Jak hodnotíte seminář a co bylo z vašeho pohledu jeho hlavním cílem?
"Hlavním cílem je předat zkušenosti a nějaké dobré tipy pro řízení zápasu u čárového rozhodčího. Absolvovali jsme první část, kdy jsem si připravil video se situacemi z NHL a tam jsem vše komentoval. Doufám, že to přítomným čárovým něco dalo."
Jaké situace jste vybíral a proč jste zvolil právě tyto?
"Vybíral jsem všechny možné situace, které se týkají čárového rozhodčího, jako je icing, ofsajd, vhazování, roztrhávání bitek a ještě další částí byla taková nadstavba. Hlavně i takové situace, které se nestávají běžně, které jsou unikátní. Podal jsem svůj pohled na věc a uvedl, jak by to mělo vypadat."
Co jste říkal na reakce čárových, líbilo se vám, jak se zajímali?
"Určitě. Je dobře, že byly nějaké otázky a že je to zajímalo. Snad je to pro ně nějaká škola, jsou ještě mladí. Mají všechno před sebou, snad to někam dotáhnou."
Jak vlastně probíhá vzdělávání rozhodčích v NHL?
"Začíná to na kempu, kdy se všichni rozhodčí sjedeme do Buffala. Tam máme pět dní od sedmi od rána do osmi do večera přednášky na všechny možné situace, ale jsou to i věci mimo led. Další vzdělání je to, že máme záznam z každého zápasu, kde máme vystřižené dané situace. Samovzdělávání je na nás, hlavně taky komunikace s delegáty, kteří nám řeknou, jak by to mělo být, co se jim nelíbilo nebo líbilo. To je většinou po zápasech, vlastně i v průběhu sezony. Oni sledují všechny zápasy. Když tam nejsou živě, sledují je v televizi a zavolají."
Už nějakých šest let působíte v NHL, jak to hodnotíte? Dá se říct, že to jde podle vašich představ?
"Řekl bych, že to letí jako voda. Jde to podle mých představ, čtyřikrát jsem se dostal do play-off, což považuji za velký úspěch. Sice jsem se nikdy nedostal do druhého kola, ale už jen to, že do play-off jde půlka čárových, je to úspěch."
Jaký je podle vás největší rozdíl mezi rozhodčími - ať už pojetím nebo kvalitou - v Evropě a rozhodčími v NHL?
"Největší rozdíl je, že my jsme profíci a věnujeme se tomu naplno každý den. Není to jen ta příprava mimo led, ale i fyzická příprava a všechno možné. Tady v Evropě jsou rozhodčí, kdo to mají jako koníček. Kluci jedou z práce třeba tři, čtyři hodiny na zápas, dostanou se třeba ve dvě ráno domů a mají hned druhý den zase vstávat do práce. Pro rozhodčího v NHL je cestování vlastně denní chleba, to bych řekl, že je nejtěžší na té práci."
Jak tráví léto rozhodčí v NHL? Připravujete se fyzicky, studujete video?
"I s přípravou na seminář jsem koukal na video a četl si různá pravidla nebo mema, co jsme dostávali během minulého roku. Fyzicky se už také připravuju. Dělám všechno možné – posilovna, kolo, tenis, ping pong… prostě pořád něco."
Říkal jste, že jste viděl i zápasy Hlinka Gretzky Cupu. Jak se vám to líbilo z pohledu rozhodčích?
"Neviděl jsem úplně všechny zápasy, ale pár třetin určitě ano. Kluci podali dobré výkony."
Bude ještě seminář na téma komunikace mezi rozhodčími a trenéry, rozhodčími a hráči. Je to věc, kterou NHL řeší? Případně jakým způsobem?
"Komunikace je strašně důležitá pro rozhodčího, vědět co říct, kdy za hráči jet. My žádné semináře nemáme, ale určitě to je skvělá věc. Snažím se to okoukávat a ptát se zkušených kolegů, co a proč v určitých situacích říkají."
Jak vnímáte tyhle aktivity, že komise rozhodčích organizuje takovéto semináře pro mladé začínající rozhodčí, které je můžou posunout?
"Je to skvělé. Za mě takovéto semináře vůbec nebyly. Myslím si, že rychleji vyrostou jako lepší rozhodčí."
Je nějaká rada, kterou byste dal mladým rozhodčím, jak se dostat do NHL?
"Řekl bych, že by měli makat každý den, protože nikdy neví, kdo je sleduje na zápase. Mít to rád a snažit se udělat to nejlepší pro hru. Dělat správná rozhodnutí a musí je to také bavit."
Více o přerovském semináři najdete ZDE