12.04.2015 | Tomáš Lichnovský

Češky bojují o postup do elity, na úvod MS porazily Lotyšsko 5:1

Česká ženská reprezentace porazila na úvod mistrovství světa divize IA Lotyšsko 5:1, a započala tak úspěšně boje o postup mezi elitu. Systémem každý s každým se ve francouzském Rouenu střetne šest týmů – Česká republika, Norsko, Rakousko, Francie, Dánsko a Lotyšsko.

Nováčkovi druhé nejvyšší skupiny mistrovství světa Češky nastřílely hned pět gólů, zatímco brankářka Klára Peslarová inkasovala pouze jednou. Na celkovém skóre zápasu se čtyřmi góly podílela první formace národního týmu ve složení – Polenská, Mrázová, Křížová. Převahu českého výběru v nedělním utkání dokládá také drtivý poměr střel na branku 56:5.

Češky šly brzy do do jednobrankového vedení, ale přestože měly od úvodního buly výraznou herní převahu, uklidnění se jim dostalo až ve třetí třetině, kdy soupeři nasázely tři branky. Třemi body se na výhře českého týmu podílela levá křídelnice prvního útoku Denisa Křížová.

Lotyšsko – Česko 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 39. Ozmenová (Mihejenková) – 4. Polenská (Tejralová), 30. Mrázová (Křížová), 50. Lédlová (Vanišová), 55. Mrázová (Křížová), 58. Křížová

Lotyšsko: Tetinová – Kublinová, Ozmenová, Vasilevská, Bicevská, Zebereová, Agnese Apsitová, Liepinová – Kokaová, Mihejenková, Miljoneová – Agarová, Petersonová, Aija Apsitová – Kruminová, Hartmanová, Lagzdinová – Stengrevicová, Apsová. Trenér: Alexandrs Macijevskis

Česko: Peslarová – Zíková, Tejralová (A), Herzigová, Horálková, Flachsová, Kolowratová, Zedníková, Černá – Polenská (C), Mrázová, Křížová – Bucifalová, Manhartová (A), Studentová – Vanišová, Přibylová, Lédlová – Pejzlová, Bukolská, Hymlárová. Trenér: Jiří Vozák

Ostatní zápasy prvního hracího dne

Na druhý zápas šampionátu mezi Francií a Norskem dorazilo podle oficiálního zápisu 2017 diváků a tato fanouškovská kulisa hnala vpřed především domácí tým. Ačkoliv po polovině zápasu prohrávaly Francouzky už 1:4, tým vedený Gregorym Tarlem předvedl skvělé nasazení, když se mu podařilo snížit, a poté dokonce vyrovnat na 5:5 po základní hrací době. Vyrovnávací branku vstřelila Soline Fohrerová šest sekund před koncem základní hrací doby a domácí publikum bylo u vytržení. Oslavy domácích fanoušků ovšem utla gólem v prodloužení Madelen Haug-Hansenová, a zajistila tak Norsku dva body. Oba týmy patří papírově mezi největší konkurenty českého týmu a jasně ukázaly, že mají sílu.

Francie – Norsko 5:6 po prodloužení (0:2, 2:2, 3:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Bouetz Andrieuová, 39. Passardová, 47. Passardová, 50. Allemozová, 60. Fohrerová (Allemozová) – 6. Martinsenová (Tautraová), 20. Dalenová, 31. Hjelmová (Dalenová), 31. Morsetová (Haug-Hansenová), 42. Dalenová, 63. Haug-Hansenová

Ve třetím zápase prvního hracího dne šampionátu padlo celkem deset branek, z nichž osm zaznamenal výběr Rakouska. První třetina utkání sice skončila po vyrovnaném výkonu obou ženských výběrů 1:1, ale poté se začaly dít věci. Nejdříve se Dánsko na začátku druhé třetiny v oslabení dostalo do vedení 2:1, ale pak Rakušanky přeřadily na vyšší rychlostní stupeň. Ve zbytku druhé třetině vstřelily Dánsku dvě branky, a v poslední dvacetiminutovce se radovaly z gólu rovnou pětkrát. Přestože Dánsko první polovinu zápasu drželo se soupeřem krok, utkání pro jeho hráčky skončilo rozdílem třídy 2:8. Česká republika porazila Rakousko v přípravě 5:0, ale hokejistky vedené trenérem Pekkou Hämäläinenem jasně ukázaly, že je nelze podceňovat.

Rakousko – Dánsko 8:2 (1:1, 2:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 10. Meixnerová (Hummelová, Hanserová), 30. Weberová (Altmannová), 39. Beiter Schwarzlerová (Kantorová), 43. Meixnerová (Altmannová, Kantorová), 48. Hummelová (Meixnerová), 52. Beiter Schwarzlerová (Altmannová), 55. Wittichová (Hummelová), 55. Hummelová (Wittichová, Meixnerová) – 19. Weisová, 22. Gregersenová