13.02.2014 | David Jahoda

Češi mají první výhru, Kanada s Finskem si s chutí zastřílely, Švédové jsou ve čtvrtfinále

S o č i – Čeští hokejisté si ve svém druhém vystoupení na olympijském turnaji v Soči dokázali napravit reputaci. Houževnaté Lotyše totiž dokázali porazit poměrem 4:2, když mezi střelce se znovu zapsali Jágr se Židlickým. Druhý zápas skupiny C rozhodla znovu jen jedna branka, jejím autorem byl Alfredsson, díky kterému mají Tre Kronor jistou účast ve čtvrtfinále. Týmy Kanady a Finska opět potvrdily svou roli favoritů, svým soupeřům nedaly žádnou šanci.

Česko rozhodlo zápas s Lotyši ve druhé části, Jágr a Židlický opět skórovali

Ke druhému zápasu nastoupil národní tým České republiky proti houževnatému Lotyšsku. Od prvních minut však bylo znát, že si Plekancova parta přenesla dobrou herní pohodu z druhé poloviny utkání se Švédskem i do střetnutí proti celku trenéra Teda Nolana. Až do desáté minuty spolehlivý Masalskis v brance Lotyšů všechny střely pochytal, na rychlou kombinaci mezi Davidem Krejčím a Martinem Eratem už však nestačil. Krejčí přenechal Eratovi puk po přejetí modré čáry a v NHL střelecky trápící se Erat pokořil soupeřova brankáře pokusem mezi betony. O chvíli později mohl zareagovat Daugavinš, Pavelec se ale zaskvěl. Naopak na rozdíl dvou branek mohla v oslabení dát dvojice Plekanec – Michálek.

Branka však padla až po kuriózní situaci, kdy v početní výhodě Lotyšska dostal puk za Pavelce Sprukts, kotouč se však odrazil od brankové kamery a hrálo se dál. Až po přerušení, kdy byl vyloučen Hanzal, byl rozhodčí povolán k boxu časoměřičů a branku dodatečně uznal. Stejný lotyšský hokejista mohl poslat svůj tým i do vedení, ale jen díky výtečnému Pavelcovi se mu to nepovedlo. Proto se ještě před přestávkou dostali do vedení opět Češi. Židlického střela v přesilové hře byla sice zblokována, Jágrova přesná dorážka už ale zaplula do klece.

Netrvalo to však dlouho a lotyšský celek po přestávce srovnal. Nenápadná rána Vasiljevse se s pomocí tyče dostala až do české sítě. Výběr Aloise Hadamczika byl však i nadále o něco lepším mužstvem, za což byl po zásluze odměněn. Nahození Zbyňka Michálka od modré čáry tečoval mimo dosah Masalskise Jakub Voráček a Česko znovu vedlo. Kýženou branku na rozdíl dvou branek přidal tři minuty před koncem druhé periody zadák Marek Židlický, jenž využil dobré Hanzalovi práce na brankovišti, a puk zasunul do klece ještě předtím, než byla vychýlena ze svého postavení.

Třetí třetina se hrála jednoznačně v nejnižším tempu. Český tým si byl vědom svého náskoku a snažil se nedělat chyby zejména v obranné třetině. I přesto mohl své vedení navýšit, když se před Edgarsem Masalskisem sám zjevil Jágr nebo chvíli před vypršením šedesáti minut Červenka. Konečný výsledek 4:2 však českému souboru stačil na první výhru na olympijském turnaji v Soči.

ČR – Lotyšsko 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
11. Erat (Krejčí, Hemský), 20. Jágr (Židlický, Plekanec), 28. Voráček (Michálek Z.), 38. Židlický (Hanzal, Nedvěd) – 14. Sprukts (Redlihs K., Darzinš), 23. Vasiljevs (Pujacs). Rozhodčí: Peel (USA), Ronn (FIN) – Schräder (GER), Wheeler (CAN). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 831.

Sestavy:
ČR: Pavelec – Židlický, Šmíd, Kaberle, Rozsíval, Barinka, Michálek Z., Krajíček – Jágr, Plekanec (C), Červenka – Hemský, Krejčí, Michálek M. – Voráček, Eliáš, Erat – Hanzal, Frolík, Nedvěd – Palát. Trenér: Alois Hadamczik.

Lotyšsko:
Masalskis – Rekis, Ozolinš (C), Kulda, Bartulis, Sotnieks, Pujacs, Redlihs K., Freibergs – Sprukts, Darzinš, Redlihs M.– Girgensons, Karsums, Daugavinš – Vasiljevs, Indrašis, Keninš – Stals, Cipulis, Pavlovs. Trenér: Ted Nolan.

Gól Alfredssona proti Švýcarsku posunul Švédsko rovnou do čtvrtfinále

Na švédském týmu bylo vidět, že se mu druhá polovina prvního duelu s Čechy příliš nepovedla, ba naopak Švýcaři vlétli do souboje se „Třemi korunkami“ jako utržení ze řetězu a Švédové mohli děkovat jedinému muži – Henriku Lundqvistovi. Jen během prvních čtyř minut likvidoval gólové šance Niederreitera, Brunnera a Wicka. Absolutně skvělým zákrokem pak znemožnil skórovat Hollensteinovi, proti jehož ráně na poslední chvíli vykopl svůj beton. Švédsko pořádně ohrozilo Berru v brance Švýcarů až po přestávce, proti Berglundovi ale brankář působící v barvách Calgary Flames včas nastavil svou lapačku. O chvíli později orazítkoval tyčku Alfredsson. To, co se zkušenému veteránovi nepovedlo ve druhé části, se mu však povedlo v části třetí. Erik Karlsson zavezl puk do útočného pásma, kde od mantinelu nahodil na Berru. Ten neměl čas kotouč přikrýt a dojíždějící Daniel Alfredsson neměl problém posunout kotouč za brankovou čáru. Švýcaři se snažili o vyrovnání v power-play, velkou šanci měl pár vteřin před sirénou Plüss, Lundqvist ale zůstal nepřekonán. V utkání Švýcarska teda znovu padla jen jedna branka, tentokrát však právě do sítě hokejistů s helvéstským křížem na dresu. Švédové jsou tak už po druhém zápase jistě ve čtvrtfinále.

Švédsko – Švýcarsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
53. Alfredsson (Karlsson, Berglund).
Rozhodčí: Leggo (SWE), Šindler (CZE) – Devorski (CAN), Suominen (FIN). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 968.

Sestavy:
Švédsko:
Lundqvist – Jon. Ericsson, Kronwall (C), Hjalmarsson, Oduya, Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder – Landeskog, Berglund, Steen – Sedin D., Bäckström, Eriksson – Alfredsson, Johansson, Nyquist – Jam. Ericsson, Krüger, Hagelin – Silfverberg. Trenér: Pär Mårts.

Švýcarsko:
Berra – Streit, Diaz, Weber, Josi, Blindenbacher, von Gunten, Vauclair, Seger (C) – Wick, Romy, Brunner – Cunti, Suri, Hollenstein – Ambühl, Trachsler, Bieber – Niederreiter, Plüss, Moser. Trenér: Sean Simpson.

Carter hattrickem režíroval pohodové vítězství Kanady nad Rakouskem

Hlavní trenér Javorových listů Mike Babcock se rozhodl před střetnutím s Rakušany protočit brankáře. Carey Price přenechal pozici Robertu Luongovi, který své umění v průběhu utkání příliš ukazovat nemusel. Kanaďané mírný odpor Rakouska odvrátili po prvních deseti minutách, kdy se podruhé v turnaji prosadili zadáci Doughty a Weber. Luonga sice na konci úvodního dějství zachránila branková konstrukce, to však bylo z produkce rakouského celku na delší dobu vše. Vyloučený Carter se vrátil ve 23. minutě z trestné lavice a po akci Crosbyho a Marleaua, který trefil tyč, jen dorazil za bezmocného Starkbauma. Za necelé tři minuty se prosadil opět kanonýr Králů z Los Angeles, tentokrát dokázal potrestat Starkbaumovu chybu za brankou. Rakouský brankář se nestihl však vrátit do svého brankoviště a Carter mohl zase slavit. Jeff Carter ve 35. dovršil čistý hattrick, když těžil z obětavé práce Marleaua. Ještě před druhou přestávkou se pěknou samostatnou akcí prezentoval Ryan Getzlaf a bylo to 6:0. Do třetí třetiny vyslali Rakušané brankáře Langeho. Ten za svá záda puk nepustil, proto se cifra na ukazateli skóre už nezměnila, a tak se Kanada radovala z druhého vítězství na turnaji.

Kanada – Rakousko 6:0 (2:0, 4:0, 0:0)
6. Doughty (Toews), 11. Weber (Perry, Getzlaf), 23. Carter (Marleau, Crosby), 25. Carter (Marleau, Pietrangelo), 35. Carter (Marleau, Weber), 37. Getzlaf.
Rozhodčí: Jackson (USA), Olenin (RUS) – Cameron (CAN), Valach (SVK). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8 969.

Sestavy:
Kanada:
Luongo – Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Subban – Kunitz, St. Louis, Crosby (C) – Duchene, Getzlaf, Perry – Marleau, Toews, Nash – Benn, Bergeron, Carter – Tavares. Trenér: Mike Babcock.

Rakousko:
Starkbaum (41. Lange) – Ulmer, Pock, Trattnig, Lakos, Altmann, Lukas, Unterluggauer, Iberer F. – Raffl M., Grabner, Lebrer – Koch, Vanek (C), Setzinger – Raffl T., Nodl, Hundertpfund – Latusa, Iberer M., Herburger. Trenér: Emanuel Viveiros.

Finové vyprášili kožich i Norům, nastříleli jim šest branek

Hokejisté „Suomi“ si na úvod v divokém zápase poradili 8:4 s Rakouskem a ve svém představení pokračovali i v utkání proti Norům, kteří prvního favorita, Kanadu, nepokořili, proto si chtěli vyšlápnout na své sousedy z Finska. Svěřenci Erkky Westerlunda však jakékoliv komplikace odmítli, hned v prvních sedmi minutách totiž Haugena překonali dvakrát. Nejprve druhou trefu ve druhém zápase zaznamenal nejstarší hráč Turnaje Teemu Selänne a necelou minutu po něm se prosadil také Lauri Korpikovski. Do kabiny pak přidal Norům ještě jednu branku Lehterä. Od druhé části se do branky Norska postavil místo Haugena Volden. Ten odolával jen do 29. minuty, kdy se jemnou tečí podruhé v utkání mezi střelce zapsal Korpikovski. Nepopulárního búra následně Norům přidělil Olli Jokinen. Kari Lehtonen, který proti Norsku nahradil v brance Finska Tukku Raska, si připsal ve svém olympijském debutu dvě asistence a pomalu myslel i na čisté konto. To mu ale hned po druhé přestávce sebral Per-Åge Skrøder. Poslední slovo v utkání ale měli přeci jen Finové. Dalším hráčem, který si na turnaji připsal na své konto druhou branku, byl bek Olli Määttä. Finsko se tak díky vítězství 6:1 nad Norskem může po dvou odehraných zápasech pyšnit skórem 14:5! O první místo ve skupině se popere s Kanadou.

Norsko – Finsko 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)
42. Skrøder (Olimb M., Holøs) – 6. Selänne (Vatanen, Lehtonen), 7. Korpikoski (Jokinen O., Määttä), 18. Lehterä, 29. Korpikoski (Määttä, Ruutu), 32. Jokinen O. (Salo, Ruutu), 58. Määttä (Kontiola, Lehtonen).
Rozhodčí: Brueggemann (GER), Sutherland (CAN) – Amell (CAN), Carlson (CAN). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 018.