Dosavadní finanční nastavení neumožňovalo některým trenérům plnohodnotně se věnovat trenérské profesi. Právě Proto došlo k navýšení financí ze strany Českého hokeje o 18,1 milionu korun pro SCM a Akademie ČH. Celkem tedy Český hokej věnuje klubům bezmála 42 milionů korun.
Co musí kluby musí splnit, podle čeho se odvíjí výše obdržených financí a k čemu lze peníze využít? Jedinou podmínkou pro zvýšení financí pro kluby, které mají udělen statut Akademie Českého hokeje, je splnění licenčních podmínek na základě rankingu.
U klubů se statusem SCM se výše finančních příspěvků odvíjí od toho, v jakých soutěžích klub nastupuje v kategorii juniorů, dorostu a kategorii 9. tříd.
Součástí finančního navýšení je u Akademií i SCM pohyblivá motivační část příspěvků, která se vypočítává podle výchovy hráčů pro jednotlivé české reprezentace.
Finance, které kluby dostaly po navýšení, lze použít výhradně na platy trenérů.
„Velice si vážíme každé koruny navíc, která z Českého hokeje přijde na platy trenérů. Práce trenéra je náročná a vyžaduje hodně stráveného času. Trenéři na zimních stadionech tráví celé dny, a to včetně víkendů,“ popisuje manažer mládeže a vedoucí Akademie v Liberci Jiří Berman.
O Akademiích ČH: Projekt Akademie Českého hokeje byl zahájen v březnu roku 2011. Během posledních let prošel projekt několika vývojovými fázemi, od roku 2021 se jeho princip změnil do té podoby, že klubům už není udělován statut Akademie ČH, ale musí splnit licenční podmínky na základě speciálního rankingu.
Pro sezónu 2023/2024 mají licenci Akademie ČH tyto kluby:
·HC DYNAMO PARDUBICE
·HC DUKLA JIHLAVA
·HC ENERGIE KARLOVY VARY
·HC KOMETA BRNO
·HC LITVÍNOV
·HC SPARTA PRAHA
·HC VÍTKOVICE RIDERA
·HC BERANI ZLÍN
·TJ BÍLÍ TYGŘI LIBEREC
·HC OCELÁŘI TŘINEC
·MOUNTFIELD HK
·BK MLADÁ BOLESLAV
·HC ČESKÉ BUDĚJOVICE
·HC PLZEŇ 1929
·HC KLADNO