16.08.2016 | Tisková zpráva

Dobrá zpráva pro český hokej: počty žákovských družstev a hráčů rostou

Český žákovský hokej zaznamenal další vzestup, dokumentovaný rostoucími počty družstev a hráčů. Počet klubů a družstev v soutěžích mladších a starších žáků vzrostl od roku 2010 ze 109 na 144, tj. téměř o třetinu. V soutěžích mladších žáků před sezónou přibyly mimo jiné Bohumín, Bystřice nad Perštejnem, Dvůr Králové, Lev Pouzar, Náměšť nad Oslavou, Nejdek, Neratovice, Pumy Pelhřimov, Roudnice nad Labem, Rychnov nad Kněžnou, SLH Jindřichův Hradec, Sušice, Trutnov a Turnov, stejně jako nová družstva Berouna, Černošic, České Třebové, Jihlavy, Kralup, Moravské Třebové, Mostu, Písku, Podblanické nebo Techniky Brno; v soutěžích starších žáků Český Těšín, Jablonec nad Nisou, Mariánské Lázně, Poděbrady, Pumy Pelhřimov, Trutnov, Třebechovice a Žebrák.
Přesto, že některé oddíly – Hluboká nad Vltavou, Jičín, Litomyšl, Milevsko, Moravské Budějovice, Nová Paka, Vimperk, Vyškov – z různých důvodů žákovská družstva tentokrát nepřihlásily, počet klubů v žákovských soutěžích se před sezónou zvýšil o 16 %. Současně výrazně klesl počet oddílů, které se pro nedostatek hráčů musely v žákovských kategoriích spojovat – z původních dvaceti na jediný. Prostor pro budoucí rozvoj naznačují také počty hráčů přípravek a minihokeje například v Humpolci, Moravských Budějovicích, Telči nebo Velké Bíteši.

„Pro český hokej je to zásadní a velmi dobrá zpráva, protože většina reprezentantů začínala v menších městech a mimo kluby nejvyšších soutěží,“ řekl prezident ČSLH Tomáš Král. „Na výchovu mládeže v klubech vynakládáme ve srovnání s nedávnou minulostí více než dvojnásobek prostředků, což je investice, která se jednoznačně vyplácí.“

Zatímco v roce 2009 investoval ČSLH do výchovy mládeže v klubech 27,5 miliónu Kč, letos vzrostla tato částka na 61,8 miliónu Kč. Výchovu koordinuje 20 regionálních trenérů, kteří dohlížejí na sportovně-tréninkový proces, vedou ukázkové tréninky a pro místní trenéry zajišťují metodické materiály, semináře nebo poradenství.

Z prostředků ČSLH je financována také činnost profesionálních trenérů mládeže v klubech mimo nejvyšší soutěže a hlavní město, kteří se vedle vedení družstev zaměřují na vzdělávání dobrovolných trenérů, komunikaci s rodiči, nábory či kurzy bruslení pro nejmenší. V roce 2014 bylo těchto trenérů 20, v současnosti 65, přičemž zájem má dalších 46 klubů. Kurzů bruslení pro mateřské a základní školy, které organizují, se v loňské sezóně zúčastnilo téměř 8 700 dětí, z nichž 1 500 se v oddílech zaregistrovalo.

K rozvoji pomáhají projekty VTM, Pojď hrát hokej a další aktivity ČSLH

Projekt „Výchovy talentované mládeže“, probíhající od srpna 2015 na krajské úrovni, umožňuje nadstavbovou přípravu pro hráče ve věku 12-15 let včetně výběru kandidátů pro nejmladší reprezentaci. V první sezóně se ho zúčastnilo 1 288 mladých hokejistů, kteří absolvovali 450 denních soustředění a 35 mezikrajských turnajů.

Velmi výrazně přispívá k rozvoji členské základny také projekt „Pojď hrát hokej“, který ČSLH realizuje od roku 2011 a v jehož rámci poskytuje metodickou, propagační a programovou podporu náborovým aktivitám klubům. V rámci podpory náborů a zpřístupnění hokeje dětem ze sociálně slabších rodin již ČSLH rozeslal klubům zdarma výstroj pro nejmenší hokejisty v celkové hodnotě 62,0 miliónů Kč. Roční objem podpory vzrostl od roku 2010, kdy projekt začínal, ze 3,0 na 8,5 miliónu Kč.

Jiným důležitým faktorem ovlivňujícím počet hokejistů je počet zimních stadiónů. V posledních letech vyrostly například v Čáslavi, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Frýdlantě, Nejdku, Telči, Turnově nebo Varnsdorfu, v dalších městech se výstavba či rekonstrukce připravuje. V jejich počtu nicméně i nadále třikrát až čtyřikrát zaostáváme za zeměmi jako Finsko nebo Švédsko a bez zimního stadiónu zůstává téměř třicet měst s více než deseti tisíci obyvateli. Podle projektu nízkonákladových stadiónů, kterých nechal ČSLH zpracovat, se jejich stavební náklady pohybují mezi 50-60 milióny Kč a roční provozní náklady mezi 2,5-3,0 milióny Kč.