06.05.2016 | Vojtěch Pojer

Denní souhrn: suverénní Češi a překvapení Lotyšů

Dvě jasné výhry favoritů, překvapivě tuhý boj Švédska s Lotyšskem a naprosto famózní jízda českého týmu, za který vychytal Dominik Furch čisté konto.

Švédsko – Lotyšsko 2:1p
Branky a nahrávky: 3. Ericsson (Backlund), 65. Nyquist (Wennberg) – 53. Sotnieks (Redlihs, Džerinš). Rozhodčí: Fonselius (FIN), Sidorenko (RUS) – McIntyre (USA), Otmachov (RUS). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 4420.

První utkání v Moskvě začali aktivněji hráči Lotyšska, ale hned ve třetí minutě se prosadil v první šanci Tre Kronor Jimmie Ericsson. Celek z Pobaltí se snažil vyrovnat, dotáhnout skóre se mu ale podařilo až ve třetí třetině.

V padesáté třetí minutě napřáhl od modré Kristaps Sotnieks, jehož rána prošla až do brány, čímž rozradostnila velmi početné hloučky fanoušků lotyšského týmu. Na vítězství to však nestačilo, v prodloužení urvali výhru Švédové po gólu Gustava Nyquista.

USA – Kanada 1:5
Branky a nahrávky: 5. Maroon (Connor, Warsofsky) – 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O'Reilly), 32. Duchene (Murray, Ceci), 46. Jenner (O'Reilly), 52. Marchand (Duchene). Rozhodčí: Bjork (SWE), Wiegand (SUI) – Lazarev (RUS), Lhotský (CZE). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení 0:1. Diváci: 5236.

Ve střetu dvou severoamerických gigantů šlo překvapivě první do vedení mužstvo Spojených států, které využilo přesilovku. Následně však začaly úřadovat Javorové listy, které se chopeného kormidla už nepustily.

Každý z pěti gólů měl jiného střelce, Kanada svého soka jasně přehrála i přestřílela. Ačkoli tým USA nebyl jednoznačně horší, Kanada byla o úroveň výše.

Česko – Rusko 3:0
Branky a nahrávky: 15. Kundrátek (Kovář, Kempný), 21. Červenka (Jeřábek, Pastrňák), 59. Birner. Rozhodčí: Piechaczek (GER), Wehrli (SUI) – Nieminen (FIN), Pihlblad (SWE). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 9693.

Od prvních minut bylo jasné, že souboj Čechů proti Rusům bude mít náboj. Velmi energickému utkání hranému před téměř vyprodanou arénou předcházelo slavnostní zahájení turnaje. Od počátku zápasu byla hra více než vyrovnaná, šťastnější ale byli čeští hráči.

V každé ze tří třetin se jim totiž podařilo vstřelit jednu branku, v úvodní dvacetiminutovce se prosadil Tomáš Kundrátek, ve druhém dějství využil přesilovku Roman Červenka a v závěru duelu trefil prázdnou bránu při power-play Ruska Michal Birner.

Finsko – Bělorusko 6:2
Branky a nahrávky: 22. Laine (Barkov), 33. Koivu (Lindell, Granlund), 39. Laine (Koivu, Jokinen), 40. Granlund (Laine, Barkov), 43. Pihlström, 48. Granlund (Salmela, Aho) – 38. Stas (Pavlovič), 52. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn). Rozhodčí: Fraňo (CZE), Gebei (HUN) – Fluri (SUI), Malmqvist (SWE). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4877.

Jasný průběh mělo utkání mezi finským hokejovým gigantem a Běloruskem. Shodně vstřelili dvě branky a jednu přihráli mladík Patrik Laine a Mikael Granlund.

Ke zdramatizování zápasu mohlo dojít za stavu dva nula pro Finsko, kdy se Bělorusku podařilo ve vlastním oslabení snížit, ale Finsko si zbytek zápasu pohlídalo.