10.05.2016 | Vojtěch Pojer

Denní souhrn: Slováci podruhé prohráli, Švédové si zastříleli

Finsko po tuhém boji porazilo Maďarsko, slovenský tým nestačil na Bělorusy, Švédsko si vyšláplo na Kazachstán a Švýcaři těsně přehráli Lotyše

Švýcarsko – Lotyšsko 5:4
Branky a nahrávky: 24. Niederreiter (Andrighetto, Diaz), 27. Niderrieiter (Bois, Diaz), 29. Hofmann, 46. Andrighetto (Geering), 59. Blum – 34. Redlihs (Sotněks, Cibulskis), 38. Redlihs (Sotněks, Cibulskis), 39. Kenins, 47. Širokovs (Galvinš, Daugavinš). Rozhodčí: Mayer (USA), Sidorenko (BLR) – Lederer (ČR), Nieminen (FIN). Vyloučení: 5:6, navíc Džerinš (LAT) 10 min. OT. Využití: 2:2. Diváci: 5962.

Po bezbrankové první třetině se ve druhé dvacetiminutovce dostalo do trháku Švýcarsko, které vedlo již tři nula. Lotyšové se ale vzchopili a ještě do konce prostřední části vyrovnali.

Třetí perioda slibovala velmi napínavý souboj, který se nakonec také naskytl. Oba týmy vstřelily ještě po gólu, ale ještě v základní hrací době nakonec rozhodlo Švýcarsko, které získalo velmi důležité tři body.

Slovensko – Bělorusko 2:4
Branky a nahrávky: 21. Sekera (Réway, Daňo), 37. Jurčo (Mikuš, L. Hudáček) – 43. Gotovec (Linglet), 49. Gavrus (Gotovec), 55. Stěpanov (Lisovec), 58. Linglet (Platt, Lisovec). Rozhodčí: Gofman (RUS), Rantala – Suominen (oba FIN), Kilian (NOR). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 3172.

Slováci dle očekávání předvedli skvělou první třetinu, ve které dominovali a ujali se vedení. Obrat Německa přišel již ve druhém dějství, kdy se našemu západnímu sousedovi podařilo vyrovnat a nakonec se ujmout vedení.

Trochu překvapivě pak ve třetí dvaceminutovce nepřišel tlak Slovenska, ale další branky Němců. Svěřenci trenéra Marca Sturma si už výsledek pohlídali a překvapivě porazili Slováky.

Švédsko – Kazachstán 7:3
Branky a nahrávky: 13. Backlund (Omark, Fantenberg), 16. Klasen (Nyquist, Wennberg), 17. Larsson (Norman), 25. Nyquist (Wennberg, Klasen), 29. Nyquist (Omark, Ericsson), 31. Wennberg, 55. Nyquist (Fransson) – 20. Boyd (Dawes), 47. Markelov (Puškarjov), 48. Savčenko (Rymarev, Poluektov). Rozhodčí: Iverson (USA), Piechaczek (GER) – Fluri (SUI), Malmqvist (SWE). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 8729.

Nečekaně tuhý boj přinesla první třetina souboje mezi Švédskem a Kazachstánem, ačkoli na jejím konci byl vidět kvalitativní rozdíl při stavu tři jedna pro Švédy.

Druhé dějství patřilo plně výběru Tre Kronor, ale závěrečná dvacetiminutovka málem nabídla zvrat. Švédové sice vedli šest jedna, ale rázem bylo skóre šest tři! Gól, který pak Švédové vstřelili do prázdné brány, pro ně byl záchranou tří bodů.

Maďarsko – Francie 2:6
Branky a nahrávky: 37. Ohtamaa (Komarov), 50. Koivu (Granlund), 57. Barkov (Laine, Jokinen). Rozhodčí: Jeřábek (CZE), Olenin (RUS) – McIntyre (USA), Šefčík (SVK). Vyloučení: 7:1. Využití: 0:1. Diváci: 3794.

Výhra favorizovaného Finska se nevyvíjela vůbec snadno, Maďarsko pohledným bojovným výkonem bojovalo do poslední vteřiny o bodový zisk a rozhodně neudělalo ostudu.

Dlouho se dařilo Maďarsku držet vyrovnaný stav, ale ve druhé třetině už Finsko zaúřadovalo a náskok si pohlídalo. Finové také porazili svého soka 51:13 na střely!