26.12.2016 | Lukáš Peroutka

Česká dvacítka vstoupila do MS výborně, zdolala Finy

Juniorský národní tým má za sebou úspěšný vstup do světového šampionátu v Kanadě. Díky gólu Michaela Špačka 78 vteřin před koncem třetí třetiny svěřenci Jakuba Petra zdolali 2:1 loňské mistry světa z Finska. V ostatních duelech se radovali favorité: Kanada ve šlágru dne přehrála Rusy, uspěli Švédové i Spojené státy.
Češi se už v páté minutě ujali vedení po nahození Krenželoka, které před brankářem tečoval finský obránce. Seveřané srovnali ještě v první desetiminutovce, poté co se v přečíslení prosadil Luoto. Poté se hrál vyrovnaný hokej, ve kterém národní tým dobře bruslil a měl o něco více ze hry.

Dlouho ale dominovali oba brankáři: Škarek a Vehviläinen. Finský gólman si poradil se šancemi Kašeho i Zbořila a vypadalo to, že utkání míří do prodloužení. Pak ale zaúřadoval Michael Špaček, vybruslil si s pukem na holi mezi kruhy a přes clonící hráče trefil s pomocí tyče v čase 58:42 českou výhru. Ani finský tlak v poslední minutě už zvrat nepřinesl.

Svěřenci Jakuba Petra si tak na úvod připsali skalp obhájců titulu a v úterý se od 19:00 českého času utkají v dalším duelu se Švýcarskem.

Skupina A – Montreal:

Česko – Finsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
5. D. Krenželok (Nečas), 59. M. Špaček (A. Musil, Zbořil) - 9. Luoto.
Sestava Česka: Škarek - Kvasnička, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Hrdinka, Vála - M. Špaček, A. Musil, Š. Stránský - D. Kaše, Nečas, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - Suchý, K. Reichel, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.

Švédsko – Dánsko 6:1 (2:0, 4:0, 0:1)
11. A. Nylander (Ahl), 19. Eriksson Ek (Dahlin, Kylington), 25. Dahlén (Grundström, Carlsson), 27. Grundström, 34. Dahlin (G. Carlsson), 39. A. Nylander (Bernhardt, Eriksson Ek) - 58. Krag (Röndbjerg).

Skupina B – Toronto:

USA – Lotyšsko 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 7. Harper (Fitzgerald, Ahcan), 27. White (Thompson, Fox), 39. Keller (White, Thompson), 53. Keller, 58. Bracco (Terry), 60. Greenway (Kunin, Terry) - 16. Krastenbergs (E. H. Jansons).

Kanada – Rusko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
4. Jost (P. Myers, Dubé), 34. D. Strome (Barzal, Chabot), 38. N. Roy (J. Gauthier), 44. Barzal (Dubois), 50. D. Strome (Barzal) – 10. Sergačjov (Gurjanov), 46. Kaprizov (M. Vorobjov, Rykov), 51. Rykov (Jurtajkin, Kaprizov)