18.04.2016 | Lukáš Peroutka

Národní tým na MS do 18 let smetl Dány a získal jistotu čtvrtfinále

Český tým nasázel nováčkovi elitní skupiny celkem devět branek a pojistil si postup do čtvrtfinále. V noci na středu se v derby se Slovenskem utká o třetí místo ve skupině B. V ostatních duelech uspěli favorité, Slováci podlehli těsně Kanadě, vysoké výhry zaznamenalo Rusko a Švédsko. Tim Wahlgren zaznamenal nejrychlejší hat-trick v historii šampionátu osmnáctiletých.

Skupina A

Rusové si vysokým vítězstvím nad Lotyšskem pojistili účast ve čtvrtfinále a odsoudili soupeře k boji o udržení. O výsledku rozhodl omlazený celek už v první třetině, kterou vyhrál o čtyři branky. Solidním výkonem se opět prezentoval brankář Tarasov, který vychytal nulu. Po dvou gólech si připsali Marušev a Bitsadze, Rusko se tak v úterý utká se Švédy o druhé místo ve skupině.

Rusko – Lotyšsko 7:0 (4:0, 2:0, 1:0)
Branky: 18. a 26. Bitsadze, 35. a 45. Marušev, 12. Svečnikov, 18. Lipanov, 19. Rubinčik.

Švédové po nevýrazných výkonech v prvních dvou duelech ukázali svou sílu. Kritizovaný Alexander Nylander zapsal šest bodů v jediném zápase, jeho spoluhráč Tim Wahlgren si v rozmezí 47. a 50. minuty připsal čistý hat-trick, nejrychlejší v historii mistrovství světa této kategorie. Všechny góly vstřelil navíc v přesilových hrách. Ty byly pro výsledek utkání klíčové, skandinávský tým jich využil hned pět.

Švýcarsko – Švédsko 1:8 (1:1, 0:3, 0:4)
Branky: 9. Eggenberger – 47., 49. a 50. Wahlgren, 16. a 39. Nylander, 23. a 37. Davidsson, 51. Bokvist (Hugg).

Skupina B

Češi zásluhou Kantnera brzy skórovali a dostali se do vedení. V polovině utkání je vystrašilo Nielsenovo vyrovnání, ale vzápětí přišla drtivá odpověď. Najman a Kurovský ještě do přestávky zvýšili na 3:1 a v závěrečné třetině už Dánsko jen přihlíželo českému brankostroji. Dva góly zapsal Kantner a Najman, ten k nim přidal ještě dvě asistence. Národní tým vyhrál poprvé za tři body a se Slováky se utká o třetí místo v tabulce skupiny B.

Česko – Dánsko 9:2 (1:0, 2:1, 6:1)
Branky: 7. a 42. Kantner, 33. a 51. Najman, 33. Kurovský, 46. Havelka, 50. Zadina, 53. Karafiát, 60. Doudera – 31. Nielsen, 55. Blichfeldt.

Slováci se ve večerním duelu postavili Kanadě a sehráli s ní vyrovnanou partii, zejména v první a třetí třetině. O výsledku rozhodla ta prostřední, v níž javorové listy vstřelily tři branky, o klíčovou první trefu se po samostatné akci postaral obránce Quenneville. Slovensko kontrovalo ve třetí třetině trefou Bučka v oslabení. Solidní výkon opět podal brankář Durný.

Kanada – Slovensko 3:1 (0:0, 3:0, 0:1)
Branky: 24. Quenneville, 29. Howden, 40. Katchouk – 51. Buček.