17.04.2017 | Martina Sikorová

Čeští mladíci padli v prodloužení, Finové a Američani nadále stoprocentní

V základních skupinách mistrovství světa hráčů do osmnácti let je dobojováno. A zatímco v Popradu dominovali mladíci Suomi, v několik kilometrů vzdálené Spišské Nové Vsi prošli skupinou B bez jediného zaváhání hráči Spojených států amerických. Čeští reprezentanti v posledním utkání bojovali o zisk druhé příčky, s Ruskem ale prohráli v prodloužení a ve čtvrtfinále vyzvou Finsko.

Skupina A

Souboj o první místo ve skupině A odstartoval rychlým nástupem Finů a už po šestapadesáti sekundách uklidil puk do sítě hostů Kristian Vesalainen. Javorovým listům se ale podařilo rychle srovnat po dorážce Jacka Studnicky a po úvodní části platil vyrovnaný stav. Také vstup do druhé části byl v režii Suomi a po trefách Kristiana Vesalainena, Mira Heiskanena a Santeriho Virtanena se Finové ujali tříbrankového vedení. Kanadě se sice v závěru třetiny podařilo snížit zásluhou Jetta Woo, mladí Finové ale krátce po příchodu ze šaten znovu udeřili. V čase 41:24 usměrnil puk do odkryté části klece Teemu Engberg a byť se pak Kanaďanům podařilo snížit po střele Mackenzieho Entwistla, na zdramatizování zápasu už nedošlo. Gólem do prázdné klece navíc zkompletoval hattrick Kristian Vesalainen a první místo ve skupině A tedy patří Finům.

Finsko – Kanada 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)
Branky: 1. Vesalainen, 21. Vesalainen, 27. Heiskanen, 33. Virtanen, 42. Engberg, 59. Vesalainen – 4. Studnicka, 39. Woo, 52. Entwistle.

Slováci vlétli na svého soupeře aktivně a během úvodní dvacetiminutovky si vytvořili hned několik šancí, na Schmida ale vyzrát nedokázali. První změnu na světelné tabuli tak přinesla až akce z dvaatřicáté minuty, kdy se z těsné blízkosti prosadil Miloš Fafrák. Z vedení se ovšem hráči Slovenska dlouho neradovali a po pouhých čtyřiačtyřiceti sekundách bylo srovnáno, když se střelou do odkryté klece prosadil Philipp Kurashev. V závěrečné části se Slovákům podařilo strhnout vedení na svou stranu po šťastné trefě Marka Korenčíka, Švýcaři už vyrovnat nestačili a Slovensko si tedy připsalo druhé vítězství na šampionátu.

Švýcarsko – Slovensko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 18. Havrila, 27. Ružička, 32. Miloš Roman, 43. Fehérváry.

Skupina B

Program ve Spišské Nové Vsi odstartoval soubojem o první místo mezi Švédy a Američany. Během úvodní dvacetiminutovky zamířili do černého Sean Dhooghe, Oliver Wahlstrom a zařídili zámořskému týmu dvoubrankové vedení. Krátce po příchodu ze šaten náskok USA ještě vzrostl, když se prudkou střelou prosadil Joel Farabee. Následně se první trefy dočkal i výběr Tre Kronor a na 1:3 snížil Filip Westerlund. To ale bylo ze strany Švédů vše. V závěrečné třetině navíc upevnili náskok Spojených států Ryan Poehling, Oliver Wahlstrom a první místo ve skupině B tedy patří USA.

Švédsko – USA 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Branky: 40. Westerlund – 9. Dhooghe, 20. Wahlstrom, 23. Farabee, 51. Poehling, 59. Wahlstrom.

Poslední zápas ve skupině sehráli čeští mladíci proti Rusům. A byli to právě hráči sborné, kdo se ujal vedení po dělovce Marka Rubinčika od modré. Svěřenci trenéra Václava Varadi ale dokázali rychle odpovědět a na 1:1 srovnal po povedené akci David Kvasnička. Také ve druhé části skórovalo jako první Rusko a po přesné teči Nikity Šaškova znovu vedlo. O chvíli později ale bylo znovu vyrovnáno, když se ranou z prostoru mezi kruhy trefil Filip Zadina. Ve čtyřiačtyřicáté minutě překonal Pateru Andrej Svečnikov, už o pár desítek vteřin později ovšem upravil na 3:3 Kryštof Hrabík. Následně se čeští reprezentanti ujali poprvé v utkání vedení po dorážce Jana Kerna, v samém závěru ale vypálil přesně Kirill Maximov a duel dospěl až do prodloužení. V něm rozhodl Mark Rubinčik a čeští mladíci tedy ve skupině B končí na čtvrté příčce.

Česko – Rusko 4:5p (1:1, 1:1, 2:2 – 0:1)
Branky: 18. Kvasnička, 34. Zadina, 45. Hrabík, 49. Kern – 11. Rubinčik, 30. Šaškov, 44. Svečnikov, 58. Maximov, 65. Rubinčik.