17.04.2013 | Martin Pešout, Lucie Štěrbová, Ondřej Kubát

MS do 18 let: Rusko na úvod zdolalo USA, český tým začíná v pátek

Soči - Úvodní hrací den šampionátu přinesl hned čtyři zápasy. V Šajba Aréně ovládly své zápasy výběry Švédska a Kanady. Největším tahákem byl ovšem vítězný souboj domácí sborné proti USA. V pátek vstoupí do turnaje i český národní tým zápasem proti Lotyšsku.
Rusko – USA 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Domácí Rusy hnal za výhrou více než z poloviny zaplněný Bolšoj Ice Dome. Jenže úvod zpasu jim vůbec nevyšel. Američané šli po brankách Eichela a Butchera už v osmé minutě do vedení 2:0. Rusové nicméně dokázali hned vzápětí alespoň snížit na 1:2 a pak už postupně přebírali otěže zápasu. Na 2:2 vyrovnali ve 23. minutě a na začátku třetí části pak Ivanov poslal Rusy poprvé v utkání do vedení. Američanům, kteří v Soči útočí už na pátý titul v řadě, se sice ještě podařilo srovnat. Nicméně Tkačjov v 59. minutě rozhodl o výhře domácího týmu v poměru 4:3. Obhájce titulu tak do šampionátu vstoupil prohrou.

Branky a nahrávky: 8. Setdikov (Lešenko, Galejev), 23. Buchnevič (Glukov), 42. Ivanov (Buchnevič, Šatskij), 59. Tkačjov (Barbašev) – 3. Eichel (Compher), 8. Butcher (Allen), 52. Compher (Motte) Vyloučení: 5:5 Využití: 1:1 Střely na branku: 28:37 Průběh zápasu: 0:2, 3:2, 3:3, 4:3

Lotyšsko – Finsko 0:7 (0:4, 0:1, 0:2)

Úvodní zápas skupiny A měl jednoznačný průběh a o vítězi bylo rozhodnuto už po prvních dvaceti minutách hry. Finové totiž úvodní třetiny jasně ovládli a vyhráli jí 4:0. I přesto, že hned v úvodu zápasu hráli ve dvojnásobném oslabení, Lotyši nicméně byli ve dvojnásobné přesilovce a i ve zbytku zápasu v útočné hře velmi slabí. Ve druhé třetině přidali už před zápasem favorizovaní Finové jen jednu branku, i v té si ale drželi jasnou herní převahu. Vysokou výhru v úvodním zápase pak pečetili dvěma brankami v závěrečné části. Lotyšům, proti kterým nastoupí český tým k prvnímu zápasu na šampionátu, se nepodařilo, i přes několik šancí v závěru utkání, prosadit ani jednou.

Branky a nahrávky: 7. Honka (Ikonen), 10. Rauhala (Tanus), 17. Lehkonen (Ikonen), 20. Pulli (Lehkonen), 22. Kapanen (Rauhala, Tanus), 48. Lehkonen (Autio, Makinen), 51. Mustonen (Kuronen) Vyloučení: 6:5 Využití: 0:2 Střely na branku: 21:42 Průběh zápasu: 0:7

Německo – Švédsko 1:9 (1:3, 0:4, 0:2)

Zahajovací utkání skupiny B přinesl v Šajba Areně zcela jednoznačné vítězství Švédů nad Německem v poměru 9:1. Do utkání přitom německý tým vstoupil ve velkém stylu a svou aktivní hrou dokázal činit soupeři problémy. Na úvodní gól Wallmarka odpověděl za několik sekund Gollenbeck a Němci si nadále vypracovali několik solidních brankových příležitostí. Jenže výběr Švédska nepropadal panice a v dalším průběhu zápas otočil. Gólový koncert Tre konor pak přinesla druhá třetina, kdy se prosadili hned čtyřikrát. V poslední části pak přidali dvě branky de la Rose s Nylanderem a o zisku všech bodů pro Švédsko nemohlo být pochyb.

Branky a nahrávky: 9. Gollenbeck (Pfohl) – 8. Wallmark, 10. Blidh (Karlsson), 17. Bristedt (Wallmark, Nylander), 21. Brodecki, 25. Burakowsky, 25. Nylander (Rose, Bergman), 32. Karlsson, 41. Rose (TS), 59. Andersson (Henriksson). Vyloučení: 4:8 Využití: 0:3 V oslabení: 0:1 Střely na branku: 26:29 Průběh zápasu: 0:1, 1:1, 1:9

Slovensko – Kanada 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Střetnutí Slovenska s Javorovými listy přineslo podstatně vyrovnanější podívanou. Slovenský tým se dokonce už ve 4. minutě dostal do vedení zásluhou Šoltése a nadále byl pro soupeře velmi těžkým protivníkem. Do konce úvodní části však Kanaďané vývoj utkání otočily po trefách Rotchieho a McDavida. V prostřední periodě gól nepadl, přestože Slovensko nepřetavilo v gól hned několik přesilových her. A v době, kdy slovenský výběr pomýšlel ve třetí třetině na vyrovnání, přišla pro něj hned dvojitá pohroma v podobě dvou slepených inkasovaných gólů v rozmezí necelých třiceti sekund.

Branky a nahrávky: 4. Šoltés – 8. Ritchie (Dauphin), 17. McDavid (Morrissey), 52. Reinhart (McDavid), 52. Bennet Vyloučení: 6:8 Využití: 0:1 Střely na branku: 13:35 Průběh zápasu: 1:0, 1:4