24.04.2013 | Lucie Štěrbová, Martin Pešout, Ondřej Kubát

MS do 18 let: Češi medaili nezískají, ve čtvrtfinále podlehli Kanadě

Česká reprezentační osmnáctka medaili na mistrovství světa v ruském Soči nezíská. Svěřenci trenéra Luďka Bukače mladšího vypadli ve čtvrtfinále po vysoké prohře 0:6 s Kanadou. Český tým sice dlouho držel s favoritem krok, ale ve druhé části dvakrát během 14 vteřin inkasoval a na turnaji obsadil konečné sedmé místo.
Kanada - Česko 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

Čeští hokejoví mladíci si brousili zuby na postup  do semifinále, Kanaďané jim však udělali čáru přes rozpočet. Češi inkasovali šest branek, sami nevstřelili jedinou. Do poloviny zápasu přitom drželi více než nadějný stav, vaz jim zlomily až dva slepené góly v samém závěru druhé třetiny. Ochromený tým se posléze v poslední části zápasu už nezmohl na odpor.

"Dostali jsme zbytečné góly na konci každé třetiny. Pak už bylo složité se stavem zápasu něco udělat. Hrát se dá s každým, Kanaďané ale byli tentokrát velmi dobře připravení," komentoval čtvrtfinálový zápas český obránce Martin Kokeš.

Branky a nahrávky: 20. Reinhart (Bowey, Bennet), 39. McDavid (Bennett, Theodore), 39. Baptiste (Theodore), 46. McDavid (Bennet, Baptiste), 49. McDavid (Reinhart, Klimchuk), 56. Dauphin (Baptiste, Morin). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Mayer - McIntyre (oba USA), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0.

ČR: Pacl - Klok, Štencel, Košťálek, Pyrochta, Kokeš, Dvořák, Němeček - Kämpf, Kaše, Vrána - Zdráhal, Kohout, Zbořil - Zacha, Pastrňák, Kubalík - Pokorný, Přikryl, Rob.

Kanada: Desrosiers – Heatherington, Bowey, Morin, Morissey, Bigras, Theodore, McKeown– McDavid, Klimchuk, Reinhart (C) – Bennett, Ritchie, Dauphin – Baptiste, Laplante, Gauthier – Verhaeghe, Garlent, Nastasiuk.

Videoohlasy českých hráčů Patrika Zdráhala, Ondřeje Kašeho, Jana Štencela a trenéra Luďka Bukače ml.

Finsko - Švýcarsko 7:4 (1:0, 2:3, 4:1)

Finští favorité měli se Švýcary, kteří ve skupině B skončili na třetím místě překvapivě spoustu práce. Výběr Švýcarska totiž držel s Finy krok celých čtyřicet minut. Šance na dobrý výsledek, případně na semifinále se ale sesypaly v rozmezí 45. až 50. minuty, kdy Švýcaři čtyřikrát inkasovali. Finové do semifinále postupují po výhře 7:4.

Branky a nahrávky: 11. Antonen (Kinnunen, Kuronen), 21. Ikonen (Lehkonen), 23. Ikonen (Mustonen, Antonen), 45. Mustonen (Lehkonen, Ikonen), 45. Antonen (Lehkonen, Ikonen), 46. Puhakka (Rauhala), 50. Tanus (Kapanen) – 21. Hogger (Fazzini), 34. Muller (Fazzini), 39. Suter (Baltisberger), 49. Rathgeb (Fuchs, Muller).

Finsko: Saros – Lintuniemi, Honka, Kuronen, Autio, Mäkinen, Ilvonen, Pulli – Mustonen (C), Lehkonen, Ikonen – Tanus, Rauhala, Kapanen – Antonen, Kinnunen, Westermarck – Puhakka, Ojamäki, Kiviranta – Ainali.

Švýcarsko: Aeberhard – Baltisberger (C), Busser, Dufner, Müller, Siegenthaler, Harlacher – Rathgeb, Suter, Fuchs – Malgin, Fazzini, Hogger – Hugli, Hischier, Marchon – Pfranger, Bandiera, Aeschlimann.

Švédsko - USA 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Švédové šli do čtvrtfinále s Američany jako tým, který skončil v základní skupině lépe. Od začátku zápasu nicméně na ledě dominovali Američané, kteří do první přestávky dali Švédům dvě branky. Ve třetí třetině pak vedení navýšili ještě McCarron a Compher, Švédové naopak gólmana Demka nepřekonali ani jednou.

Branky a nahrávky: 14. Butcher (Vannelli), 18. Motte (Fasching), 47. McCarron (Kelleher), 56. Compher.

Švédsko: Johansson – Norell, Hagg, Aho, Bergman, Westlund, Borgman, Andersson – Wallmark, de la Rose (C), Nylander – Burakowsky, Crus Rydberg, Karlsson A. – Brodecki, Bristedt, Ohman – Blidh, Lindblom, Forsbacka Karlsson – Henriksson.

USA: Demko – Santini, Ausmus, Butcher, Thompson, Clifton, Lewis, Vannelli – Compher (C), Louis, Hayden – Malone, Motte, Fasching – Allen, Kelleher, McCarron – Labanc, Eichel, Eiserman – Cook.

Rusko - Německo 8:4 (2:1, 4:0, 2:3)

Velcí favorité z Ruska šli ve čtvrtfinále proti Německu rychle do vedení, nicméně Němcům se podařilo rychle srovnat a druhou třetinu nakonec prohráli jen o jediný gól. Rusové ale ve druhé dvacetiminutovce přidali další čtyři branky, šli do vedení 5:1 a další průběh zápasu kontrolovali. na konečném výsledku 8:4 pro Rusko se výraznou měrou v podobě hattricku podílel Valerij Ničuškin.

Branky a nahrávky: 2. Ničuškin (Buchněvič, Demidov), 19. Lešenko (Barbašev, Tkačjov), 22. Ničuškin (Buchněvič, Ivanov), 27. Galejev (Setdikov, Šatskij), 28. Galejev, 32. Tolčinskij (Barbašev), 44. Galejev (Setdikov, Šatskij), 54. Ničuškin – 9. Bender (Moser, Draisaitl), 42. Kahun, 43. Eder, 48. Vagner.

Rusko: Šestjorkin – Glukov, Demidov, Rafikov, Judin, Zub, Gavrikov, Lysenko, Stětsenko – Ivanov, Buchnevič, Ničuškin (C) – Tolčinskij, Tkačjov, Barbašev – Galejev, Šatskij, Setdikov – Svečnikov, Alexejev, Lešenko.

Německo: Reich – Bender, Moser, Wagner, Schwarz, Müller, Saeftel, Walch – Tuomie, Draisaitl, Kahun – Pfohl, Michaelis, Gollenbeck (C) – Eisenschmid, Schmidpeter, Sedlar – Kammerer, Vollmayer, Eder – Shevyrin.

O udržení - 1. zápas:

Slovensko - Lotyšsko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Slovensko v prvním zápase série o udržení porazilo Lotyše 5:2 a za záchranou vykročilo výhrou. Lotyšům se ve druhé dvacetiminutovce sice podařilo snížit na rozdíl jediné branky na 2:3, slovenští mladíci nicméně tlak ustáli a své vedení nakonec navýšili na 5:2. K záchraně jim tak stačí vyhrát nad Lotyšskem ještě zítra.

Branky a nahrávky: 4. Rehák (Cehlarík), 12. Boboš (Predajnianský), 27. Varga (Sille, Šoltés), 50. Cehlarík (Bacík, Rehák), 59. Lantoši (Cehlarík) – 26. Egle (Homjakovs, Zemitis), 39. Homjakovs (Aploks, Egle).

Slovensko: Okoličány – Bačik, Černák, Sloboda, Boboš, Gula, Dubeň, Holenda – Šille, Varga, Šoltés – Cehlárik, Lantoši, Rehák – Horvát, Beták, Ambróz – Petráš, Predajniansky, Žilka.

Lotyšsko: Nazarovs – Bernhards, Jaks, Bindulis, Mamcics, Zemitis, Grinbergs, Karelis – Bukarts, Maslovskis, Golovkovs (C) – Homjakovs, Aploks, Egle – Petersons, Zembergs, Smits – Batna, Osipovs, Krievins – Birzitis.