31.12.2016 | Lukáš Peroutka

Junioři vyzvou ve čtvrtfinále Kanadu, se Švédy padli

Česká juniorská reprezentace se ve čtvrtfinále světového šampionátu utká v noci na úterý od 2:00 středoevropského času v Montrealu s domácí Kanadou. Rozhodl o tom závěr základních skupin MS, v němž národní tým podlehl Švédsku 2:5. Silvestrovské zámořské derby ovládli hráči Spojených států.
Češi sice sehráli se Švédy střelecky vyrovnanou první třetinu, na góly však už po dvaceti minutách prohrávali 0:3. Už po 37 vteřinách po přečíslení dvou na jednoho skóroval dorážející Asplund, v deváté minutě se provinil podražením Kaše a Seveřané trestali již po 14 vteřinách početní výhody, když svůj velký zápas načal Dahlén. Ještě před sirénou si navíc Jašek nešťastně srazil do branky odražený kotouč.

V dalším průběhu hry Švédové kontrolovali svůj náskok, navíc jej v závěru druhé třetiny dokázali navýšit po Dahlénově úniku. Stejný hráč pak ve 44. minutě v přesilovce zkompletoval hat-trick. Češi se gólově prosadili až v závěru, nejprve se trefil dorážkou Kaše, po něm ranou od modré i Hronek. To už ale byla jen kosmetická korekce.

Národní tým tak v tabulce skupiny A obsadil třetí místo a zůstává v Montrealu, kde se v noci na středu utká s domácí Kanadou. Ta nezvládla silvestrovský souboj s USA a prohrála 1:3. Podlehli také Slováci Rusům a ve čtvrtfinále taktéž v Montrealu na ně čekají Švédové. Zbylé dvojice tvoří Dánsko - Rusko a USA - Švýcarsko.

SKUPINA A

Švédsko - Česko 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Asplund (Ahl, Pettersson), 9. Dahlén (Asplund, A. Nylander), 17. Andersson (Lööke), 38. Dahlén (Karlström), 44. Dahlén (A. Nylander, Kylington) – 54. Kaše (Kurovský), 58. Hronek (Kaše, Chlapík).
Sestava Česka: Vladař (Škarek) – Kalina, Hronek (C), Zbořil, Hrdinka, D. Krenželok, Vála, Budík – Kurovský, Špaček (A), Kaše (A) – Jašek, Chlapík, Koblížek – Stránský, Nečas, Musil – Reichel, Šoustal, Suchý.

Finsko - Švýcarsko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)