08.05.2016 | Petr Komárek

Denní souhrn: Rusové vydřeli první výhru, další favorité si zastříleli

První vítězství slaví na domácím turnaji reprezentace Ruska. Kazachstán jí ovšem pořádně zatopil. To týmy Švédska, Finska či Kanady si proti slabším soupeřům vyslepšily skóre.

Kazachstán – Rusko 4:6 (3:3, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. Boyd (Bochenski, Dawes), 10. Starčenko (Chuďjakov, Rymarjev), 20. Rymarjev (Starčenko), 41. Semjonov (Boyd, Dawes) – 7. Dadonov (Šipačjov, Bělov), 10. Ljubimov (Kalinin, Plotnikov), 12. Mozjakin (Dadonov, Šipačjov), 39. Bělov (Dacjuk, Antipin), 44. Bělov (Čudinov, Mozjakin), 49. Ljubimov (Bělov, Dacjuk). Rozhodčí: Kubus (SVK), Sidorenko (BLR) – Lederer (CZE), Šefčík (SVK). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:3. Diváci: 10122.

Střetnutí dvou papírově zcela rozdílných soupeřů mělo dramatický průběh. Rusové sice zvítězili 6:4, Kazachstán je však pořádně potrápil a k bodovému zisku neměl daleko.

Po první třetině platilo nerozhodné skóre 3:3, a to Kazaši zpočátku dokonce vedli. Vyrovnat dokázali i na 4:4, hostitelská země šampionátu však nakonec strhla vítězství na svou stranu.

Maďarsko – Kanada 1:7 (1:2, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Bartalis – 6. Scheifele (Stone, McDavid), 11. Perry (Hall, Brassard), 28. Stone (Ceci, Reinhart), 30. Marchand (McDavid, Matheson), 32. Brassard (Tanev, Rielly), 33. Matheson (Hutton, Scheifele), 45. Hall (Matheson). Rozhodčí: Jeřábek (CZE), Ohlund (SWE) – Malmqvist (SWE), Suominen (FIN). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 3825.

Kanada začala proti Maďarsku podle očekávání. Na její dvougólové vedení ale nováček mistrovství na konci úvodního dějství odpověděl kontaktní brankou. Ta ovšem znamenala jediný maďarský zásah v utkání.

Dále už se prosazovali jen Kanaďané, kteří především díky povedené druhé třetině rozstříleli Maďarsko v poměru 7:1.

Norsko - Švýcarsko 4:3p (1:1, 2:0, 0:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 15. K. Olimb (Zuccarello, M. Olimb), 24. Roymark (Forsberg), 39. M. Olimb (K. Olimb, Olsen), 64. Martinsen (M. Olimb, Trygg) – 3. Walser (Martschini, Weber), 44. Moser (Díaz, Niederreiter), 60. Bois (Díaz, Ambühl). Rozhodčí: Piechazcek (GER), Rantala (FIN) – McIntyre (USA), Ponomarjow (GER). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:1. Diváci: 4515.

Švýcaři nad Nory rychle vedli, avšak nakonec mohli být rádi, že si ze souboje se skandinávským týmem odnesli bod.

Ještě pár okamžiků před závěrečnou sirénou drželi Norové hubený náskok 3:2, deset sekund před koncem ale Švýcarsko zázračně srovnalo. Norsko se z triumfu mohlo radovat až po prodloužení, když v něm využilo přesilovku.

Finsko – Německo 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Laine (Hietanen, Jokinen), 10. Komarov (Jokinen, Laine), 30. Aho (Granlund, Pokka), 38. Koskiranta (Pyörälä, Komarov), 60. Laine (Koivu, Granlund) – 39. Macek (Draisaitl, Kahun). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (RUS) – Kaderli (SUI), Kilian (NOR). Vyloučení: 6:9, navíc Holzer (GER) OT 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4409.

Zápas Finska s Německem žádné překvapení nepřinesl. Seveřané si po deseti minutách hry hýčkali dvoubrankový náskok a v průběhu šedesáti minut Němcům gólů nasázeli celkově pět.

Od poloviny střetnutí vedli Finové o tři branky. Německé mužstvo se zmohlo na jedinou trefu, ale ještě předtím se Finsko stihlo prosadit počtvrté. Konečné skóre pak stanovilo v samotném závěru.

Švédsko - Dánsko 5:2 (0:1, 4:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 28. Rosen (Fantenberg, Ritola), 29. Backlund (Ericsson, Omark), 38. Nygren (Omark, Sundström), 39. Backlund (Ericsson, Omark), 50. Nyquist – 16. Ehlers (J. Jensen, Eller), 60. J. Jensen (Björkstrand, Green). Rozhodčí: Gofman (RUS), Iverson (CAN) – Chartrand-Piche (CAN), Nieminen (FIN). Vyloučení: 5:8. Využití: 4:1. Diváci: 5385.

Ve skandinávské bitvě mezi Švédském a Dánskem skóroval jako první celek z Jutského poloostrova. Švédové se ale z letargie, která je provázela prvních dvacet minut, posléze probrali a výsledek otočili ve svůj prospěch.

Hokejisté s třemi korunkami na hrudi triumfovali zejména díky povedeným přesilovkám. V nich Švédsko udeřilo dohromady čtyřikrát.

Francie-Slovensko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Perret (Beron) – 4. Andr (L. Hudáček, Viedenský), 14. Graňák (Dravecký, Lušňák), 35. Bakoš (Meszároš, Sersen), 36. L. Hudáček (Viedenský, Jurčo), 58. Jaroš (Viedenský, Jurčo). Rozhodčí: Björk (SWE), Gebei (HUN) – Lazarev (RUS), Ritter (USA). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 3850.

Podobný průběh jako duel Švédska s Dánskem měl také zápas, ve kterém na sebe narazily Francie a Slovensko. Země galského kohouta skórovala již ve druhé minutě, ve zbytku utkání ji ale Slováci převálcovali pěti brankami.

Ještě do první sirény Slovensko provedlo obrat ve skóre a pak už svůj náskok jen navyšovalo. Ve druhé třetině to bylo o dva, ve třetí třetině o jeden gól.