21.04.2016 | Lukáš Peroutka

Osmnáctka ve čtvrtfinále podlehla USA, končí i Slováci

Česká reprezentace do osmnácti let podlehla ve čtvrtfinále mistrovství světa Spojeným státům jasně 0:8. Národní tým se držel v první třetině, kterou odehrál bezbrankově, poté ale inkasoval tři góly a postupně získali navrch domácí. Češi tak končí ve stejné fázi turnaje a proti stejnému soupeři jako loni. V ostatních duelech uspěli favorité.

Čtvrtfinále

Český tým začal proti hlavnímu favoritovi na zisk mistrovského titulu bojovně a obětavě, v první třetině i díky výbornému výkonu v defenzivě udržel bezbrankový stav. Trpělivě hrající Američané se prosadili až v úvodu druhé části, kdy se v rozmezí dvou minut trefili Mittelstadt a Frederic. Ještě před přestávkou zvýšil na 3:0 Anderson a dal domácímu týmu klid. V závěrečné třetině už USA dominovaly, vstřelily dalších pět branek a dokráčely za postupem.

USA – Česko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)
Branky: 36. a 50. Anderson, 25. Mittelstadt, 26. Frederic, 41. Keller, 44. McPhee, 44. Pastujov, 59. Lindgren.

Nejvyrovnanější čtvrtfinálový souboj mají za sebou úspěšně finští hokejisté. Ti si proti Rusku po většinu zápasu udržovali dvoubrankové vedení, nakonec ale omlazená sborná nebyla daleko vyrovnání. Finský výběr za vítězstvím dotáhl útočník Eeli Tolvanen, který zaznamenal hat-trick, prosadila se i vycházející hvězda světového hokeje Jesse Puljujärvi. Rusové můžou po dopingové aféře před turnajem vystoupení v USA hodnotit pozitivně, většina týmu může na šampionátu hrát i za rok.

Finsko – Rusko 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)
Branky: 17., 31. a 40. Tolvanen, 27. Puljujärvi – 31. Marušev, 32. Samorukov, 53. Alexejev.

Hat-trick kanadského kapitána Tysona Josta nasměroval javorové listy k jasnému vítězství nad Švýcarskem. Kanaďané se dostali do vedení poměrně brzy a s postupem zápasu jej navyšovali. Na vítězství se podílely všechny kanadské útočné formace a dokázaly tak, že hlavní devizou letošního výběru je především vyrovnanost. O čestný úspěch Švýcarů se postaral na konci druhé třetiny Loosli.

Kanada – Švýcarsko 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)
Branky: 7., 24. a 51. Jost, 37. a 52. McLeod, 43. a 56. Howden, 12. Quenneville, 31. Morrison – 39. Loosli.

Slováci začali čtvrtfinále proti Švédům skvěle, favorizovaného soupeře zaskočili a v 7. minutě se dokonce ujali vedení. Skandinávský celek ale vyrovnal a v závěru třetiny využil dvě po sobě jdoucí vyloučení našich východních sousedů. Ve druhé třetině pak definitivně rozhodl po slepených gólech v závěru této hrací části. Závěrečná třetina tak byla spíše formalitou. Slovensko po sympatických výkonech během celého mistrovství končí ve čtvrtfinále.

Švédsko – Slovensko 7:2 (3:1, 3:0, 1:1)
Branky: 12. Brannström, 16. Lindström, 17. Hugg, 34. Bokvist, 39. Jonsson Fjällby, 40. Bratt, 49. Wahlgren – 7. Ružička, 45. Zeleňák.

O udržení

V prvním utkání série o udržení triumfovalo Lotyšsko. To především díky výbornému výkonu Grigalše porazilo Dány 5:1 a jedna výhra jej dělí od záchrany. Dánsko musí v sérii na dva vítězné duely zabrat a uspět už v pátek večer, jinak se po roce vrátí do první divize.

Lotyšsko – Dánsko 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Branky: 14. Smirnovs, 29. Vulkanovs, 52. Zeile, 56. a 59. Klavins – 16. Blichfeldt. Stav série: 1:0.