15.05.2018 | Martina Kramerová

Švédsko srazilo Rusy a ovládlo skupinu A, Lotyši ukradli Dánsku čtvrtfinále

V posledním hracím dni základních skupin se hrála řada zápasů, které definitivně rozřešily tajenku pro čtvrtfinále. Švédsko otočilo duel s Ruskem a získalo prvenství ve skupině A, Lotyši si poradili s Dány a mohli oslavit postup. Domácí celek naopak skončil před branami dalších vyřazovacích bojů. Finové porazili USA a díky prvnímu místu ve skupině B změří ve čtvrtfinále síly se Švýcary, kteří získali jistotu postupu triumfem nad Francií. Kanada si po porážce Německa zahraje s Ruskem. Český tým vyzve Američany.

Skupina A

Švýcarsko – Francie 5:1

<p>Švýcaři si mohli díky vítězství nad Francií definitivně zajistit postup do čtvrtfinále, a tak začali poslední duel skupiny pěkně zostra. Ve 13. minutě si na Haasovou krásnou přihrávku zpoza branky najel na levý kruh Hofmann a otevřel skóre.</p>
<p>O tři minuty později navíc Švýcarsko svůj náskok ještě zvýraznilo, když po Niederreiterově blafáku a skvělém Hardyho zákroku vložil hokejku do odražené střely Corvi. V čase 37:12 předvedla výbornou kombinaci dvojice Untersander-Josi. Prvně jmenovaný následně zakončil akci ranou za záda francouzského brankáře.</p>

<p>Švýcarský nápor pokračoval a v úvodu závěrečné periody vyústil ve čtvrtý gól. Ten vsítil střelou takřka z nulového úhlu Kevin Fiala. Francouzi vzápětí snížili. Leclerq napřáhl od modré a jeho dělovka zapadla přesně do pravého horního růžku. Poslední slovo však měl opět švýcarský národní tým. Moser využil chyby ve francouzské rozehrávce a vyslal z vrcholu pravého kruhu nechytatelnou bombu, jež definitivně stanovila gólový stav na 5:1.<p>

Branky a nahrávky: 13. Hofmann (Haas, Müller), 16.Corvi (Niederreiter, Meier), 38. Untersander (Josi, Corvi), 43. Fiala (Haas, Fora), 54. S. Moser (Vermin, Müller) – 44. Leclerc (Chakiachvili, Perret)

Bělorusko - Slovensko 4:7

<p>Bleskový gól na úvod. Takový start si připravili Slováci pro Bělorusy. Už po 18 vteřinách totiž musel Trus lovit kotouč ze své sítě. Úspěšným střelcem byl Bakoš, který si najel na levý kruh a zacílil přesně ke vzdálenější tyči. V 11. minutě přidal druhou brankou Jurčo a Slováci vykročili mílovými kroky za triumfem. Houževnatí Bělorusové však nechtěli kousat další prohru a zhruba v polovině zápasu dostal svůj tým na dostřel Kitarov. Když se časomíra zastavila na čase 35:00, dokázali Bělorusové díky zásahu Lingleta dokonce vyrovnat. </p>

<p>Slováci si vzali vedení zpět ve 48. minutě, kdy se do střelecké listiny zapsal projektilem z mezikruží Bakoš. Ani ne o minutu později bylo opět vyrovnáno. Suško našel před brankou Kovyršina a ten bez otálení skóroval. V čase 50:18 Bělorusové dokonali obrat. Vorobej od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě a vybojoval pro svůj tým těsný náskok. Na ledě ale neuběhla ani minuta a Slovensko se rovněž dočkalo své čtvrté trefy s podpisem Tomáše Jurča.  K němu se nakonec přidali ještě Hovorka, Ďaloga a Krištof a Slovensko své vystoupení na turnaji zakončilo v nervydrásající přestřelce triumfem. </p>

Branky a nahrávky: 33. Kitarov (Drozd, Falkovskij), 35. Linglet (Platt, Levša), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej – 1. Bakoš (Nagy, Sekera), 11. Jurčo (Bakoš, Nagy), 48. Bakoš (Nagy), 52. Jurčo (Bakoš, Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga (TS), 60. Krištof (Jurčo, Nagy)

Rusko - Švédsko 1:3

<p>V přímé bitvě o první místo skupiny se nejdřív dařilo lépe sborné, která si díky trefě Kaprizova ze třetí minuty zajistila průběžné vedení. To Rusům vydrželo takřka půl hodiny, pak ale Košečkin Zibanejadově projektilu z levého kruhu kapituloval. </p>

<p>V čase 36:04 objel Zibanejad soupeřovu branku a nabil na přední tyč Rakellovi, který se ranou do odkryté klece nemýlil. Hráči Tre Kronor drželi náskok až do závěrečných minut, kdy vítězství pojistil Ekholm. Švédové tak kromě vítězství získali i triumf ve skupině A ve čtvrtfinále změří síly s Lotyšskem, Rusko se bude po prohře chystat na Kanadu.</p>

Branky a nahrávky: 3. Kaprizov (N. Gusev, Dacjuk) – 30. Zibanejad (Ekman-Larsson, Nyquist), 37. Rakell(Zibanejad, Janmark), 59. Ekholm (A. Nilsson)

Skupina B

Finsko – USA 6:2

<p>Souboj o první místo ve skupině. Takový byl zápas mezi Finskem a Spojenými státy, který určil, kdo získá po základní části to nejlepší postavení pro čtvrtfinále. Zvítězit se nakonec povedlo hráčům Suomi, kteří Ameriku porazili výsledkem 6:2. K triumfu se Finové notně přiblížili už v první dvacetiminutovce, když se dvakrát prosadil Sebastian Aho. Nejprve čase 10:17 pálil z nulového úhlu a Kinkaid si kotouč srazil do vlastní branky, následně využil odrazu puku od plexiskla a zasunul kotouč do odkryté klece.</p>

<p>Další branka padla až v závěru prostřední a periody a byli to opět Finové, kdo pozměnil skóre. Po Nutivaarově ráně od modré se kotouč dostal k Rantanenovi, který pohodlně překonal Kinkaida. Poté zvýšil už na 4:0 Anttila. V 52. minutě snížil z pohledu Američanů Patrick Kane, Finové však na jeho branku odpověděli rovněž přesnou trefou, kterou obstaral Kapanen. </p>

<p>Střelecké hody ale pokračovaly dáll. V 55. minutě zvedl ze sedaček vlastní fanoušky Derek Ryan, jenž šikovnou tečí přidal druhou branku Američanů. Vítěznou tečku nakonec zaznamenal opět Aho, jenž ranou do prázdné svatyně dovršil hattrick.</p>
Branky a nahrávky: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho(Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Mikael Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivistö) – 52. P. Kane (McAvoy), 55. D. Ryan (P. Kane, Kreider)

Kanada - Německo 3:0

<p>Kanada odstartovala duel s Německem pěkně zostra a po jednadvaceti vteřinách se na světelné kostce měnilo gólový stav. Brayden Schenn dostal kotouč do mezikruží a nedal Treutlemu šanci. Podruhé Kanaďané rozjásali své fanoušky v čase 28:14, když se střelou mezi betony prosadil Nugent-Hopkins. </p>

<p>Německo nekladlo takřka žádný odpor, a tak se„javorové listy“ mohly radovat ještě jednou. Justovi sice ve skórování pomohla i dávka štěstí, nakonec si ale cestu do německé branky našel a Kanada tak uzavřela základní skupinu jednoznačnou výhrou 3:0. </p>

Branky a nahrávky: 1. B. Schenn (Nugent-Hopkins,McDavid), 29. Nugent-Hopkins (McDavid, Ekblad), 50.Jost (Edmundson)

Lotyšsko - Dánsko 1:0

<p>O vítězi vzájemného zápasu mezi Lotyšskem a Dánskem rozhod jediný gól, který Lotyše navíc poslal do čtvrtfinále. Branka padla v čase 09:14, když si Andris Džerinš najel na pravý kruh a prostřelil Andersena mezi betony.  V polovině zápasu mohli Dánové vyrovnat, velkou šanci ale nevyužili. Ve skrumáži před lotyšským brankářem se nikdo nedokázal zorientovat tak dobře, aby doklepl volný kotouč do sítě. </p>

<p>Na začátku závěrečné třetiny navíc po Stormově ráně zazvonila tyčka. Branková konstrukce zastavila na druhé straně i Lotyše, kteří měli možnost navýšit hubený náskok. Dánský celek to na samém konci ještě zkusil v šesti bez brankáře, kýžený gól však vsítit nezvládl a na turnaji končí. Lotyše čeká ve čtvrtfinále Švédsko. </p>

Branky a nahrávky: 10. Džerinš (Indrašis)