22.04.2019 |

Česká osmnáctka na závěr skupiny padla s Kanaďany, ve čtvrtfinále ji čeká Švédsko

Český výběr hokejistů do osmnácti let nezavršil své působení ve skupinové fázi mistrovství světa úplně dle představ, v posledním utkání totiž podlehl Kanadě 2:6. Na jejich účasti ve čtvrtfinále to však nic nemění, coby třetí tým skupiny A narazí na domácí Švédsko.

Utkání ale začalo pro Čechy naprosto parádně, Ondřej Volráb již v páté minutě otevřel skóre a sotva jen o minutu později na 2:0 zvyšoval Marcel Barinka. Jenže česká pohádka nevydržela moc dlouho, za šest minut totiž Kanaďané zásluhou Alexe Newhooka snížili a těsně po přestávce Dylan Holloway dokonce vyrovnal.

V tu chvíli se mělo klání lámat, obě mužstva hrála naplno a vzhledem k předzápasovým očekáváním krajánci překvapivě drželi se soupeřem krok. Jenže ve 36. minutě dokonal obrat javorových listů Philip Tomasino, který byl po utkání zvolen nejlepším hráčem duelu.

Češi se přesto nevzdali a nadále bojovali, leč v 52. minutě přišel rozhodující moment utkání, ve dvojité přesilovce udeřil Nathan Légaré a Kanada odskočila na rozdíl dvou branek. Rozjetí Severoameričané přidali v následujících třech minutách další dvě slepené branky a došli si nakonec pro výhru 6:2.

Soupeřem českého týmu bude domácí Švédsko, o tom rozhodl přímý souboj o druhé místo ve skupině B, kdy právě Švédové dokázali přehrát Rusko 3:0. Klíčovou roli sehrál gólman Tre Kronor Hugo Alnefelt, jenž dokázal zastavit všech 32 ruských střel a udržel čisté konto.

V prvním utkání skupiny A padl turnajový rekord, do té doby trápící se Finsko až nelidsky rozstřílelo Švýcarsko 12:0 a zaznamenalo tak nejdrtivější výhru ze všech klání šampionátu. Co je však ještě důležitější, díky těmto třem bodům se výběr Suomi na poslední chvíli vyhnul bojům o záchranu, kam poslal právě Švýcary. Ti budou bojovat se Slovenskem o udržení v elitní divizi MS.

Na góly bohaté bylo také odpolední utkání skupiny B, v němž se střetly dosud neporažené Spojené státy s Lotyšskem a své panenství uhájily i nyní. Již ve druhé minutě se prosadil Matthew Boldy a Američané od té doby své soupeře prakticky k ničemu nepustili. Po šedesáti minutách tak mohli slavit výhru 7:1 a spolu s Kanadou se stali jediným neporaženým celkem turnaje.

Česko “18” - Kanada “18” 2:6 (2:1, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 5. Volráb (A. Rutar), 6. Barinka (Myšák, Peterek) – 12. Newhook (Rees), 22. Holloway (Tomasino), 36. Tomasino (Holloway, Pelletier), 52. Légaré (Spence), 54. Rees (Spence), 55. Krebs (Cozens, Newhook).

Rozhodčí: Brannare (FIN), Morozov (RUS) – Kilian (NOR), Lundgren (SWE).

Vyloučení: 8:5, navíc Volráb (CZE), 10 min – vražení na hrazení; Pařík (CZE), 10 min – nesportovní chování.

Využití: 1:1.

Střely na branku: 25:58.

Diváci: 407.

Nejlepší hráči: Michal Teplý – Philip Tomasino.

Česko “18”: Pařík (Bednář) – Kubíček (A), Kučeřík, Mlčák, Haš (A), A. Rutar, Volráb, Žůrek – Přikryl, Lang, Mužík (C) – Raška, Barinka, Myšák – Teplý, Toman, Peterek – Najman, Koffer, Rychlovský – Pšenička.

Kanada “18”: Maier (Gauthier) – Korczak, Harley, Vukojevic, Drysdale, Schneider, Spence, Hunt – Newhook, Cozens (A), Krebs (C) – Tracey, Rees, Zary – Holloway, Pelletier, Tomasino – Washkurak, Légaré (A), Poulin – Suzuki.

Další zápas skupiny A:

Finsko “18” - Švýcarsko “18” 12:0 (4:0, 4:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 3. Intonen (Simontaival, Miettinen), 8. Simontaival (Miettinen, Kokkonen), 10. Lundell (Aaltonen), 20. Petman (Simontaival, Räsänen), 22. Aaltonen (Tuomisto, Tieksola), 28. Puistola, 36. Puistola (Heinola, Lundell), 37. Miettinen (Lundell, Aaltonen), 41. Heinola, 50. Loponen (Intonen, Miettinen), 54. Puistola (Saarela, Loponen), 59. Pärssinen (Tieksola).

Dnešní zápasy skupiny B:

USA “18” - Lotyšsko “18” 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. Beecher (Warren, Farrell), 26. Caufield (Zegras), 31. York (J. Hughes), 35. Caufield (Zegras, J. Hughes), 39. Beecher, 46. Boldy (Brink, Fensore), 56. Brink (Boldy) – 41. Skrastinš (Ošenieks, Tumanovs).

Rusko “18” - Švédsko “18” 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Broberg, 34. Lawner (Raymond), 54. Holmström.