12.04.2017 | Ladislav Vácha

MS do 18 let: Kanada a USA nezaváhaly, Slováci prohnali Finsko

Mistrovství světa do 18 let na Slovensku má za sebou první den. Kanada a USA potvrdily role papírových favoritů, domácí Slováci potrápili úřadujícího mistra z Finska a Rusko přetlačilo Švédsko 3:1. (Foto: Andrea Cardin, iihf.com)

Skupina A

Kanada měla Lotyšsko přesvědčivě zdolat, jenže první dějství skončilo překvapivě 1:1. Javorové listy sice poslal do vedení z trestného střílení Stelio Mattheos, jenže v 19. minutě vyrovnal z dorážky po chybě gólmana Rihards Paškausks. Hokejisté ze zámoří rozhodli o svém prvním triumfu na turnaji po první přestávce, když se zapsali do střelecké listiny Maxime Contois a Isaac Ratcliffe. Mackenzie Entwistle pak přidal v 51. minutě razítko na kanadský triumf, čímž stanovil konečné skóre na 4:1.

Lotyšsko – Kanada 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 19. Paškausks – 12. Mattheos (TS), 24. Comtois, 29. Ratcliffe, 51. Entwistle.

Fanoušci v Popradu vyhlíželi hlavně večerní zápas, v němž se představila domácí reprezentace proti Finsku. Úřadující mistr světa dlouho úřadoval a vypracoval si komfortní vedení 3:0, jenže pak úplně zkolaboval a nadšená slovenská družina čtyřmi údery za sebou překlopila pomyslné misky vah na svou stranu. Překvapení se ale nakonec nekonalo, když na konci druhé třetiny hokejisté ze země tisíce jezer vyrovnali a v 53. minutě vstřelili vítěznou branku na 5:4.

Slovensko – Finsko 4:5 (0:1, 4:3, 0:1)
Branky: 30. Hrehorčák, 32. Hrehorčák, 36. Kupec, 37. Stacho – 10. Vesalainen, 24. Talvitie, 29. Vesalainen, 39. Ylönen, 53. Talvitie.

Skupina B

Spojené státy americké byly proti nováčkovi elitní skupiny jednoznačným favoritem, jenže to se jim v první třetině nepodařilo potvrdit. Naopak to byli Bělorusové, kdo mohl udeřit, ale nepomohly jim k tomu ani tři přesilovky. Po přestávce Američané na svého soupeře vlétli, do druhé sirény mu nasázeli pět gólů a ve třetí periodě ještě zpečetili svůj přesvědčivý triumf.

Bělorusko – USA 0:7 (0:0, 0:5, 0:2)
Branky:  22. Pastujov, 23. Reedy, 28. Wahlstrom, 33. Dhooghe, 37. Wahlstrom, 43. Mismash, 45. Farrance.

Švédsko začalo lépe a od úvodní dvacetiminutovky vedlo 1:0, když se při přesilovce parádně trefil do šibenice Erik Brännström. Rusové se dlouho trápili, ale ve třetí periodě předvedli famózní obrat. O vyrovnání se postaral z dorážky Kirill Maximov a perfektní Čechovičovu nahrávku využil Andrej Svečnikov. Švédi při power-play měli i smůlu, když nastřelili břevno. Na konečných 3:1 tak upravil ranou do prázdné brány Andrej Svečnikov, jenž slavil svůj druhý gól v utkání.

Rusko – Švédsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Branky: 43. Maximov, 52. Svečnikov, 60. Svečnikov – 10. Brännström.