20.04.2019 |

Češi porazili Finsko a jsou ve čtvrtfinále MS osmnáctek!

Český výběr hráčů do osmnácti let přehrál v nedělním utkání Finsko 4:2 a díky tomu si vybojoval jistotu účasti ve vyřazovacích bojích. Dvěma góly dirigoval klíčové vítězství Filip Koffer.

Tým trenéra Hadamczika vstoupil do utkání naprosto parádně, sotva po 37 vteřinách hry totiž otevřel skóre utkání Martin Lang, a Češi tak navázali na svůj výkon z předchozího utkání, kdy se proti Švýcarsku prosadili již ve třetí minutě.

Hubený náskok reprezentaci vydržel až takřka do poloviny druhé periody, ve 29. minutě však bleskově využil přesilovku Patrik Puistola. Čeští mladíci však zanedlouho znovu odskočili do vedení, o pět minut později pro změnu právě oni potrestali finské vyloučení, prosadil se Filip Koffer.

Těsně před půlkou závěrečného dějství pak Češi dokonce svůj náskok zdvojnásobili, zasloužil se o to Matěj Toman. Na to už Finové odpověď nalézt nedokázali, naopak minutu a půl před koncem po svém dalším vyloučení inkasovali počtvrté, druhou přesnou trefu zaznamenal Filip Koffer.

A ačkoliv v poslední minutě nešťastně do vlastní branky protečoval Šimon Kubíček, na tříbodovém zisku pro hokejisty se lvem na hrudi se už nic neměnilo.

Druhý zápas skupiny A nabídl fanouškům nesrovnatelně bohatší gólovou nadílku, v souboji jediných dvou dosud neporažených celků skupiny – Kanady a překvapením turnaje Běloruska, totiž javorové listy naprosto rozcupovaly na kousíčky svého soupeře, když jej rozdrtili vysoko 11:1.

Také skupina B viděla klání dvou stoprocentních týmů, a i zde nebylo o branky nouze. Spojené státy i přes dvoubrankovou ztrátu po teprve osmi minutách hry dokázaly otočit vývoj utkání s Ruskem a napínavé přestřelce nakonec kralovali poměrem 6:3.

Po dvou bodech si připsali aktuálně nejproduktivnější hráči turnaje – Cole Caufield (2+0, celkem na turnaji 11 bodů) a Jack Hughes (1+1, celkem 10 bodů), a upevnili si tak své postavení na čele statistiky.

Zatímco Čechům se dařilo, slovenský výběr o takové radosti mluvit rozhodně nemohl. Ve večerním utkání totiž podlehl domácím Švédům 1:5 a zaznamenal již třetí porážku na turnaji, bez jediného bodu se tak nachází na samém chvostu skupiny B. V pondělí tak na Slováky čeká zápas o přežití proti dosud také bodově impotentnímu Lotyšsku.

Finsko “18” - Česko “18” 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky:29. Puistola (Aatu Räty), 60. Hatakka – 1. Lang (Přikryl, Mužík), 34. Koffer (Barinka, Myšák), 50. Toman (Peterek), 59. Koffer.

Rozhodčí: Linde (SWE), Tscherrig (SUI) – Kilian (NOR), Šalagin (RUS)

Vyloučení:8:5.

Využití:1:2.

Střely na branku:49:31 (18:9, 19:12, 12:10)

Diváci:416.

Nejlepší hráči:Santeri Hatakka – Lukáš Pařík.

Finsko “18”:Piiroinen (Taponen) – Kokkonen, Heinola, Hatakka, Tuomisto, Räsänen (C), Niemela, Loponen – Saarela, Pärssinen, Puistola – Aaltonen (A), Lundell (A), Tieksola – Petman, Aku Räty, Aatu Räty – Miettinen, Simontaival, Intonen – Hirvonen.

Česko “18”:Pařík (Škorpík) – Kubíček (A), Kučeřík, Mlčák, Haš (A), A. Rutar, Volráb, Žůrek – Přikryl, Lang, Mužík(C) – Raška, Barinka, Myšák – Teplý, Toman, Peterek – Najman, Koffer, Rychlovský – Pšenička.

Další zápas skupiny A:

Bělorusko “18” - Kanada “18” 1:11 (0:3, 1:5, 0:3)

Branky a nahrávky:39. Pinčuk (Kuzněcov, Koljačonok) – 5. Zary (Tomasino), 14. Spence (Rees), 20. Newhook, 21. Schneider (Rees, Vukojevic), 30. Newhook (Tracey, Cozens), 30. Légaré (Vukojevic), 38. Cozens (Krebs), 38. Krebs (Cozens), 42. Cozens (Newhook, Harley), 58. Légaré (Washkurak), 59. Poulin (Hunt, Drysdale).

Dnešní zápasy skupiny B:

USA “18” - Rusko “18” 6:3 (2:2, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky:10. J. Hughes (York, Zegras), 15. Turcotte (Boldy, Brink), 32. Boldy (Brink, Fensore), 40. Caufield (Turcotte, J. Hughes), 55. Caufield (McCarthy, Fensore), 60. Beniers (York) – 6. Činachov (Rogov), 8. Amirov (Podkolzin), 53. Spiridonov (Burenov)

Slovensko “18” - Švédsko “18” 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky:25. Sojka (Čajkovič) – 1. Bjerselius, 28. Henriksson (Broberg, Söderström), 32. Nybeck (Broberg, Wallstedt), 49. Lawner (Broberg), 57. Nybeck.