14.04.2016 | Vladimír Koča

Češi získali s Finskem bod, skupiny na MS osmnáctek vedou po prvním dni USA a Slovensko

Máme odstartováno, MS hráčů do 18 let se rozjelo. Americké město Grand Forks v Severní Dakotě hostí od 14. dubna ty nejlepší mládežnické celky světa. Hned v úvodní den viděli diváci ve čtyřech zápasech 35 gólů, nejvíce ve večerním duelu domácích Spojených států amerických s Ruskem, kterému předcházelo i slavnostní zahájení celého turnaje.

Skupina A

Začínat turnaj nejdůležitějším zápasem skupiny? Pro Lotyše to právě duel se Švýcary jistě byl. Pobaltská země je v nabité skupině A považována za outsidera, a tak když šla ve čtvrté minutě do vedení, byli favorizování Švýcaři zaskočení. Reprezentanti alpské země zápas nakonec otočili a vyhráli 5:4 v prodloužení.

Lotyšsko – Švýcarsko 4:5p (1:0, 1:3, 2:1 – 0:1)
Branky: 4. Krastenbergs, 26. Vulkanovs, 46. Ezitis, 55. Klavins – 21. Simic, 25. Simic, 40. Geisser, 51. Kurashev, 65. Volejnicek.

Tabulku týmů v áčku vede po prvním dni domácí USA. Právě hostitelé si totiž smlsnuli na nesehraném ruském týmu. V tomto zápase rozhodla jeho část po polovině – Američané dali dva góly hned do druhé pauzy a převzali tak otěže zápasu. Psychicky na tom byli najednou o dost lépe a využívali téměř každou větší šanci. Ruský odpor ve třetí třetině úplně opadl a USA si dokráčely pro výhru 8:2.

Rusko – USA 2:8 (1:2, 1:2, 0:4)
Branky: 4. a 37. Keller, 47. a 51. Yamamoto, 5. Sanchez, 37. Bellows, 48. Anderson, 54. Brown – 6. Alexejev, 23. I. Kozlov.

Skupina B

Tenhle zápas měl velmi nevídaný úvod! Slováci vstoupili do svého prvního zápasu na mistrovství světa dobře. Hned ve třetí minutě dávali gól a šli do vedení. Pak ale přišlo něco nevídaného – pouhých 56 vteřin stačilo Dánům na vstřelení tří branek, otočení skóre a zaskočení Slováků. Ti nakonec výhru ubojovali, vstřelených pět branek za 132 vteřin je ale pořádnou raritou.

Slovensko – Dánsko 5:4 (4:3, 0:1, 1:0)
Branky: 5. a 18. Solenský, 3. Lacka, 11. Buček, 49. Roman – 4. Schmidt-Svejstrup, 4. Molge, 5. Krag, 26. Blichfeldt.

Český tým do turnaje vstoupil ziskem jednoho bodu, srovnání stavu s Finskem ale nebylo nic jednoduchého. Seveřané a vicemistři světa z minulého roku totiž do utkání vletěli a po první třetině vedli 3:1. Obětavou a důslednou prací ale Češi zápas srovnali, v nájezdech ale měli více štěstí Finové, kteří Kořenáře jednou překonali střelou pod ruku. Český brankář odvedl v brance dobrou práci, když pochytal 43 finských střel.

Česko – Finsko 3:4sn (1:3, 0:0, 2:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Zadina (K. Reichel, Hájek), 46. Pavlík (Zadina), 53. Najman (Kvasnička, Bělohorský) – 10. Tolvanen (Tuulola), 15. Vesalainen (Tolvanen), 17. Oksanen (Somppi, Kuokkanen), rozhodující sam. nájezd Kuokkanen.