22.05.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Workoutové hřiště s Davidem Kampfem

Dvanáctý díl série, díky které se mladí hokejisté mohou inspirovat hráči NHL, přináší několik cvičení zaměřených na horní polovinu těla a břišní svaly. Sadu svých oblíbených cviků na workoutovém hřišti připravil útočník Chicaga Blackhawks David Kämpf ve spolupráci se sportovním oddělením Českého hokeje. Na praktické ukázky dohlíželi profesionální regionální trenéři Robert Kaše a Petr Beránek.

Workoutové cviky jsou specifické tím, že se cvičí venku a posiluje se vlastní váhou těla. Důležitým faktorem je spontánnost a vlastní iniciativa. Cvičení v přírodě jsou i z toho důvodu přiměřeně náročná, variabilní, nápaditá, a působí pozitivně. Kromě celkové pracovní, ale i pohodové atmosféry a vlivu ostatních, cvičící nabíjí i čerstvý vzduch a sluneční záření.

Pokud jsi začátečník a takovéto hřiště ti přijde do cesty, zkus to. Atmosféra na těchto žebřících a hrazdách bývá velmi přátelská a tolerantní, většinou současně v jednom prostoru cvičí kluci a holky současně, nehledě na úroveň, zdatnost a věk. Každý se může zapojit.

Když se už ke cvičení odhodláš, zvol si a zkoušej jen jednoduché, nenáročné a méně intenzivní cviky s minimem opakování. Cvič si svoje, ostatní si také dělají své. Je to podobné jako ve skateparku, kde spolu zkouší různé triky mnoho dětí s různou úrovní dovedností. A nikdo je nekoučuje, cvičí si sami. Inspirují jeden druhého. Většinou si na street workoutových hřištích vystačíš se základními prvky jako jsou vysoká a nízká hrazda, svislé a vodorovné žebříky, bradla, šplhací tyče, lavičky. Mezi základní cviky, které vám David Kampf předvádí patří kliky, přítahy, shyby, ručkování, průvleky, šplhání, toče, výmyky, vzklopky, zvedání nohou a další. David ukazuje jen ty nejběžnější cviky, ale všechny mají mnoho variant, kdy provedení lze vést přímo, šikmo, vpřed, vzad, kdy procvičuje horní polovinu těla a břicho. David nepoužívá žádnou přídavnou zátěž, jen vlastní váhu těla. Mladí hokejisté si mohou cviky ulehčit například oporou o zem, upravením náklonu lavičky, švihem nebo pohoupnutím. Lze cvičit také s dopomocí dospělého nebo zkušenějšího a podobně.

Posilování vlastní váhou těla je šetrné a funkční. Rozvíjí sílu, vytrvalost a obratnost. Mnoho cviků se může hodit i v běžném životě, kdy budete potřebovat zdolat různé překážky, můžete se rovněž ostatním ukázat, co dovedete. A samozřejmě se to odrazí i v mnoha hokejových činnostech přímo na ledě. „Vlastním tělem zpevňuji i střed těla a další svaly, které v hokeji potřebuji. To se mi pak hodí především pro střelbu, v soubojích o kotouč a osobních soubojích u mantinelů a před brankou“, říká David Kampf.

„Cviky tohoto typu doporučuji provádět 2-3krát týdně a hlavně celoročně. Pokud tzv. „najedeš“ na pravidelnost, stanou se tato cvičení samozřejmými ve tvém denním režimu, tělo a svaly si přivyknou, a i tvůj mozek tento typ zátěže bude vyžadovat“, přidává David.

Obě varianty challenge jsou tentokrát poměrně náročné, ale kdo zvládne alespoň tu lehčí variantu, prokáže, že dobře ovládá své tělo, má zvládnuty základní pohybové dovednosti a prokazuje dostatek síly, obratnosti, mrštnosti a šikovnosti.

Autorem textu je Slavomír Lener, manažer rozvoje ledního hokeje ČH.

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.