29.12.2016 | Jan Vavřina

Dvacítka má zaručené čtvrtfinále, bez bodu stále Finsko, Slovensko a Lotyšsko

Výsledky čtvrtého hracího dne juniorského světového šampionátu přinesly hned několik jistot – tou nejzásadnější je, že si Češi díky získanému bodu a výhře Švédska nad Finskem určitě zahrají čtvrtfinále. Ještě předtím je čeká souboj s lídrem skupiny – proti Švédům se představí na Silvestra od 19:00 středoevropského času.
Čeští junioři vstupovali do zápasu proti Dánsku po jednodenním odpočinku a na jejich hře to bylo od prvních minut znát. Byli aktivnější, vypracovali si jednobrankový náskok, když v 8. minutě potvrdil videorozhodčí Nečasův gól. Jenže Seveřané se postupně zvedli, ve 29. minutě navíc srovnali po přesné střele Blichfelda.

Nerozhodný stav trval jen necelé dvě minuty, Češi si vzali těsné vedení zpět zásluhou kapitána Hronka. Do závěrečného hvizdu ho ale nedotáhli, v 54. minutě potrestal nedorozumění v české obraně Krag. Zápas tak dospěl do prodloužení, které trvalo jen 47 vteřin, než se po individuální akci prosadil From – 3:2p. Získaný bod a výsledek dalšího zápasu poslal tým Jakuba Petra do čtvrtfinále.

Ve skupině A se utkalo také Finsko se Švédskem. Severské derby zvládli lépe Tre kronor, po výhře 3:1 si předčasně zajistili výhru ve skupině. Suomi naopak budou v posledním zápase odvracet hrozbu bojů o udržení, navíc musí doufat v pomoc soupeřů. V Torontu padlo Rusko s USA 2:3, Lotyšsko s Kanadou vysoko 2:10.

Skupina A – Montreal:

Dánsko – Česko 3:2p (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 29. Blichfeld (Boysen, Larsen), 54. Krag (Blichfeld), 61. From (Krag) – 8. Nečas (Musil), 31. Hronek (Suchý)
Sestava Česka: Vladař (Škarek) – Hrdinka, Hronek (C), Zbořil, Kalina, D. Krenželok, Vála – Kurovský, Špaček (A), Kaše (A) – Chlapík, Jašek, Koblížek – Nečas, Stránský, Musil – Šoustal, Suchý, Reichel.

Finsko – Švédsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 17. Räsänen (Tolvanen, Juolevi) – 33. Andersson (A. Nylander), 42. A. Nylander (Grundström, Eriksson Ek), 59. A. Nylander

Skupina B – Toronto:

Rusko – USA 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Urakov (Trenin, Zborovskij), 38. Kaprizov (Rykov, M. Vorobjov) – 5. Keller (Anderson, Fitzgerald), 25. White (McAvoy, Keller), 32. Terry (Foley, Laczynski)

Lotyško – Kanada 2:10 (0:3, 1:5, 1:2)
Branky a nahrávky: 38. Krastenbergs (Tralmaks, E. H. Jansons), 48. Dzierkals – 11. Barzal (P. Myers), 12. N. Roy (P. Myers, Clague), 20. Raddysh (Chabot, D. Strome), 30. Raddysh (D. Strome, Dubois), 33. Raddysh (Joseph, Clague), 33. Barzal (Raddysh, Clague), 34. Cirelli (Dubé, Speers), 35. McLeod (D. Strome, Fabbro), 43. Raddysh (Juulsen, Joseph), 59. J. Gauthier (Dubois, D. Strome)