo nejvíc ze všech účastníků. Velmi lichotivý je i součet 40 trestných minut, Češi tak nasbírali v každém zápase průměrně čtyři prohřešky – nejméně ze všech. A jen těsně druzí za Švýcarskem byli v úspěšnosti na vhazování, kterých vyhráli téměř 57 procent. V každém duelu předčili svého soupeře.
Moc dobře se naopak nevedlo českým speciálním týmům. V přesilových hrách byli jasně nejlepší Kanaďané s 42 procenty, Češi patřili k podprůměru (21,2 %). Litovat pak mohli zejména nevyužitých dvojnásobných výhod, kterých měli zdaleka nejvíc. Naopak ani jednou nehráli oslabeni o dva hráče. Klasické početní nevýhody se jim nicméně také nevedly (66,7 %), to Švýcaři naopak ubránili všechny.
Nejvíc času ve hře napříč všemi účastnickými celky strávil český obránce Adam Jiříček, jenž dostal od trenérů 123 minut a 9 sekund. Další spoluhráči zůstali těsně pod stovkou. Ze zadáků měli po Jiříčkovi největší ice time Jakub Fibigr (96 minut), Aleš Zielinski (93) a Tomáš Galvas (92), z útočníků Adam Titlbach (98), Adam Benák (97), Maxmilian Curran a Ondřej Kos (oba 95).
Pokud jde o zmiňovaná vhazování, senzační stopu zanechali Petr Sikora s úspěšností přes 66 procent a Maxmilian Curran s necelými 62 procenty. Těsně nadpoloviční úspěšnost držel i Adam Benák (51,5 %), hůře se vedlo jen čtvrtému centrovi Samuelu Drančákovi (41,8 %).
Nejnavštěvovanější zápasy byly pochopitelně ty české a slovenské. V Břeclavi přitáhla domácí reprezentace během pěti zápasů parádní počet 16 309 diváků (průměr 3 262), v Trenčíně ta slovenská během čtyř duelů celkem 11 897 diváků (průměr 2 974). Více o návštěvnosti jsme psali v tomto článku.