Letošní ročník nabízí změny napříč kategoriemi. Ty se týkají nejen Ligy starších i mladších žáků, ale také soutěží 9. tříd. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější:
Nadstavby v žákovských soutěžích LSŽ A, LSŽ B A LMŽ A
V průběhu sezóny dojde k motivačním nadstavbám, které zajistí vyrovnanost zápasů, protože se od určité části budou potkávat týmy na podobné výkonnostní úrovni.
„My už jsme na tento formát ve Středočeském kraji najeli pár let zpátky. Musím říct, že se to osvědčilo. Hlavně z toho důvodu, že na začátku hraje každý s každým. Potom hrají silnější týmy proti sobě. Nebude docházet k extrémním výsledkům, kdy byly velké rozdíly mezi kvalitou hráčů. Největší výhodou je vyrovnanost ročníků. Kluby mohou mít slabší ročník a v podstatě se pro ně nic neděje. Maximálně nebudou hrát nadstavbovou část a odehrají spodní skupinu o umístění,“ komentuje Jakub Král, předseda sportovně-technické komise Středočeského hokeje.
„Myslím si, že v nadstavbě budou zápasy pro kluky mnohem kvalitnější, než byly v základních skupinách, protože tam postupují ti nejlepší. Mělo by to být více do kvality, je jenom dobře, že budou mít kluci kvalitní zápasy, tak se mohou zlepšovat a posouvat,“ přidává svůj pohled Václav Benák, trenér 8. tříd HC Škoda Plzeň.
Úprava technických norem vstříc dodržování biologického věku hráčů
V Lize starších žáků A mohou do utkání nastoupit hráči ročníku 2010 a maximálně 5 hráčů s rokem narození 2011. Ročníky 2012 však nastoupit nemohou. Hráčky mohou nastoupit v případě, že byly narozeny v roce 2008 a 2009.
V LSŽ B dochází také ke změnám. Do zápasu mohou nastoupit hráči ročníku 2010 a 2011. Nicméně maximální počet hokejistů ročníku 2012 je stanoven na 5. V případě hokejistek je situace obdobná jako u LSŽ A – tedy ročníky 2008 a 2009. Utkání mezi kluby mající LSŽ A mohou do soutěže LSŽ B do utkání nasadit pouze hráče ročníku 2011 a max 5 hráčů ročníku 2012.
„Obecně je hrozně složité nastavit systém, aby vyhovoval všem klubům u jednotlivých kategorií. Nějakou dobu diskutujeme, jestli udělat dvoustupňové žákovské soutěže. Nebo naopak jeden stupeň s nějakou nadstavbou. Jsou kluby, které mají ročníkové soutěže, a jsou kluby, které mají smíšené – to znamená dvouročníky. Obecně se stávalo, že mohlo docházet ke kalkulaci, kdy si týmy mohly vybírat, kterého hráče postaví do utkání. V rámci dvou kategorií si mohly přehazovat hráče, jak se jim zlíbilo,“ komentuje to Král.
„Máme i jeden extrémní případ, kdy jeden tým přijel na stadion a čekal, až soupeř odevzdá soupisku. Podle toho pak postavili několik kluků a pár poslali domů. Primární snaha je, aby týmy, které mají dobré ročníky, hrály proti sobě. A ty, které mají smíšená družstva, aby si to postavily a nekalkulovalo se, proti komu hrají. Samozřejmě najdeme výjimky. Někomu to nevyhovuje, protože má silnější jeden a slabší druhý ročník,“ dodává.
Jaký je pohled trenéra mladíků z Plzně? „Je to lepší v tom, že se budou měřit se stejně starými kluky. Někdy je biologický věk ve smíšených soutěžích strašně moc znát. Tyto ‚ročníkovky‘ jsou za mě dobré soutěže. Co mám zkušenost, vloni byly v nadstavbě hodně kvalitní zápasy. Mluvil jsem s trenérem, co hraje s Plzní soutěž sedmých tříd proti menším klubům se smíšenými ročníky. Říkal, že to moc kvalitu nemá. Bohužel vyhrávají třeba 20:0 a nikomu to nic moc nedá. Když ročníkovky půjdou takhle do kvality, bude to jenom dobře,“ pochvaluje si.
V 9. třídě nově dvoustupňová soutěž
Do utkání 9. tříd mohou nastoupit hráči ročníku 2009 a maximálně 5 hráčů narozených v roce 2010. Pokud v týmu figurují dívky, mohou nastoupit hráčky ročníku 2007 a 2008. Střídavý start lze neomezeně z L9T do extraligy pouze u hráčů ročníku 2009, ale do utkání mohou nastoupit pouze 3 hráči mající takový start. Vznik opačného střídavého startu, než je obvyklé – tj. z nižší do vyšší – umožní dokončit základní školu i hráčům z menších klubů bez nutnosti stěhování.
„Loňská sezóna se rozehrávala prakticky od začátku – všechny týmy měly stejnou startovní pozici. Model byl schválen tak, že podle výsledků z loňského ročníku se poskládají dva stupně pro letošní. Před novým ročníkem bylo spousta názorů, aby se to rozehrálo znovu od začátku a odehrála se kvalifikace. Doporučovali jsme, aby se dodržovala ta pravidla, co platila minulou sezónu,“ popisuje předseda sportovně technické komise Král.
Problém ale může nastat v případě mimo extraligových klubů. „Potýkáme se hlavně s tím, aby vůbec kategorii daly dohromady. Když se podíváme na mladší a starší žáky, tak si menší kluby postaví dvouročníky. A najednou v 9. třídě musí postavit jednu kompletní třídu. Nebo ti hráči přechází do dorostu. Dlouho jsme to diskutovali, budeme to muset dořešit. Ohlasy na extraligu jsou však pozitivní. Tam si troufnu říci, že se to povedlo,“ popisuje.
S ním se shoduje i bývalý extraligový obránce Benák. „Extraliga 9. tříd je dobrá. Jsou tam kvalitní zápasy. Kluci se pomalu připravují na kvalitu v soutěži dorostu, aby se tam ti nejlepší prosadili. Měl jsem možnost vidět naše zápasy, co hrajeme extraligu. Musím říci, že to má opravdu kvalitu. Samozřejmě se občas stane, že tam ulítne nějaký výsledek, ale to se může stát. Ale nesmí se to opakovat,“ pochvaluje si.
Jaké jsou úpravy pravidel? A v čem jsou provedené změny dobré?
Úmyslný ofsajd – mezinárodní hokej dlouhodobě ukazuje trend v podobě kreativních obránců, kteří dávají hře myšlenku a jsou schopni hrát kreativně. Právě za účelem podpory kreativity u českých hráčů vzniklo pravidlo, jež hráče nutí přicházet s účelným řešením s nadstavbou pro svůj tým. Hráči tak nemohou nahazovat puk do útočného pásma ve chvíli, kdy jsou v něm jeho spoluhráči, a musí počkat, až z pásma vyjedou.
2 starty žen za den – v rámci podpory ženského hokeje mají dívky startující v soutěžích žen možnost odehrát v den zápasu ženské soutěže i jiné utkání. Hráčky tím získají možnost zvýšené zápasové praxe.
Zrušení nájezdů v Lize mladších žáků – v letošní sezóně probíhají přesilovky a oslabení, v minulých letech za prohřešek proti pravidlům následovalo trestné střílení.